Život

Vikend prometna prognoza za 10.-12. kolovoza 2018. te uoči blagdana Velike Gospe, 15. kolovoza 2018.

Dobro je znati!

Autor: 035portal Datum objave: 10.08.2018. u 07:59


 Vikend uoči blagdana Velike Gospe koji se tradicionalno obilježava u većini europskih država, na naše će prometnice dovesti ponovno vrlo gust promet već od petka, 10 kolovoza, pa sve do ponedjeljka, 13. kolovoza. Tijekom proteklih vikenda primijetili smo da se mijenjaju navike putovanja na ljetna odredišta ili kroz Hrvatsku, osim tijekom vikenda, mnogobrojni biraju i druge dane u tjednu, a osobito petak i ponedjeljak. Tih se dana također na našim cestama stvaraju velike gužve, česti su zastoji i vožnja u koloni.

Osim tijekom vikenda mnogi će putovati u utorak, 14. kolovoza uoči blagdana Velike Gospe, 15. kolovoza. Ne smijemo zaboraviti mnogobrojne vjernike iz Hrvatske, koji će pohodit marijanska svetišta u Sinju, Krasnom, na Trsatu u Rijeci, u Aljmašu i Mariji Bistrici u kojima očekujemo pojačan promet i gužve već od ranih jutarnjih sati. Vozače upozoravamo na hodočasnike pješake kojih će na našim cestama biti tijekom noći i ranojutarnjih sati.

 

PROMETNA PROGNOZA

Jačanje prometa, očekujemo u petak, 10. kolovoza, od prijepodnevnih sati na cestama u smjeru istoka, ali i na onima u smjeru mora. U subotu, 11. kolovoza očekuje podjednak broj vozila u oba smjera, prema moru i prema unutrašnjosti, a vozit će se kao i prethodnih subota uz česte gužve i zastoje. Na naplati Lučko na autocesti A1/A6 očekujemo najduže kolone u oba smjera, na ulasku u smjeru mora od 4 do 16 sati, a na izlasku prema Zagrebu od 10 do 18 sati.

Značajnih gužvi tijekom cijelog dana bit će također:

na A1 Zagreb-Split-Ploče i A6 Rijeka-Zagreb između naplate Lučko i čvora Bosiljevo 2 u oba smjera;
na autocesti A2 Zagreb-Macelj u smjeru graničnog prijelaza Macelj;
na Istarskom ipsilonu, pred tunelom Učka u smjeru Rijeke i prema graničnim prijelazima Kaštel i Plovanija;
na A7 Rupa-Rijeka na čvoru Matulji te na naplati Rupa;
duž Jadranske magistrale (DC8) u blizini turističkih središta, osobito u Rijeci, Zadru, Šibeniku, Splitu i Dubrovniku te na Krčkom mostu;
u trajektnim pristaništima i lukama Zadar i Split.
Promet na većini graničnih prijelaza bit će gust, a osobito:

sa Slovenijom – Macelj, Rupa, Kaštel i Plovanija,
sa Srbijom – Tovarnik i Bajakovo,
s Bosnom i Hercegovinom – Slavonski Brod, Stara Gradiška, Maljevac, Ličko Petrovo Selo…
Na naplatnoj postaji Trakošćan (A2 Zagreb-Macelj), tijekom subotnjeg poslijepodneva, očekujemo kolone na izlasku prema graničnom prijelazu Macelj koje mi mogle potrajati do noćnih sati zbog čega je moguće da će se vozila isključivati na čvoru Krapina.

U nedjelju, 12. kolovoza i ponedjeljak, 13. kolovoza pojačan promet bit će cijeli dan na svim cestovnim pravcima prema unutrašnjosti. Gužve se očekuju ponovno na Lučkom (izlazak s autoceste A1/A6), Istarskom ipsilonu, Krčkom mostu, kao i na autocestama A2 Zagreb-Macelj (naplata Trakošćan) i A4 Zagreb-Goričan, te na A3 Bregana-Lipovac (naplata Zagreb-istok).

