Ptogramsko vijeće HRT-a u ponedjeljak je dalo suglasnost na Strategiju poslovanja i razvoja HRT-a, a glavni ravnatelj Robert Šveb istaknuo je da je prioritet vraćanje relevantnosti javnog servisa, čiji program, kaže, sada ne prati čak četvrtina hrvatskih građana.
”Predlažemo ovu strategiju usred vrtloga u medijskom svijetu. Navike publike se mijenjaju, a troškovi proizvodnje rastu”, kazao je Šveb istaknuvši da medijskim tržištem dominiraju divovi – globalne medijske platforme koje imaju ogromne strateške prednosti u financijama i pristupu informacijama.
HRT kao javni servis, dodao je, svojim programom pozvan je čuvati i promicati europske i hrvatske nacionalne vrednote te pridonositi stvaranju pluralnog i tolerantnog društva, i to kroz kvalitetno informiranje i vjerodostojne, relevantne i raznolike sadržaja.
Ukazao je i na inflaciju površnih sadržaja i dezinformacija, posebno na online platformama. Zato je naglasio potrebu jače uloge javnog medijskog servisa. Šveb kaže da su u posljednjih 20-ak godina svi javni servisi u Europi, uključivši i HRT, suočeni s gubitkom publike, osobito među mlađom populacijom.
Prema istraživanjima, čak četvrtina stanovništva Hrvatske na tjednoj bazi uopće ne konzumira HRT-ov televizijski i radijski program niti digitalne usluge.
Ocijenio je da hrvatska javnost treba snažan HRT, kao relevantan i vjerodostojan javni servis, za što je potrebna reorganizacija i proizvodnja kvalitetnog programa na svim medijskim platformama, kojim bi se privuklo nove korisnike i konkuriralo globalnim pružateljima medijskih usluga.
Predložena strategija ima samo jedan cilj – vratiti relevantnost i povećati doseg Hrvatske radiotelevizije, kazao je Šveb dodavši da je za to potreban napor menadžmenta i zaposlenika HRT-a, ali i donošenje novog zakonskog okvira s dugoročnijim modelom budućeg financiranja HRT-a.
Smatra da je trenutačni model RTV pristojbe zastario i loš.
”Zastarjeli sustav naplate RTV pristojbe vezan uz prijamnik ima velika ograničenja i negativan PR. Sve je manje kućanstava u Hrvatskoj, a postotak ljudi koji ne plaćaju pristojbu sve je veći. To je trend i u Europi – sazrelo je vrijeme da se starog modela maknemo i preuzmemo neki drugi model koji ćemo predložiti zakonodavcu”, kazao je Šveb.
Članovi Programskog vijeća većinom su glasova dali suglasnost na predloženu Strategiju poslovanja i razvoja HRT-a, a član Vijeća iz redova zaposlenika HRT-a Stipe Alfier dao je ”uvjetnu” potporu glavnom ravnatelju.
Kiša koja je jutros pala donijela je onaj poznati studeni u...
03.11.2025. u 07:50
PRIČA UZ LIJEPU PEĆ (III.) Još nas jedna dogodovš...
02.11.2025. u 20:00
SLAVONSKI BROD – Nakon jučerašnje vijesti o smrti Dalibora (Dade) &...
02.11.2025. u 12:00
Igor Đaković, dugogodišnji službeni zastupnik i likvidator Škole n...
02.11.2025. u 08:21
SLAVONSKI BROD – Prvi dan studenoga ponovno je donio važnu obavezu za sve...
02.11.2025. u 08:00
Vilim Ditrich, zaljubljen „preko ušiju“ u lijepu crnku Mariju...
01.11.2025. u 20:00
Uoči blagdana Svih svetih, na Gradskom groblju u Slavonskom Brodu jučer je održa...
01.11.2025. u 12:00
Porezna uprava objavila je nove liste poreznih dužnika u Hrvatskoj. U fokusu jav...
01.11.2025. u 07:10
U kavani hotela Park, bez velike pompe i bez stvaranja distance između „fi...
31.10.2025. u 17:17
Nakon što je Državni inspektorat potvrdio kako je na maloprodajnom mjestu...
31.10.2025. u 11:33
Računalne prijevare nisu novost, ali s razvojem tehnologije prevaranti postaju s...
31.10.2025. u 10:00
Državni inspektorat Republike Hrvatske potvrdio je izlijevanje goriva Eurodiesel...
31.10.2025. u 07:30
Povodom blagdana Svih svetih, kada veliki broj građana posjećuje posljednja poči...
30.10.2025. u 20:00
Policijski službenici Policijske postaje Nova Gradiška su dovršili...
30.10.2025. u 17:30
Kao što smo već pisali jutros, benzinska postaja INA Marsonia Jug u...
30.10.2025. u 14:00
Samo tjedan dana nakon što je 035portal objavio prve informacije o istjec...
30.10.2025. u 07:55