IPC Slavonski Brod u suradnji s Udrugom za podršku žrtvama i svjedocima provodi projekt „Centar za podršku žrtvama i svjedocima u Brodsko-posavskoj županiji“.
Informativno pravni centar Slavonski Brod u suradnji s Udrugom za podršku žrtvama i svjedocima provodi projekt „Centar za podršku žrtvama i svjedocima u Brodsko-posavskoj županiji“, piše Soundset Brod.
Projekt financira Ministarstvo pravosuđa temeljem provedenog Javnog poziva za prijavu projekata udruga usmjerenih na osiguravanje pružanja podrške žrtvama i svjedocima u županijama u kojima nisu osnovani odjeli za podršku žrtvama i svjedocima. Prilikom predstavljanja aktivnosti projekta Nataša Kovačević, voditeljica IPC-a, istaknula je kako je primarna svrha projekta pružanje podrške žrtvama i svjedocima kaznenih djela i prekršajnih postupaka u predmetima obiteljskog nasilja.
"Za potrebe projekta smo osmislili razne aktivnosti kao što je pružanje pravne pomoći, a pružat ćemo i savjetodavnu pomoć, praktične informacije o ustroju suda, samom tijeku postupka, ulozi korisnika u postupku, naćinima svjedočenja, te mogućnostima obeštećenja za žrtve kaznenog djela. Pružat ćemo emocionalnu i psihosocijalnu podršku usmjerenu na prevladavanje stresnih situacija, komunikaciju s okolinom i ovladavanje emocija", kaže Kovačević.
Ovakva vrsta podrške je vrlo važna iz razloga što je za većinu žrtava i svjedoka sudjelovanje u kaznenim postupcima prilično stresno i nelagodno iskustvo, a to se posebno odnosi na žrtve teških kaznenih djela koje su u pojedinim slučajevima podložne i sekundarnoj viktimizaciji. Stoga, pozivaju sve žrtve i svjedoke s područja Brodsko-posavske županije da se jave IPC-u za pomoć.
Izvršni direktor Udruge za podršku žrtvama i svjedocima Miren Špek nakon Pakraca je došao u Slavonski Brod na dvodnevnu edukaciju volontera i sudionika projekta, kao i samih djelatnika IPC-a.
"Svi oni koji su radili sa žrtvama znaju koliko je to osjetljivo područje i koliko jedna riječ može pogoršati cjelokupnu situaciju. Do jučer je svjedok bio nekakav objekt, dođe, iskazuje i odlazi. Sudski postupak i sudska tijela nisu ih smatrali živućim, odnosno da ima neke emocije i strahove. Zaboravili su da je većina sudnica u Hrvatskoj vrlo mala, nalaze se čak manje od metra od žrtve ili svjedoka što može utjecati i na sâm iskaz", ističe Špek.
Nažalost, trenutno se nalazimo u vremenu kada već kasnikmo s usklađivanjem nacionalnog zakonodavstva s Europskom pravnom stečevinom, implementiranjem Direktive o pravima žrtava u Zakon o kaznenom postupku, a i ratificiranja Istanbulske konvencije koja je usmjerena na rodno uvjetovano nasilje. Izmjene Zakona o kaznenom postupku prema proceduri Sabora će biti na dnevnom redu tek u prvom kvartalu ove godine na dnevnom redu.
U Republici Hrvatskoj godišnje se prijavi oko 80 tisuća kaznenih djela, brojka je u malom porastu, prije svega kada je u pitanju obiteljsko nasilje. Ana Šenićnjak, koordinatorica Nacionalnog pozivnog centra za žrtve kaznenih djela i prekršaja kaže kako svi oni koji žele pomoć to mogu učiniti anonimno na europski standardizirani broj za žrtve 116006.
"Ono što je zajedničko u svim zemljama gdje se broj koristi jest da je linija besplatna i anonimna. Ne može upravo zbog toga utvrditi točan profil pozivatelja jer ovisimo o podacima koje nam oni sami kažu. Tako imamo podatke da nam se najčešće obraćaju žene i osobe u dobi od 36 do 50 godina koje su ili žrtve prekršanoj djela obiteljskog nasilja, a kada govorimo o kaznenim djelima radi se onda o nanošenju teških tjelesnih ozljeda, prijetnjama, prevarama i razbojništvima", napominje.
Dosadašnje iskustvo je vrlo dobro i drastično se smanjio problem emotivnog stanja svjedoka ili žrtve, no važno je reći kako se time ne utječe na sam sudski proces i iskaz svjedoka, nego na emocionalno stanje zbog čega je dolazilo i do lakšeg rješavanja slučaja. Ujedno ističu kako žrtve kaznenih djela imaju pravo na novčanu naknadu koju odobrava Odbor za novčane naknade RH i zahtjev se podnosi Ministarstvu pravosuđa. Nisu u pitanju veliki iznosi, ali primjerice osoba koja je platila pogreb žrtve, ne mora biti niti u odnosu s njom, ima pravo na naknadu troškova do 5 tisuća, a za uzdržavanje osobe do 70 tisuća kuna.
Unatoč agresivnim reklamama i sniženjima koja dosežu i do 60 p...
19.04.2025. u 14:00
Nakon višemjesečne blokade i brojnih pritužbi stanara i obrtnika, gradska...
18.04.2025. u 14:00
SLAVONSKI BROD / OSIJEK – Nakon višemjesečne istrage, pred Županijs...
17.04.2025. u 12:00
U najnovijem izdanju emisije "Gradskih 60 minuta", emitirane na Radiju Brod 15....
16.04.2025. u 20:00
Grad Slavonski Brod s radošću najavljuje tradicionalno uskrsno druženje n...
16.04.2025. u 10:00
Slavonski Brod, travanj 2025. – Ovogodišnja manifestacija „U...
15.04.2025. u 12:00
U tišini laboratorija ne čuju se ni otkucaji, ni uzdasi, ni panika. Samo...
15.04.2025. u 07:32
Iako svakodnevno čujemo njihovo pjevanje i viđamo ih na prozorima, granama ili u...
14.04.2025. u 20:00
Vijest koja je sinoć službeno potvrđena na Facebook stranici Moto kluba Brod odj...
14.04.2025. u 07:00
- On je došo kući, pobjego od partizana i njetko je vojski dojavijo da je...
13.04.2025. u 20:00
Proteklih mjesec dana obilježilo je svečano pokretanje projekta „P...
12.04.2025. u 20:00
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih izdalo je suglasno...
12.04.2025. u 17:00
Zbog planiranih radova na modernizaciji kolnika, Ulica Josipa...
12.04.2025. u 08:00
Iako službeni rokovi još nisu stigli, u Slavonskom Brodu kampanja za loka...
11.04.2025. u 16:00
KOPRIVNICA / SLAVONSKI BROD – Dok su hrvatske rukometašice vodile ž...
11.04.2025. u 10:00
U Brodsko-posavskoj županiji posljednjih dana najveće rasprave izazivaju glazben...
11.04.2025. u 08:00