.
Na poziv domaćeg župnika Ivana Lenića gost u župi Gospe Brze Pomoći u Slavonskom Brodu u ponedjeljak, 4. svibnja bio je mons. Juraj Batelja, voditelj postupka za proglašenje svetim. bl. Alojzija Stepinca.Mons. Batelja predvodio je duhovnu obnovo za svećenike Brodske regije, a navečer misno slavlje na kojemu su sudjelovali i brodski vatrogasci, koji su toga dana slavili svoga nebeskog zaštitnika sv. Florijana. Nakon mise uslijedila je tribina u Pastoralnom centru na temu „Bl. Alojzije Stepinac – svetac naših dana“.
Koliko je kroz sve ovo vrijeme, kao postulator kauze otkrio o liku i djelu našeg blaženika, mons. Batelja pokazao je na tribini, približivši i oživjevši lik i djelo kardinala Stepinca, pojasnivši kako su znakovi svetosti u njegovu životu lako prepoznatljivi.„Bio je doista čovjek Božje volje, nikada nije mrmljao, prigovarao, tužio. Imao je visoke ideale, a posebno su ga resile kreposti poniznost i jednostavnost. Bio je posebno osjetljiv za malog čovjeka te je njegovao čovjekoljublje, bogoljublje i domoljublje. Imao je snažan osjećaj sloge i jedinstva koji danas nedostaje i Crkvi i društvu; sebe je stavio kao ulog u bolji svijet te je bio oličenje čuvanja našega naroda“, bile su neke od misli o bl. Stepincu o kojima je mons. Batelja promišljao.
Iskazao je i svoju želju i nadu da ćemo ga uskoro vidjeti uzdgnuta na oltaru te poručio: „Najvažnije je da mi u svom životu ostvarujemo one ideale za koje je Stepinac živio - ljubav prema Bogu, vjernost Kristu i njegovoj Crkvi, a tu su i promišljanja nekih ljudi da je on iz vjernosti Kristu bio stjegonoša u hrvatskom narodu te je shvaćao da je Crkva taj narod oblikovala i sačuvala na vjetrometrini povijesti.“ Batelja je prezentirao i literaturu, koju je do sada objavio o kardinalu Stepincu, a nazočni su mogli prelistati dokumente Stepinčeve ljubavi prema bližnjemu iz kojih se nabolje iščitavaju njegova djela. Posebno je zahvalio župniku Leniću na pozivu i njegovu dosadašnjem trudu da približi blaženikov lik svojim župljanima.
„Upoznajući Stepinčev lik pokazujemo drugima da je on naša vrednota, naše blago i da se imamo čemu od njega učiti i moliti njegov zagovor“, rekao je župnik Lenić posvjedočivši kako je osobno na Stepinčevu grobu crpio mnoga nadahnuća i tražio milost od Boga.
Izvor: Brankica Lukačević/DJOS
U nedjelju, 8. lipnja, slavonskobrodsko svetište Gospe Brze Pomoći ponovn...
03.06.2025. u 18:00
SLAVONSKI BROD – Župa Duha Svetoga u naselju Mali Pariz u Slavonskom Brodu...
03.06.2025. u 08:00
SLAVONSKI BROD – Župa svetog Dominika Savija na slavonsk...
28.05.2025. u 20:00
SLAVONSKI BROD – U najmlađoj slavonskobrodskoj župi, onoj bl. Alojzija Ste...
23.05.2025. u 08:00
SIKIREVCI – Na izletištu „Mlaka“ u Sikirevcima, u poned...
20.05.2025. u 12:00
SLAVONSKI BROD – Već od ranih jutarnjih sati u četvrtak, 8. svibnja 2025.,...
10.05.2025. u 11:00
SLAVONSKI BROD – U utorak, 6. svibnja 2025., župa sv. Dominika Savija u sl...
08.05.2025. u 16:00
SLAVONSKI BROD – Vjernici slavonskobrodske Župe sv. Dominika Savija na Kol...
04.05.2025. u 17:00
SLAVONSKI BROD – Vjernici iz Slavonskog Broda i okolice i ove će godine u...
03.05.2025. u 20:00
U organizaciji Zajednice Molitva i Riječ Slavonski Brod i Centra za hagioterapij...
28.04.2025. u 10:00
U Stadlerovu spomen domu u Brodskoj Vinogorju u petak, 25. travnja, nastavlja se...
23.04.2025. u 18:00
SLAVONSKI BROD – Vijest koja je jučer odjeknula diljem svijeta, ostavila j...
22.04.2025. u 16:00
SLOBODNICA (TU) – U Župi sv. Marka evanđelista u Slobodnici vjernike kraje...
21.04.2025. u 14:00
„Ni smrt ni život, ni anđeli ni vlasti, ni sadašnjost ni budućnost...
19.04.2025. u 20:00
Dok se priroda budi i prve proljetne zrake sunca preplavljuju slavonska polja, u...
19.04.2025. u 08:00
POŽEGA – U Dvorani blaženog Alojzija Stepinca u Požegi, u ponedjeljak 14....
18.04.2025. u 20:00