Župan Danijel Marušić, s predsjednikom Županijske skupštine Perom Ćosićem i suradnicima, održao je danas radni sastanak s predstavnicima Hrvatske gospodarske komore na čelu s predsjednikom Lukom Burilovićem uz predstavnike Županijske komore Slavonski Brod. Na sastanku je naglašeno kako su, unatoč brojnim krizama koje su je pogodile, ekonomski pokazatelji za Brodsko-posavsku županiju dobri, stabilni i optimistični. Konkretno, prema podacima Državnog zavoda za statistiku županija je u 2022. i 2023. godini zabilježila veliki napredak u gospodarskom sektoru i rast prosjeka plaća, koji je, prema istom izvoru, u 3. kvartalu 2023. godine bio najviši u Republici Hrvatskoj. Istaknuto je kako su za daljini rast gospodarstva potrebna dodatna porezna rasterećenja kako bi se gospodarstvenici nastavili afirmirati na europskom tržištu. Govoreći o tome, bitno je naglasiti kako u 2022. godini Brodsko-posavska županija bilježi izvoz u vrijednosti 398.168.425,24 eura najviše u području prehrambene i pretraživačke industrije, a prema riječima župana i suradnika, nadamo se sličnim podacima i za 2023. godinu.
Prema riječima predsjednika Komore, Luke Burilovića, unatoč svemu, gospodarstvo BPŽ je otporno i već 6 godina bilježi rast dohotka na čemu treba zahvaliti prvenstveno gospodarstvenicima, Vladi RH ali i dužnosnicima na lokalnoj razini.Dodao je kako su nade su usmjerene i u rast kontinentalnog turizma u budućem razdoblju.
Na sastanku je kazano i kako je Hrvatska dio institucionalne jezgre Europske unije i velike mogućnosti i koristi u njenom prošlom i budućem razvoju nude sredstva iz Programa oporavka i otpornosti te drugi europski izvori financiranja. Za budući razvoj, kako je danas istaknuto, potrebna je sinergija lokalne politike, gospodarstva i obrazovnog sustava što Brodsko-posavska županija već čini pomažući i provodeći slične projekte, posebno one koje se tiču Sveučilišta u Slavonskom Brodu.
Kako je rekao župan Marušić za budući ekonomski i gospodarski razvoj Brodsko-posavske županije potrebno je stvarati uvjete, te izrazio nadu kako će nova financijska omotnica omogućiti i veće iznose bespovratnih sredstava koje Županija već pruža poduzetnicima kroz dodjelu potpora male vrijednosti i na druge načine. Potencijal za razvoj poduzetništva je velik samo ga treba razvijati i znati koristiti.
Na sastanku je zaključeno kako je projekt Vlade RH Slavonija Baranja i Srijem polučio velike rezultate, no bilo bi dobro i dalje snažiti poreznu politiku kako bi se u ovaj dio Hrvatske privukli investitori. Naglašena je i odlična suradnja HGK i Brodsko-posavske županije, a predsjednik Burilović najavio je za danas i održavanje nove izborne skupštine HGK- Županijske komore Slavonski Brod na kojoj će biti izabrano novo vodstvo.
SLAVONSKI BROD – Na današnji dan, 16. rujna 1991., hrvatski su bran...
16.09.2025. u 17:30
Brodsko-posavska županija pokrenula je postupak izbora novih članova Savjeta mla...
14.09.2025. u 08:00
Brodski Stupnik ovog vikenda živi u znaku proslave Dana općine i tradicionalne S...
13.09.2025. u 12:00
SLAVONSKI BROD – Dok Vinkovci već buše i najavljuju povoljnije grij...
11.09.2025. u 19:00
SLAVONSKI BROD – Nakon višegodišnjih upozorenja roditelja i...
11.09.2025. u 10:00
Politička scena Brodsko-posavske županije godinama je bila tiha, gotovo uspavana...
10.09.2025. u 12:30
Hrvatska ozbiljno razmatra gradnju vlastite nuklearne elektrane, a među potencij...
09.09.2025. u 17:30
GRADIŠKA / SLAVONSKI BROD – Unatoč tome što je u novi granič...
05.09.2025. u 12:30
Brodsko-posavska županija našla se u dramatičnoj zdravstvenoj krizi. Prem...
04.09.2025. u 10:00
SLAVONSKI BROD – Dok Slavonski Brod tone u administrativni kaos, gradska v...
03.09.2025. u 07:30
Potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar hrvatskih branitelja Tomo Med...
01.09.2025. u 14:00
OBAVIJEST O POČETKU NASTAVNE GODINE: POPIS UČENIKA U PRVOM I PETOM RAZREDU U po...
01.09.2025. u 12:30
Grad Slavonski Brod, u partnerstvu s Osnovnom školom „Vladimir Nazo...
29.08.2025. u 12:30
U sljedećih nekoliko dana Brodsko-posavska županija uplatit će preko 365 tisuća...
28.08.2025. u 15:00
Brodsko-posavska županija nastavlja snažno ulagati u obrazovanje kroz projekte e...
27.08.2025. u 12:30
Dok se roditelji diljem Hrvatske suočavaju s velikim povećanjima cijena boravka...
27.08.2025. u 10:00