Svake godine, broj izostanaka raste, osim tijekom školske godine 2019/2020, kada su se suočavali s prosvjedom prosvjetara i izbijanjem pandemije koronavirusa. Tada je broj izostanaka iznosio čak 23 milijuna, što je također znatno visoka brojka, javlja HRT:hr
Antonija Mirosavljević, predsjednica Udruge ravnatelja osnovnih škola, komentirala je ovu situaciju riječima: "Učenici izostaju iz različitih razloga, a njihova poruka je jasna – nešto nije u redu, i trebamo razmotriti promjene."
Nataša Jokić Begić s Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu dodaje: "Izostanci su postali velik problem zbog promjene pravilnika. Roditelj sada može opravdati tri dana izostanka, a četvrti dan počinje novi ciklus, što znači da roditelj može beskonačno opravdavati izostanke."
Unatoč tome što je većina izostanaka opravdana, postavlja se pitanje kako je moguće da ima toliko neopravdanih izostanaka. Čak i prvašići, koji tek počinju školovanje, imaju neopravdane sate. Ovaj problem izaziva dodatne zabrinutosti.
Posebno zabrinjava činjenica da je 147 prvašića ponavljalo razred, što je 21 više nego osmaša. Ova situacija nije povoljna ni za jednu od tih dobna skupina.
Nataša Jokić Begić ističe: "Posljedice toga na te mlade umove mogu biti ozbiljne. Bilo bi mnogo bolje da se djeci pruži podrška i vodi ih prema poboljšanju učenja, umjesto da se jednostavno pusti da ponavljaju razred."
Antonija Mirosavljević dodaje: "Zalažemo se za opisno praćenje u prvom razredu, jer su brojčane ocjene već dugo izgubile na važnosti."
Također, treba napomenuti da je dijete koje kreće u prvi razred prošlo stručnu procjenu sposobnosti za školovanje, te je izdana preporuka o eventualnoj odgodi školskog početka. Međutim, ponekad roditelji odbijaju tu preporuku i upisuju dijete u prvi razred, što može dovesti do problema.
Sandra Mardešić, učiteljica razredne nastave u OŠ Bogumila Tonija u Samoboru, napominje: "Roditelji ponekad odluče ignorirati stručnu preporuku i upisati prvašića u 1. razred, što može stvoriti probleme."
No, situacija nije uvijek tako jasna. Ljiljana Klinger, ravnateljica OŠ Matije Gupca u Zagrebu, kaže: "Ako je dijete spremno za školu, redovito pohađa nastavu, te su se svi odrasli – stručnjaci, roditelji – složili da je dijete spremno, onda je neopravdano ponavljanje razreda pogreška odraslih."
Unatoč mnogim teorijama, jedna tužna činjenica ostaje – 147 prvašića ponavlja razred. U takvim situacijama, učitelji često nepravedno preuzimaju krivicu. Sustav bi trebao ozbiljno razmotriti ove alarmantne brojke i pružiti podršku učiteljima.
U srcu Slavonskog Broda, gdje su toplina zajedništva i ljudska blizina jo...
06.06.2025. u 16:00
U organizaciji Športsko ribolovne udruge "Šaran", u subotu 14. lip...
05.06.2025. u 18:00
Poznati lijek za erektilnu disfunkciju – Viner 50 mg &nd...
05.06.2025. u 07:43
SLAVONSKI BROD – Državni hidrometeorološki zavod izdao je žuto upoz...
03.06.2025. u 14:00
S završetkom nastavne godine, Slavonski Brod već tradicionalno nudi rje&s...
03.06.2025. u 10:00
Dok gradske vlasti i komunalna poduzeća debatiraju o vizijama “zelenog gra...
02.06.2025. u 19:56
Policijski službenici Policijske uprave brodsko-posavske, prošli tjedan (...
02.06.2025. u 18:00
Gusti crni dim, vozilo u plamenu i odlučna intervencija – sve je to obilje...
02.06.2025. u 16:00
Državni inspektorat Republike Hrvatske izvijestio je potrošače o opozivu...
02.06.2025. u 08:00
Kad bi se pobrojile sve nekadašnje brodske savske plaže i kupališt...
01.06.2025. u 20:00
SLAVONSKI BROD / NOVA GRADIŠKA – Dok je kalendarsko ljeto jo&scaron...
31.05.2025. u 20:00
SLAVONSKI BROD – Svi koji vole zborsko pjevanje i žele biti dio glazbenog...
31.05.2025. u 08:00
Kao iz najromantičnije priče, gdje suđeni dojaši na konju, tako je započe...
30.05.2025. u 20:00
U poslijepodnevnim satima, nebo iznad Slavonskog Broda i Nove Gradiške na...
30.05.2025. u 14:00
Republika Hrvatska danas obilježava Dan državnosti, jedan od najvažnijih datuma...
30.05.2025. u 08:00
SLAVONSKI BROD – Peti po redu larvicidni tretman na području Slavonskog Br...
29.05.2025. u 16:00