Život

OPREZ Počela je škola, a već je zabilježen sudar stotinjak metara od Glazbene škole

Vozači, budite oprezni.

Autor: 035portal Datum objave: 07.09.2015. u 08:26


Danas je prvi dan škole. Stotine prvašića i ostalih učenika danas se vraćaju u školske klupe. Vozači ovih dana trebaju biti dodatno oprezni u prometu, a kako možemo vidjeti na fotografiji, jutro je krenulo sudarom stotinjak metara od pješačkog prijelaza koji vodi u Glazbenu školu i Klasičnu gimnaziju. Budite oprezni.

Poštujte naše znakove

Akcija se kontinuirano provodi već 21 godinu (od 1995. godine) kako bi se privukla pozornost javnosti, posebice sudionika u prometu, na sudjelovanje djece u prometu, posebno djece koja po prvi puta kreću u školu i koja će se samostalno kretati u prometu. U prilog ovoj akciji ide i to da se broj smrtno stradale i ozlijeđene djece smanjio od kako se počelo s provođenjem ove akcije.
Policija je vezano za provođenje ove akcije tijekom mjeseca kolovoza provela određene aktivnosti i zajedno sa predstavnicima tijela jedinica lokalne i područne samouprave nadležnim za promet, te poduzećima nadležnim za održavanje prometnica izvršila pregled prometnica i prometne signalizacije u blizini škola, te je zahtijevala otklanjanje uočenih nedostataka.
Ove godine škola počinje 7. rujna, a prema podacima Službe za društvene djelatnosti, Ureda državne uprave u Brodsko-posavskoj županiji u 32 Osnovne škole (matične) i njihovih 83 Područna odjela u školu će krenuti 1629 učenika prvih razreda.
Policija će kao i ranijih godina pa tako i ove, početkom nove školske godine 20015./2016. od 7. rujna provoditi preventivno represivne aktivnosti u sklopu Akcije „Poštujte naše znakove“. Svakog dana u mjesecu rujnu, posebno u vrijeme početka i završetka nastave, policija će sukladno sigurnosnoj prosudbi i analizi pojačano operativno-preventivno pokrivati prilazne ceste, ulice i raskrižja u blizini škola, radi nesmetanog i što sigurnijeg dolaska i odlaska djece u i iz škole. To se posebno odnosi na pojačane mjere prema nediscipliniranim vozačima, onima koji ne poštuju prednost prolaska pješaka na obilježenom pješačkom prijelazu, sankcioniranje nepropisno parkiranih i zaustavljenih vozila u zonama škola, kao i na pojačanu kontrolu brzine kretanja vozila na prometnicama u zonama škole.

S obzirom da će velik broj učenika do škole ići autobusnim prijevozom u vrijeme trajanja akcije policija će pojačano nadzirati i autobuse koji prevoze djecu. Prilikom nadzora kontrolirat će se tehnička ispravnost vozila, da li vozilo posjeduje Potvrdu o ispunjavanju uvjeta za autobus kojim se prevoze djeca propisanu Pravilnikom o uvjetima koje moraju ispunjavati autobusi kojima se prevoze djeca („NN“ br. 100/08 i 20/09), ali i poštivanje svih ostalih odredbi Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Policija će nadzor obavljati tijekom redovnog obavljanja službe, ali i organiziranjem ciljanih, zasebnih akcija u suradnji s inspektoratima cestovnog prometa, Ministarstva mora, prometa i infrastrukture.

S toga apeliramo na sve vozače i sudionike u prometu na povećan oprez i maksimalnu pozornost u prometu, poštivanje prometnih propisa, posebno brzine kretanja na prometnicama, a naročito u zonama škola i blizini pješačkih prijelaza jer su djeca, koja po prvi puta sudjeluju u prometu zbog nižeg rasta teže uočljiva u prometu, a zbog zaigranosti često reagiraju impulzivno i nenadano i nemaju još u potpunosti razvijen osjećaj za procjenu opasnosti.

Roditeljima savjetujemo da pokažu svojoj djeci najsigurniji put do škole, da ih osobno dovedu i dođu po njih po povratku iz škole. A ako djecu dovoze vozilima, da svojim primjerom ukažu na uzorito ponašanje u prometu (propisane brzine, parkiranje i sl.), no i da na isto tako propisan način vežu svoju djecu kada ih prevoze u vozilima.

Zbog činjenice da prometni odgoj i obrazovanje djece u poznavanju prometnih propisa ima veliku ulogu u povećanju sigurnosti cestovnog prometa, kao i podizanja prometne kulture općenito, policijski službenici će tijekom mjeseca rujna održati predavanja i razgovore u svim prvim razredima osnovnih škola s ciljem upoznavanja djece sa temeljnim pravilima sigurnog sudjelovanja u prometu, prisustvovati će i prvom roditeljskom sastanku u školama kako bi roditeljima ukazali na najvažnije poruke o sigurnom sudjelovanju njihove djece u prometu. Roditelji stoga trebaju i sami svojim osobnim primjerom pokazati kako se pravilno ponašati u prometu, a ne lošim primjerima i nepoštivanjem prometnih propisa kod djece stvarati loše navike jer time ugrožavaju i njihovu sigurnost pri sudjelovanju u prometu.

