insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Politika

Grad bez odgovora – tko je odlučio izbrisati funkciju tehničkog direktora Komunalca?

Autor: 035portal Datum objave: 07.10.2025. u 15:00

Grad bez odgovora – tko je odlučio izbrisati funkciju tehničkog direktora Komunalca?

SLAVONSKI BROD – U gradu u kojem se karijere ne završavaju otkazom, nego „promjenom sistematizacije“, još je jedno ime postalo višak. Matej Pudić, donedavni tehnički direktor Komunalca, službeno više – ne postoji. Ne kao osoba, naravno, nego kao funkcija.

Direktor tvrtke Krunoslav Janjić potvrdio je da je mjesto tehničkog direktora ukinuto, ali nije pojasnio ni zašto ni što sada radi Pudić, koji i dalje prima plaću kao zaposlenik Komunalca. Na današnjoj sjednici Gradskog vijeća pitanje je postavila vijećnica Slavica Lemaić, no odgovor nije stigao. Pudić je u međuvremenu napustio sjednicu – možda svjestan da su odgovori u ovom gradu uvijek rezervirani samo za „naše“.

Od ruke spasa do nepoželjne figure

Politička matematika u Slavonskom Brodu poznata je stvar: kad si potreban, postaješ „stručan kadar“, kad više nisi – sistematizacija te proguta. Tako je i Pudić, koji je nakon prošlih izbora bio presudna ruka za održavanje Dusparine većine, vrlo brzo postao suvišan čim se usudio izaći iz sjene i kandidirati protiv istog čovjeka kojem je nekoć držao politički kišobran.

Na svibanjskim izborima pojavio se kao kandidat platforme “Tim koji pobjeđuje”, no izborni rezultat bio je sve osim pobjedničkog. Ipak, poraz na biralištima bio je tek uvod u stvarni gubitak – onaj profesionalni. Mjesto tehničkog direktora jednostavno je – izbrisano.

U gradu u kojem se odluke donose ispod stola, to je elegantan način da nekome kažeš: „Završio si.“

Brodska praksa: kad izgubiš povjerenje, gubiš i fotelju

Slavonski Brod ima dugu tradiciju tihih osvetničkih manevra. Kad nekog ne možeš politički poraziti, jednostavno mu ukineš funkciju. Tako je bilo i u slučaju Hrvoja Špicera, nekadašnjeg ravnatelja Kazališno-koncertne dvorane „Ivana Brlić-Mažuranić“, koji je 2017. godine ušao u drugi krug izbora protiv Mirka Duspare, a godinu kasnije – 14. travnja 2018. – više nije bio ravnatelj.

Na njegovo je mjesto došla Sanja Nuhanović, a službeno objašnjenje glasilo je „istek mandata“. Neslužbeno, i ptice na Korzu su znale da je u pitanju politička poruka. Dobar dio građana i danas smatra kako je Špicerovim odlaskom brodska kulturna scena izgubila ozbiljnost i kvalitetu koju je imao njegov mandat.

Grad koji kazni tišinom

Danas, kad je Pudić napustio sjednicu Gradskog vijeća, čini se da je u Slavonskom Brodu jedina konstanta – nepraštanje neposlušnosti. Sustav u kojem se nagrađuje šutnja, a kažnjava hrabrost, već godinama reproducira isti obrazac: lojalni ostaju, neovisni nestaju.

Nije to nikakva racionalizacija, nego politička kirurgija bez anestezije

Dok se gradska vlast i dalje poziva na „unutarnje odluke“ i „organizacijske promjene“, građani teško mogu ignorirati obrazac koji se ponavlja iz mandata u mandat – oni koji se usude kandidirati protiv gradonačelnika, ubrzo gube i karijeru.

Danas, kada je Matej Pudić napustio sjednicu Gradskog vijeća, ostaje pitanje koje je Slavica Lemaić javno izgovorila: Koju točno funkciju sada obnaša bivši tehnički direktor Komunalca?

Odgovor nije stigao. A možda u Slavonskom Brodu više ni ne treba – jer odgovor je, kao i obično, u tišini kojom grad kažnjava neposlušne.


Županija
Napokon svi na okupu: Grad, Županija i Ministarstvo sjeli zbog zraka

Nakon godina međusobnih prebacivanja odgovornosti, javnih prepucavanja, birokrat...

04.02.2026. u 15:00

Županija
NE DAMO TI 25% ! – fasada bivše Name postala javna optužnica

Na pročelju zgrade bivše NAME, u samom središtu Nove Gradiš...

03.02.2026. u 16:29

Općine
Bez velike pompe, ali s konkretnim iznosom- što se dogodilo u Sibinju?

Općina Sibinj i ove je akademske godine nastavila praksu financijske potpore stu...

02.02.2026. u 20:00

Županija
Slavonske „Kobre“ u Kašiću – obljetnica pogibije 23 branitelja

U Kašiću je jučer obilježena obljetnica pogibije 23 brani...

02.02.2026. u 10:00

Općine
Vrtić vrijedan 553 tisuće eura otvoren uz visoke uzvanike

Svečanim presijecanjem vrpce i dječjim osmijesima, jučer je u Si...

31.01.2026. u 08:00

Županija
Kontinuitet na čelu ´Katarina Zrinski´: Ptačnik dobila novi mandat

U Novoj Gradiški održana je Izborna skupština Zajednice žena Hrvat...

30.01.2026. u 20:00

Grad Slavonski Brod
Tko je zakazao u komunikaciji s javnošću?

Nakon objave teksta o dugotrajnom izostanku pročelnika Željka Kovačevića s radno...

30.01.2026. u 18:39

Županija
Novac ide iz Zagreba, a mi čekamo. Tko lobira za Brodsko-posavsku?

Vlada Republike Hrvatske uputit će u javno savjetovanje Uredbu o načinu financir...

30.01.2026. u 17:30

Grad Slavonski Brod
Tko govori istinu? Objavljena kronologija oko zimske službe

Danas su redakciji istodobno dostavljena dva dokumenta vezana uz funkcioniranje...

30.01.2026. u 15:00

Hrvatska
Plenković prema Europi, Marić prema premijerskoj fotelji?

Ako se u hrvatskoj politici ovih dana nešto doista pomiče...

30.01.2026. u 11:38

Županija
Kuće se traže, parcele se čekaju: Urbanistička kočnica u gradu koji raste

NOVA GRADIŠKA, 29. siječnja 2026. – Dok interes za život i kupnju n...

29.01.2026. u 12:30

Grad Slavonski Brod
Papir trpi sve: Slavonski Brod ima pročelnika koji mjesecima nije na radnom mjestu?

Dok gradska vlast javnosti i dalje poručuje da je sve pod kontrolom, SBOnline.co...

29.01.2026. u 09:45

Grad Slavonski Brod
Lemaić razotkriva: Grad je prekršio zakon i pogodovao privatnoj tvrtki?!

Nakon golemog nezadovoljstva građana, niza intervencija hitnih s...

28.01.2026. u 12:09

Općine
69 djece, tri skupine i jedna nova priča u Donjim Andrijevcima

Donji Andrijevci jučer su, umjesto uobičajene svakodnevice, odzvanjali dječjim...

28.01.2026. u 10:00

Hrvatska
Nova godina, nova naknada: Država povećava pomoć starijima

Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO) u ponedjeljak je...

27.01.2026. u 20:00

Općine
Mali potez, velika poruka iz Podcrkavlja

Općina Podcrkavlje napravila je novi iskorak prema razvoju aktiv...

27.01.2026. u 17:30

;