Kada mladi čovjek iz Hrvatske, koji je nedavno diplomirao, u naizgled bezuspješnoj potrazi za poslom u svojoj Domovini dobije priliku zaposlenja u prestižnoj tvrtki u drugoj zemlji i to zahvaljujući sjajnoj poslovnoj ideji koji u Hrvatskoj nisu prepoznali, tada je to vrijedno svake medijske pozornosti i priznanja na postignutom uspjehu.
Riječ je o mladom Zagrepčaninu Tomislavu Palatinušu, koji je prije dvije godine diplomirao na izvanrednom studiju Strojarskog fakulteta u Slavonskom Brodu. Njegova poslovna ideja o primjeni suvremene tehnike obrade rezanjem u proizvodnji prihvatljivoj okolišu, koju je prikazao i kroz svoj diplomski rad svidjela se menadžmentu austrijske tvrtke STM Stein-Moser GmbH te su mu nedugo nakon prezentacije ponudili posao, a sada, kako doznajemo, priprema i jedan patent.
“Radi se o industriji rezanja abrazivnim vodenim mlazom, pri čemu se koristi abrazivni pijesak za rezanje koji se u biti ne troši do kraja. Moja ideja je bila da se taj pijesak reciklira i iznova koristi što donosi uštedu 50 do 60 posto u proizvodnji. U Hrvatskoj nema poduzeća koje se konkretno bave takvim načinom rezanja materijala i nije baš lako prilagoditi takav proizvod našim tvrtkama, a još teže ponuditi na tržištu. Put me usmjerio u Austriju i gospodinu Jurgenu Moseru koji me angažirao, i evo sad sam već dvije godine zaposlenik u njegovoj tvrtki. Iskustva su jako dobra, u toj tvrtki rade mladi ljudi, dobro sam se uklopio i zadovoljan sam“, rekao nam je Tomislav Palatinuš koji je zajedno s g. Moserom o svom primjeru uspjeha govorio i sudionicima 10. znanstvene manifestacije Strojarski izazov, održanoj na Strojarskom fakultetu u Slavonskom Brodu, 19. svibnja.
„Zadovoljstvo mi je vratiti se u Slavonski Brod i na fakultet na kojemu sam studirao, s kojega imam jako dobra iskustva, ovdje su profesori iznimno pristupačni, što se očitovalo i kroz rad na mojemu projektu. Kad sam profesorima i mentoru iznio svoju ideju, maksimalno su mi pomagali u tome, pa i njima mogu zahvaliti na svome uspjehu“, ističe Palatinuš koji mladim studentima i budućim inženjerima zaista može biti primjerom dobrog poslovnog uspjeha.
Svog bivšeg studenta Tomislava rado se sjeća i dekan Strojarskog fakulteta prof. dr. sc. Ivan Samardžić. „Njegova ideja očito nije doprla do pravih ljudi u Hrvatskoj, pa se obratio austrijskoj tvrtki, odakle su ga pozvali i ponudili mu suradnju. Mogu reći da je to veliki dobitak i za njega osobno, ali i za nas koji smo kao obrazovna i znanstvena institucija ponosni na Tomislava, kao i na druge naše studente, danas stručnjake i u Hrvatskoj i diljem svijeta“, kazao je dekan Samardžić.
Ivica Vlašić
Ministarstvo zdravstva i Hrvatski zavod za javno zdravstvo predstavili su rezult...
08.12.2025. u 17:30
U redakciju su nam se proteklih dana javili ogorčeni stanovnici ulice Koš...
08.12.2025. u 15:00
Na policama hrvatskih trgovačkih lanaca ovih dana može se pronaći gotovo sve osi...
08.12.2025. u 10:00
Tjedan od 8. do 14. prosinca u Brodsko-posavskoj županiji obilježi...
08.12.2025. u 07:30
Na međunarodnom plesnom turniru na Olimpijadi u Berlinu 1936. godine mlada se hr...
07.12.2025. u 20:00
Dok se sezona gripe približava svojem vrhuncu, iz Brodsko-posavske županije stiž...
07.12.2025. u 16:00
Od danas vrijede nove, više cijene zdravstvenih usluga koje HZZO isplaćuj...
06.12.2025. u 19:55
U srijedu, 10. prosinca, od 9:30 do 12:30, dvorište novoizgrađene O&Scaro...
06.12.2025. u 16:00
Sveti Nikola jučer je razveselio najmlađe u Slavonskom Brodu, donoseći poklone u...
06.12.2025. u 12:00
Brodski Stupnik i okolna naselja početak prosinca dočekali su u punom blagdansko...
05.12.2025. u 17:30
Nakon godina radova, dogovora, političkih usuglašavanja i odgađanja, novi...
05.12.2025. u 15:00
Grad Slavonski Brod i ovog prosinca organizira rad mobilnih gradskih blagajni ko...
05.12.2025. u 12:30
Jučer, 4. prosinca 2025., na rijeci Savi odigrala se akcija koja j...
05.12.2025. u 10:00
SLAVONSKI BROD – Brodski Komunalac objavio je najnoviji nastavak rasporeda...
04.12.2025. u 17:30
KLAKAR – U Crkvi sv. Jakova apostola jutros je započelo dvodnevno obilježa...
04.12.2025. u 15:00
U gradu koji dobro zna što znači zajedništvo, ovog prosinca Slavon...
04.12.2025. u 12:30