Meta Tagovi:


Stižu oluje, tuča i  grmljavina: Danas narančasti, sutra žuti meteoalarm
Radar
Stižu oluje, tuča i grmljavina: Danas narančasti, sutra žuti meteoalarm

Slavonski Brod, 26. srpnja 2025. – Iako se ljeto nastavlja punim intenzite...

26.07.2025. u 13:39

Škola u Koloniji dobiva osam novih učionica – zahvaljujući Bruxellesu
Škola
Škola u Koloniji dobiva osam novih učionica – zahvaljujući Bruxellesu

Dok se bageri probijaju kroz sportske terene, a prašina ru&...

25.07.2025. u 18:00

Nestabilno vrijeme pred vratima: Je li ovo kraj ljeta?
Radar
Nestabilno vrijeme pred vratima: Je li ovo kraj ljeta?

Dok se asfalt još uvijek dimi od prethodnih dana kada su temperature prel...

25.07.2025. u 10:00

Salmonela u jajima domaće farme: Kaufland hitno povukao proizvod s polica!
Savjeti i trikovi
Salmonela u jajima domaće farme: Kaufland hitno povukao proizvod s polica!

Kaufland i domaći proizvođač Gala d.o.o. iz Bjelovara iz prodaje su povukli tri...

25.07.2025. u 08:00

Vinska čarolija u kazamatima: glazba, vino i mirisi ljeta!
Događanja
Vinska čarolija u kazamatima: glazba, vino i mirisi ljeta!

SLAVONSKI BROD – Jedan od najočekivanijih eno-gastro događaja ljeta vraća...

24.07.2025. u 20:00

Policija doslovno moli: Prestanite kupovati romobile djeci!
Radar
Policija doslovno moli: Prestanite kupovati romobile djeci!

Dolaskom lijepog vremena na prometnicama u nadležnosti rada Policijske uprave br...

24.07.2025. u 12:00

870 metara novih pješačkih staza
Radar
870 metara novih pješačkih staza

SLAVONSKI BROD – Grad Slavonski Brod nastavlja s ulaganjima u komunalnu in...

24.07.2025. u 10:00

Zahvaljujući svima vama – Dino ne mora birati između plišanaca i mamine sreće
Priče
Zahvaljujući svima vama – Dino ne mora birati između plišanaca i mamine sreće

Iz malog mjesta Podgajci Podravski stiže priča koja topi i najtvrđ...

23.07.2025. u 20:00

Zastrašujuće otkriće: Svaka godina ranije s mobitelom – veći rizik za suicidalne misli!
Savjeti i trikovi
Zastrašujuće otkriće: Svaka godina ranije s mobitelom – veći rizik za suicidalne misli!

U vremenu u kojem pametni telefoni postaju gotovo obavezni rekvizit svakog djete...

23.07.2025. u 18:00

Crni utorak u Malinu: Život ugašen u prometnoj nesreći
Koncerti
Crni utorak u Malinu: Život ugašen u prometnoj nesreći

Malino – Danas oko 12:42 sati, u Ulici Matije Gupca 65, u naselju Malino (...

22.07.2025. u 13:56

Tko su hrabri bajkeri koji osvajaju Kavkaz?
Priče
Tko su hrabri bajkeri koji osvajaju Kavkaz?

NOVA GRADIŠKA – Dvojica neustrašivih bajkera iz Nove Gradi&s...

22.07.2025. u 10:00

SM gradnja preuzima milijunski posao u Brodu – evo o čemu se radi
Radar
SM gradnja preuzima milijunski posao u Brodu – evo o čemu se radi

SLAVONSKI BROD – Na prostoru Dječjeg vrtića „Pčelica&l...

22.07.2025. u 08:00

Divlja deponija na +35 °C? U Brodu je to standard, ne iznimka
Radar
Divlja deponija na +35 °C? U Brodu je to standard, ne iznimka

SLAVONSKI BROD – Na adresu redakcije stigla je još jedna fotografij...

21.07.2025. u 18:00

Iz Nove Gradiške do neba iznad Europe – upoznaj pilota koji živi svoj dječački san!
Grad to su ljudi
Iz Nove Gradiške do neba iznad Europe – upoznaj pilota koji živi svoj dječački san!

U vremenu kada se većina radnih dana odvija pod svjetlom monitora i u sjeni ured...

21.07.2025. u 16:00

Paklene vrućine i oluje – dvostruki meteoalarm na snazi za Brodsko- posavsku!
Servisne informacije
Paklene vrućine i oluje – dvostruki meteoalarm na snazi za Brodsko- posavsku!

SLAVONSKI BROD – Nakon sunčanog i nesnosno vrućeg vikenda, Brođane na poče...

21.07.2025. u 12:00

Pogibeljna staza
101 brodska priča Zvonimira Toldija
Pogibeljna staza

Jedan bezimeni pješački put kroz park Klasiju godinama je bio danju najpr...

20.07.2025. u 20:00

;