Život

Telegram o kupljenim diplomama: Europski univerzitet iz Brčkog surađivao sa Sveučilištem u Slavonskom Brodu?

Autor: 035portal Datum objave: 25.02.2023. u 13:08


U Republici Hrvatskoj priznato je točno 877 diploma sa šest privatnih bosanskohercegovačkih sveučilišta trenutno pod istragom Tužiteljstva BiH zbog sumnje da su izdavali lažne diplome, doznaje Telegram. Riječ je o podacima Agencije za znanost i visoko obrazovanje (AZVO), koja je provodila postupak priznavanja inozemnih visokoškolskih kvalifikacija, odnosno diploma.

 

U razdoblju od 18 godina, preciziraju na naš upit, imali su 980 zahtjeva za priznavanje diploma sa šest bosanskohercegovačkih sveučilišta sada pod istragom, no pozitivno su riješili njih 877. Podsjetimo, prije nekoliko dana u policijskoj akciji Klaster uhićeno je desetak osoba na području Bosne i Hercegovine, osumnjičenih da su bili organizirani u kriminalnu grupu koja je omogućavala nezakonito stjecanje fakultetskih i srednjoškolskih diploma.

 

Prema navodima portala Inforadar.ba, koji je otkrio detalje istrage, istražuje se šest privatnih visokih učilišta. Riječ je o, navodi Inforadar a prenosi N1 BiH, Nezavisnom univerzitetu Banjaluka (NUBL), Univerzitetu za poslovne studije (UPS) Banjaluka, Europskom univerzitetu u Brčkom, Univerzitetu u Travniku, Internacionalnom univerzitetu Travnik te Visokoj školi za primijenjene i pravne nauke Prometej iz Banjaluke.

 

Diplome priznate za pristup tržištu rada

 

Iz Agencije za znanost i visoko obrazovanje objašnjavaju kako su u periodu od prosinca 2004. do 25. lipnja 2022. provodili postupak priznavanja inozemnih visokoškolskih kvalifikacija sukladno tada važećem Zakonu o priznavanju inozemnih obrazovnih kvalifikacija. U tom je periodu, od sveukupnog broja priznatih diploma stečenih u inozemstvu (28.239), njih 14.468 stečeno na različitim visokim učilištima u BiH.

 

Među njima je, kako smo doznali, 877 sa šest privatnih sveučilišta koja su sada pod istragom bosanskohercegovačkih vlasti zbog sumnje na prodaju diploma. Pritom su 103 zahtjeva pojedinaca za priznavanje njihovih diploma s navedenih sveučilišta rezultirala odbijenicom. Na naš upit, iz AZVO-a ističu kako su prilikom priznavanja ovih diploma vršili procjenu njihove vjerodostojnosti. Ove su diplome priznate u svrhu pristupa hrvatskom tržištu rada. Zasad nema informacija je li ijedna od tih diploma stečena na nezakonit način, a nejasno je i s kojim su argumentima odbijena 103 zahtjeva.

 

I hrvatski profesori ocjenjivali ova sveučilišta

 

Zanimljivi su i podaci o akreditaciji, odnosno vrednovanju kvalitete visokih učilišta obuhvaćenih istragom zbog prodaje diploma. Riječ je o postupku ocjene kvalitete sveučilišta koji rezultira dopuštenjem (ili uskratom) daljnjega rada. Prema javno dostupnim podacima Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvalitete BiH koje smo proučili, dva od šest sveučilišta obuhvaćenih istragom u posljednjem su ciklusu vrednovali – među ostalima – profesori iz Hrvatske.

 

Tako je, kao međunarodni stručnjak, u procesu vrednovanja kvalitete Europskog univerziteta u Brčko distriktu, sudjelovao professor emeritus Sveučilišta u Rijeci Branko Rafajac. Komisija u čijem je radu sudjelovao, u izvješću iz siječnja 2022. navodi kako sveučilište znatno ili potpuno zadovoljava sve ispitane kriterije kvalitete.

