Naši čitatelji ponovno javljaju o bliskim susretima s neželjenim "sugrađanima"- čagljevima. Ovi štetnici, poznati po svojoj opasnosti i neugodnosti, predstavljaju sve veći problem u zajednici. Čagljevi su poznati po svojim nasilnim napadima na domaće životinje i uzrokuju štetu na vrtovima i poljima. No, to nije sve - čagljevi također predstavljaju potencijalnu prijetnju ljudima. Njihovi oštri zubi i agresivan temperament mogu rezultirati ozbiljnim povredama ukoliko se nađu u blizini ljudi, posebice djece.
Jedna od zabrinutih građanki, koja je željela ostati anonimna, podijelila je svoje iskustvo: "Čagljevi su postali prava noćna mora ovdje u Slavonskom Brodu. Svaki dan ih je sve više, čujem ih kako se glasaju po Mikriću i Bjelišu, to je zaista užasno. Osjećam se nesigurno u vlastitom dvorištu."
Nedavni incidenti također podsjećaju građane na potencijalne opasnosti,ali ne samo od čagljeva nego i od ostale divljači koja se sve više navikava na život u urbanoj sredini. Ista čitateljica javlja i kako je nedavno lisica uhvatila zeca i šetala sa svojim plijenom svega pet metara od kuća. Ovakvi događaji samo dodatno potiču zabrinutost među lokalnom zajednicom.
Problem čagljeva nije novost u Slavonskom Brodu.
Podsjetimo, u rujnu prošle godine u gradskoj je Upravi održan žurni sastanak s lovcima zbog rastućeg broja čagljeva na gradskom području, a kojem su prisustvovali predstavnici Lovačkog društva „Jelas“ i Društva za uzgoj, zaštitu i lov divljači MIG-95 te pomoćnik načelnika Pogranične policije Slavonski Brod.
- U narednom periodu Grad Slavonski Brod će u suradnji s lovačkim udrugama preventivno djelovati i pristupit će izgonu čagljeva te postavljanju lovki kako bi spriječio njihov boravak u naseljenim mjestima. Također, valja istaknuti da su tijekom sastanka predstavnici lovačkih udruga naglasili kako čagljevi nisu opasni za građane te da naseljenim mjestima prilaze isključivo u potrazi za hranom. Čagljevi se hrane životinjama i ostatcima hrane i stoga je važno da i građani svojim odgovornim ponašanjem drže parcele urednim te da oprezno postupaju s otpadom jer svi doprinosimo rješavanju tog problema, poručili su tada iz Grada.
No, potrebno je hitno poduzeti mjere kako bi se riješio ovaj rastući problem. Lokalne vlasti pozvane su na akciju kako bi zaštitile svoje građane i imovinu od ove invazivne vrste..Edukacija građana o sigurnosti i načinima sprječavanja invazije čagljeva također je od vitalnog značaja. Dok se borba s čagljevima nastavlja, nadamo se da će se uspjeti pronaći učinkovite strategije kako bi se osigurala sigurnost i dobrobit svih stanovnika Slavonskog Broda.
Slavonski Brod, 26. srpnja 2025. – Iako se ljeto nastavlja punim intenzite...
26.07.2025. u 13:39
Dok se bageri probijaju kroz sportske terene, a prašina ru&...
25.07.2025. u 18:00
Dok se asfalt još uvijek dimi od prethodnih dana kada su temperature prel...
25.07.2025. u 10:00
Kaufland i domaći proizvođač Gala d.o.o. iz Bjelovara iz prodaje su povukli tri...
25.07.2025. u 08:00
SLAVONSKI BROD – Jedan od najočekivanijih eno-gastro događaja ljeta vraća...
24.07.2025. u 20:00
Dolaskom lijepog vremena na prometnicama u nadležnosti rada Policijske uprave br...
24.07.2025. u 12:00
SLAVONSKI BROD – Grad Slavonski Brod nastavlja s ulaganjima u komunalnu in...
24.07.2025. u 10:00
Iz malog mjesta Podgajci Podravski stiže priča koja topi i najtvrđ...
23.07.2025. u 20:00
U vremenu u kojem pametni telefoni postaju gotovo obavezni rekvizit svakog djete...
23.07.2025. u 18:00
Malino – Danas oko 12:42 sati, u Ulici Matije Gupca 65, u naselju Malino (...
22.07.2025. u 13:56
NOVA GRADIŠKA – Dvojica neustrašivih bajkera iz Nove Gradi&s...
22.07.2025. u 10:00
SLAVONSKI BROD – Na prostoru Dječjeg vrtića „Pčelica&l...
22.07.2025. u 08:00
SLAVONSKI BROD – Na adresu redakcije stigla je još jedna fotografij...
21.07.2025. u 18:00
U vremenu kada se većina radnih dana odvija pod svjetlom monitora i u sjeni ured...
21.07.2025. u 16:00
SLAVONSKI BROD – Nakon sunčanog i nesnosno vrućeg vikenda, Brođane na poče...
21.07.2025. u 12:00
Jedan bezimeni pješački put kroz park Klasiju godinama je bio danju najpr...
20.07.2025. u 20:00