Preporuka je da se za izlazak s autoceste A1, umjesto Lučkog, koristi naplatna postaja Demerje gdje se, osim ENC-om, cestarina može platiti kreditnim i debitnim karticama, a subotom će biti omogućeno i gotovinsko plaćanje cestarine.

U srijedu, 15. kolovoza, na blagdan Velike Gospe, tijekom noći i jutra očekujemo veliki broj hodočasnika pješaka koji će se uputiti prema marijanskim svetištima u Hrvatskoj u kojima tijekom dana očekujemo gužve i pojačan promet. Prilikom hodanja uz rub kolnika, hodočasnicima savjetujemo da na sebi imaju reflektirajuće prsluke i slično, kako bi ih vozači što lakše mogli uočiti.

 

ZABRANA ZA TERETNA VOZILA

Tijekom vikenda, ali i zbog blagdana Velike Gospe, zabrane za teretna motorna vozila iznad 7,5t bit će:

subota, 11. kolovoza – od 4 do 14 sati;
nedjelja, 12. kolovoza – od 12 do 23 sata;
utorak, 14. kolovoza – od 15 do 23 sata i
srijeda, 15. kolovoza – od 14 do 23 sata.
Zabrana se odnosi na važnije državne ceste: DC8 (Jadranska magistrala), DC9 (Metković-Opuzen), DC21 (Kaštel-Kanfanar), DC66 (Pula-Labin-Opatija), DC23 (Žuta Lokva-Senj)... Tekst zabrane možete naći na internetskim stranicama HAK-a (http://www.hak.hr/info/korisne-informacije/zabrane-za-teretna-vozila/).

Podsjećamo vozače teretnih vozila da je još na snazi Odluka o određivanju javnih cesta po kojima se mora odvijati tranzitni promet teretnih automobila kroz RH iz 2008. godine (NN 145/2008), u kojoj je naveden popis i karta svih cesta kojima se dopušta odvijanje tranzitnog prometa.

 

SAVJETI

Prema najavi prognostičara DHMZ-a i HRT-a tijekom subote i nedjelje očekuje nas bura u podvelebitskom području zbog čega je moguće ograničenje za pojedine skupine vozila na autocesti A1 između čvorova Sveti Rok i Maslenice, odnosno Posedarja, ali i na državnoj cesti DC8 Jadranskoj magistrali između Bakra i Svete Marije Magdalene (Tribanj). U nastavku je karta mogućih obilazaka za vozila koji neće moći prometovati autocestom A1.

Prije polaska svakako provjerite kakvo je stanje u prometu na www.hak.hr, na HAK smartphone aplikaciji dostupnoj za sve platforme ili u Informativnom centru HAK-a pozivom na 072 777 777. Više o raznim temama vezanim uz promet, godišnje odmore i putovanja možete čuti na HR2 petkom u 9 sati ujutro u sklopu akcije Sigurno na more uz HAK i HRT.

U vrijeme sezone nakon vijesti na HR2, informacije o stanju u prometu mogu se poslušati na engleskom i njemačkom jeziku.

U slučaju da ipak imate problema sa svojim vozilom, naši mehaničari i vozači vučnih službi dežuraju danonoćno, a pozivom na 1987, svaki vozač u nevolji dobit će pomoć na cesti u slučaju kvara vozila. Kontakt centar, u čijem se sklopu nalazi i Informativni centar Hrvatskog autokluba stoji na usluzi svim domaćim i stranim vozačima.

Meta Tagovi:


Uskrsna trpeza postaje luksuz? Najskromnija košarica iznosi 123 €!
Radar
Uskrsna trpeza postaje luksuz? Najskromnija košarica iznosi 123 €!

Unatoč agresivnim reklamama i sniženjima koja dosežu i do 60 p...

19.04.2025. u 14:00

Pješačka zona otvorena za izabrane, ali Starčevićeva već izgleda zapušteno
Radar
Pješačka zona otvorena za izabrane, ali Starčevićeva već izgleda zapušteno

Nakon višemjesečne blokade i brojnih pritužbi stanara i obrtnika, gradska...