 

“Univerzitet je razvio takav sistem kvaliteta koji omogućava (…) upravljanje kvalitetom na način da se ostvare definirani standardi i time osigura trajan i kontinuiran nivo kvalitete obrazovnih usluga”, stoji među ostalim u mišljenju komisije. Fakulteti ovog sveučilišta su Fakultet za medicinu, farmaciju i zdravstvo, Tehnički fakultet, Pedagoški fakultet, Fakultet političkih nauka, Ekonomski te Pravni fakultet.

 

Suradnja s hrvatskim fakultetima

 

Spomenimo i kako se u izvješću komisije navodi da ovo sveučilište, među ostalima, ima potpisane ugovore o suradnji s osječkim Fakultetom elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija, Akademijom za umjetnost i kulturu u Osijeku, Sveučilištem u Slavonskom Brodu te s Visokom školom Baltazar Krčelić iz Zaprešića.

 

Gledajući postupak akreditacije Internacionalnog univerziteta u Travniku iz 2020. godine, u tamošnju komisiju imenovan je Ivan Balta, profesor povijesti sa Sveučilišta u Osijeku. Javno je dostupan zapis sjednice Filozofskog fakulteta u Zagrebu iz listopada 2003. godine gdje se daje negativno mišljenje na izbor ovog profesora u zvanje izvanrednog profesora. Pritom se navodi “da njegov rad nije znanstven i da nanosi štetu historiografiji uopće”.

 

‘Snažno promoviranje etičkog kodeksa’

 

Ovo travničko sveučilište ocjenjivao je i Ivo Čolak, aktualni prorektor za znanost i razvoj Sveučilišta u Mostaru, jedinog sveučilišta na hrvatskom jeziku izvan Republike Hrvatske za koje se na godišnjoj razini izdvajaju znatna sredstva iz hrvatskog državnog proračuna. U mišljenju ove komisije, navodi se kako je od prošlog ciklusa akreditacije na travničkom sveučilištu osnovan Etički komitet “kojim se snažnije promovira etički kodeks među zaposlenima i studentima”.

 

Komisija zaključuje da su ispunjeni svi kriteriji za akreditaciju Internacionalnog univerziteta u Travniku i preporučuje se izdavanje rješenja u skladu s time. Kako su posljednjih dana pisali BiH mediji, policijska akcija Klaster dosad je najveća istraga te vrste u BiH. Njome je utvrđeno da na području BiH, Srbije, Hrvatske i Crne Gore djeluje organizirana kriminalna grupa koja omogućava nezakonito stjecanje diploma.

 

Tužiteljstvo BiH, pišu mediji, bilo je sigurno u ovaj predmet kada su njihova tri prikrivena istražitelja, služeći se lažnim identitetima, upisala fakultete. U ekspresnom su ih roku “završili” nakon što su platili diplome. Glavni tužitelj BiH Milanko Kajganić u četvrtak je vrlo plastično približio razmjere prodaje diploma: “Istina je, diplome su prodavali na benzinskim pumpama”.

 

izvor: Telegram.hr/  Dora Kršul

 


Dok je Sava vrvila kupačima
101 brodska priča Zvonimira Toldija
Dok je Sava vrvila kupačima

Kad bi se pobrojile sve nekadašnje brodske savske plaže i kupališt...

01.06.2025. u 20:00

Slavonski Brod i Nova Gradiška ulaze u ´afričku rernu´
Radar
Slavonski Brod i Nova Gradiška ulaze u ´afričku rernu´

SLAVONSKI BROD / NOVA GRADIŠKA – Dok je kalendarsko ljeto jo&scaron...

31.05.2025. u 20:00

Uključi se u projekt koji slavi glazbenu baštinu
Događanja
Uključi se u projekt koji slavi glazbenu baštinu

SLAVONSKI BROD – Svi koji vole zborsko pjevanje i žele biti dio glazbenog...

