Jedan bicikli dodijeljen je Policijskoj postaji Vrpolje, dva bicikla Policijskoj postaji Nova Gradiška i četiri bicikla Policijskoj postaji Slavonski Brod
Policijska uprava brodsko-posavska formirala je 22. travnja 2013. godine biciklističke ophodnje uz pomoć lokalne zajednice kao odgovor na zahtjeve suvremenog društva i bolju suradnju građana i policije.
Županija brodsko-posavska i Grad Slavonski Brod, prepoznali su policijski potencijal i policijske sposobnosti, te sufinancirali projekt biciklističkih ophodnji kroz donaciju više bicikala.
Tako je jedan bicikli dodijeljen Policijskoj postaji Vrpolje, dva bicikla Policijskoj postaji Nova Gradiška i četiri bicikla Policijskoj postaji Slavonski Brod, koja je nadležna za najgušće naseljeni dio Brodsko-posavske županije i područje grada Slavonskog Broda.
Aktivni u ljetnim danima
Policijske biciklističke ophodnje, aktivne su u ljetnim danima, te pridonose stanju sigurnosti. Policajci na biciklima su mobilniji, brži i učinkovitiji na terenu, lako ostvaruju neposredni kontakt s građanima, uočavaju protupravna ponašanja pojedinaca, situacije u kojima može doći do ugrožavanja sigurnosti građana i njihove imovine te upozoravaju potencijalne počinitelje prekršaja na moguće počinjenje kažnjive radnje.
Biciklističke ophodnje su najviše korisne za preventivne i edukativne svrhe, te iz tog razloga često sudjeluju u bicikliranju sa građanima, posebice mladima, educirajući ih o prometnim propisima s ciljem smanjenja stradavanja biciklista u prometnim nesrećama. Aktivno su uključeni u projekte prevencije kriminaliteta „Zdrav za 5“, „Prijateljstvo a ne nasilje“, „Zajedno više možemo“, „Poštujte naše znakove“ i dr.
Tu je i zajednička akcija s Hrvatskim auto klubom iz Slavonskog broda pod nazivom „Sigurno u školu s HAK-om“ namijenjena djeci u dobi od 3 do 8 godina i njihovim roditeljima. Prava prilika za policijske službenike da ostvare kontakt s najranjivijom skupinom djece, koji se tek susreću s opasnostima u prometu, te roditeljima koji rado razgovaraju na temu sigurnosti i edukacije djece u vrtićima i školama, jar tada se stvaraju temelji za poznavanje prometnih propisa i sigurno sudjelovanje u svakodnevnim prometnim situacijama.
Policajci biciklisti promiču zdrav način života
Korištenjem bicikla policijski službenici promiču zdrav način života, te na određena mjesta dolaze brže i jednostavnije nego automobilom, a osim toga ekološki i financijski su prihvatljiviji od automobila. Biciklističke ophodnje u Policijskoj postaji Slavonski Brod posebno su angažirane u ljetno vrijeme kada više tisuća građana svoje slobodno vrijeme provodi na kupalištu „Poloj“. Pritom upozoravaju građane o čuvanju osobnih vrijednih predmeta, novca, dokumenata, mobitela, fotoaparata, jer nisu svi došli samo na sunčanje i kupanje. Naravno tu je i puno razigrane djece koja se policajcima uvijek mogu obratiti s punim povjerenjem.
Osim na poslu policijski službenici i na privatnom planu bicikliraju i voze duže rute, koje su ponekad vrlo zahtjevne (i preko 100 km) te su potrebne pripreme, a jedna od najdražih ruta je od Slavonskog Broda do Vukovara, u spomen na hrvatske branitelje.
Važno je biti u kondiciji
Policajci na biciklima, aktivni su na području lokalne zajednice, ali i šire, surađuju s kolegama iz drugih policijskih uprava te razmjenjuju iskustva kako bi bili još učinkovitiji i bolji u prezentaciji policijskog rada.
Tako su nedavno (26. svibnja) sudjelovali zajedno sa građanima na biciklijadi „Da se ne zaboravi“ u organizaciji udruge Hrvatski vojni invalidi domovinskog rata Brodsko - posavske županije.
- Važno je ovako promicati zdrav život i druženje policije i građana u životnom okružju, a ujedno pokazati građanima da je zdravije voziti bicikl i jeftinije u odnosu na automobile koji zagađuju zrak, a troškovi vožnje motornim vozilima neusporedivo su veći, stvaraju gužve u prometu. U dobroj smo kondiciji, dakako, policajci to moraju biti jer to od nas zahtijeva naš posao - rekao je policijski službenik PP Slavonski Brod Ivan Čondić.
- Opća tjelesna pripremljenost je jako važna u radu policije, bavimo se redovito i drugim sportskim aktivnostima. Važno je steći i održavati kondiciju za obavljanje naših poslova. Posebno što me veseli u mom poslu je kontakt sa građanima i našim najmlađima – dodao je policijski službenik Ivica Pavelko.
SLAVONSKI BROD- Inicijativa glumca Enisa Bešlagića, koji je emotivnim vid...
11.10.2025. u 18:00
Na brodskom Korzu danas je održan 2. Pogača fest, manifestacija koja je u kratko...
11.10.2025. u 14:19
Samo dan prije nego što su se ražnjevi trebali okretati, iz Ministarstva...
11.10.2025. u 13:09
Jutros je Slavonski Brod disao kao jedno. Više od 500 trkača, međ...
11.10.2025. u 12:00
Samo dan uoči najavljene Pečenkijade na Poloju, jedne od omiljenih jesenskih man...
10.10.2025. u 16:26
SLAVONSKI BROD – U subotu, 11. listopada, Slavonski Brod će ponovno mirisa...
09.10.2025. u 20:00
SLAVONSKI BROD – Vijest o smrti Halida Bešlića, čovjeka čiji su sti...
09.10.2025. u 09:37
Slavonski Brod dobio je novu adresu za istinske hedoniste – Vesuvio Pizza...
08.10.2025. u 21:45
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva najavilo je novu jesens...
08.10.2025. u 12:30
Ponos, emocije i zahvalnost ispunile su srca članica udruge „Sikirevački m...
08.10.2025. u 10:00
Kako bi građanima olakšali plaćanje računa i smanjili gužve na šal...
07.10.2025. u 20:00
Trideset i tri dana, 1250 kilometara i nebrojeno molitvi – toliko je treba...
07.10.2025. u 17:30
Vijest koja je potresla cijelu regiju – nakon kraće borbe sa zdravstvenim...
07.10.2025. u 13:55
Povodom Svjetskog dana učitelja, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih i o...
07.10.2025. u 10:00
U Brodu na Savi plava plemenitaška krv nije baš potocima t...
05.10.2025. u 20:00
Otvorenje novog trgovačkog centra Stop Shop u Novoj Gradiški donijelo je...
05.10.2025. u 16:00