Cijene životnih troškova u Hrvatskoj rastu iz dana u dan, a posljednji udarac koji pogađa domaće proizvođače i potrošače dolazi s neočekivanog mjesta – iz laboratorija za analizu mesa. Poskupljenje analize mesa, koje je ključno za osiguranje sigurnosti hrane na tržištu, izazvalo je val nezadovoljstva i zabrinutosti u industriji.
Sukladno zakonima o sigurnosti hrane, meso namijenjeno tržištu mora proći detaljne laboratorijske analize, čime se osigurava da je sigurno za potrošnju. No, najnovija poskupljenja tih analiza predstavljaju velik teret za proizvođače, posebno manje obrte koji ionako jedva opstaju pod pritiskom ostalih troškova. Već sada, mnogi se pitaju hoće li biti primorani prenijeti povećane troškove na krajnje potrošače.
„Poskupljenja analize mesa bila su neminovna, ali ovo je udarac koji smo najmanje očekivali“, kaže jedan proizvođač iz Slavonije, koji je želio ostati anoniman. „Troškovi su nam već visoki – od energije, sirovina, rada. Sada još moramo plaćati dvostruko više za analizu. Nemamo drugog izbora nego dizati cijene.“
Poskupljenje analize mesa ne pogađa samo proizvođače, već i krajnje potrošače. Svaki rast troškova proizvodnje mesa direktno utječe na maloprodajnu cijenu mesa u trgovinama, što dodatno opterećuje potrošačke novčanike. Meso je već sada luksuz za mnoge obitelji u Hrvatskoj, a ova promjena samo dodatno podiže cijenu proizvoda koji je dio osnovne prehrane.
Laboratoriji koji provode analize također su suočeni s rastom svojih troškova, što dodatno komplicira situaciju. „Troškovi opreme, reagensa i održavanja laboratorijskih standarda u skladu s EU regulativom stalno rastu“, objašnjava direktor jednog laboratorija. „Nažalost, moramo te troškove prenijeti na klijente jer su oni nužni za održavanje visoke razine sigurnosti hrane.“
Analize mesa obuhvaćaju širok spektar testova, od mikrobioloških ispitivanja do kemijskih analiza, a svaka stavka ima svoju cijenu koja je sada drastično porasla. Proizvođači strahuju da će poskupljenje analize dodatno smanjiti potražnju za domaćim mesom, koje će postati sve manje dostupno prosječnom potrošaču.
Hoće li država intervenirati kako bi zaštitila domaću proizvodnju i pomogla industriji da se izbori s novim financijskim izazovima? Za sada nema konkretnih odgovora, a proizvođači i potrošači ostaju u iščekivanju – i strahu – da će cijene mesa nastaviti rasti, čineći ovaj osnovni prehrambeni proizvod sve više luksuzom nego potrebom.
Poskupljenje analiza mesa otvorilo je ozbiljna pitanja o održivosti domaće proizvodnje i dostupnosti kvalitetnog mesa za potrošače. Industrija, suočena s novim financijskim udarima, poziva na razumijevanje, ali i na hitnu reakciju nadležnih institucija prije nego što tržište osjeti još veće posljedice ovog trenda.