31.05.2025. u 08:00

Kako su sibinjski Wagnerovi postali Brođani?
101 brodska priča Zvonimira Toldija
Kako su sibinjski Wagnerovi postali Brođani?

Kao iz najromantičnije priče, gdje suđeni dojaši na konju, tako je započe...

30.05.2025. u 20:00

Nebom iznad Broda i Gradiške grmjet će Rafalei – evo kad ih možete vidjeti!
Servisne informacije
Nebom iznad Broda i Gradiške grmjet će Rafalei – evo kad ih možete vidjeti!

U poslijepodnevnim satima, nebo iznad Slavonskog Broda i Nove Gradiške na...

30.05.2025. u 14:00

Dan državnosti Republike Hrvatske – podsjetnik na početak slobode
Događanja
Dan državnosti Republike Hrvatske – podsjetnik na početak slobode

Republika Hrvatska danas obilježava Dan državnosti, jedan od najvažnijih datuma...

30.05.2025. u 08:00

Gradska uprava zuji, komarci i dalje bodu – tko će prvi prestati?
Radar
Gradska uprava zuji, komarci i dalje bodu – tko će prvi prestati?

SLAVONSKI BROD – Peti po redu larvicidni tretman na području Slavonskog Br...

29.05.2025. u 16:00

401 000 € kasnije: Pogledajte kako izgleda novi kružni tok!
Servisne informacije
401 000 € kasnije: Pogledajte kako izgleda novi kružni tok!

SLAVONSKI BROD – Novo prometno rješenje u središtu grada, kr...

29.05.2025. u 12:00

Još jedan lijek nestaje s tržišta
Zdravlje
Još jedan lijek nestaje s tržišta

Hrvatski pacijenti ponovno se suočavaju s nestašicom lijekova. Ovoga puta...

28.05.2025. u 18:00

Šamac pamti, škola traje: 260 godina tradicije i zajedništva!
Škola
Šamac pamti, škola traje: 260 godina tradicije i zajedništva!

SLAVONSKI ŠAMAC – Jučer je Osnovna škola „Josip Kozara...

28.05.2025. u 10:00

Strojevi rade punom parom: Centar u Borovskoj već poprima prepoznatljivi izgled
Radar
Strojevi rade punom parom: Centar u Borovskoj već poprima prepoznatljivi izgled

Na gradilištu u Borovskoj ulici u Slavonskom Brodu ovih se dana čuje žamo...

26.05.2025. u 20:00

Imate kuću? Ovo je vaša šansa da dobijete tisuće eura natrag!
Savjeti i trikovi
Imate kuću? Ovo je vaša šansa da dobijete tisuće eura natrag!

Od 6. lipnja građani Hrvatske koji su na svojim obiteljskim ku...

26.05.2025. u 18:00

Emankovac, dika našeg grada!
101 brodska priča Zvonimira Toldija
Emankovac, dika našeg grada!

  Za one koji još ne znaju, „Emankovac“ je neslužbeno,...

25.05.2025. u 20:00

Ministarstvo traži 700 novih policajaca!
Savjeti i trikovi
Ministarstvo traži 700 novih policajaca!

Policijska škola "Josip Jović" provodi školovanje za zanimanje pol...

25.05.2025. u 11:00

Hitovi iz 80-ih i 90-ih vraćaju se na velika vrata – u kazamatu!
Zabava
Hitovi iz 80-ih i 90-ih vraćaju se na velika vrata – u kazamatu!

U svijetu u kojem je “druženje” sve češće sinonim za razmjenu...

24.05.2025. u 14:00

Slavonski Brod dobiva katoličku osnovnu školu!
Škola
Slavonski Brod dobiva katoličku osnovnu školu!

SLAVONSKI BROD – Od jeseni 2025. godine Slavonski Brod p...

24.05.2025. u 11:00

;