18.04.2025. u 14:00

Slavonski Brod kao tranzitna točka: čamci, granica i zarada
Radar
Slavonski Brod kao tranzitna točka: čamci, granica i zarada

SLAVONSKI BROD / OSIJEK – Nakon višemjesečne istrage, pred Županijs...

17.04.2025. u 12:00

Radijska minuta pritiska: Kako se pokušava ušutkati 035portal?
Priče
Radijska minuta pritiska: Kako se pokušava ušutkati 035portal?

U najnovijem izdanju emisije "Gradskih 60 minuta", emitirane na Radiju Brod 15....

16.04.2025. u 20:00

Uskrsna čarolija u Tvrđavi Brod: Zec stiže u subotu!
Zabava
Uskrsna čarolija u Tvrđavi Brod: Zec stiže u subotu!

Grad Slavonski Brod s radošću najavljuje tradicionalno uskrsno druženje n...

16.04.2025. u 10:00

Roditelji peticijom traže ispriku organizatora. Hoće li ju dobiti?
Radar
Roditelji peticijom traže ispriku organizatora. Hoće li ju dobiti?

Slavonski Brod, travanj 2025. – Ovogodišnja manifestacija „U...

15.04.2025. u 12:00

Tišina, pipeta i srce: Priča o herojima iz sjene koji drže zdravstvo na okupu
Priče
Tišina, pipeta i srce: Priča o herojima iz sjene koji drže zdravstvo na okupu

U tišini laboratorija ne čuju se ni otkucaji, ni uzdasi, ni panika. Samo...

15.04.2025. u 07:32

Jeste li ikad rekli: ´Znam te ptico´? Nakon ove radionice hoćete!
Udruge
Jeste li ikad rekli: ´Znam te ptico´? Nakon ove radionice hoćete!

Iako svakodnevno čujemo njihovo pjevanje i viđamo ih na prozorima, granama ili u...

14.04.2025. u 20:00

Otkazani Mega bikers susreti – je li ovo kraj jedne ere?
Događanja
Otkazani Mega bikers susreti – je li ovo kraj jedne ere?

Vijest koja je sinoć službeno potvrđena na Facebook stranici Moto kluba Brod odj...

14.04.2025. u 07:00

Tko je bio Ivo Škrbina?
101 brodska priča Zvonimira Toldija
Tko je bio Ivo Škrbina?

- On je došo kući, pobjego od partizana i njetko je vojski dojavijo da je...

13.04.2025. u 20:00

Dvije brodske škole dobile suglasnost za gradnju sportskih dvorana
Škola
Dvije brodske škole dobile suglasnost za gradnju sportskih dvorana

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih izdalo je suglasno...

12.04.2025. u 17:00

Prometni kolaps na vidiku? Evo koje ulice izbjegavati sljedeći tjedan!
Servisne informacije
Prometni kolaps na vidiku? Evo koje ulice izbjegavati sljedeći tjedan!

Zbog planiranih radova na modernizaciji kolnika, Ulica Josipa...

12.04.2025. u 08:00

Kampanja kreće, a gradonačelnik pokazao najodanijeg prijatelja
Kućni ljubimci
Kampanja kreće, a gradonačelnik pokazao najodanijeg prijatelja

Iako službeni rokovi još nisu stigli, u Slavonskom Brodu kampanja za loka...

11.04.2025. u 16:00

Navijale do zadnjeg daha – tko su legendarne kraljice tribina?
Zabava
Navijale do zadnjeg daha – tko su legendarne kraljice tribina?

KOPRIVNICA / SLAVONSKI BROD – Dok su hrvatske rukometašice vodile ž...

11.04.2025. u 10:00

Tko laže – političari, pjevač ili organizatori? Novi glazbeni skandal u Gradiški!
Koncerti
Tko laže – političari, pjevač ili organizatori? Novi glazbeni skandal u Gradiški!

U Brodsko-posavskoj županiji posljednjih dana najveće rasprave izazivaju glazben...

11.04.2025. u 08:00