insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Politika

Uskoro rješavanje problema "robovlasničkih ugovora" mladih liječnika?

Autor: 035portal Datum objave: 17.10.2023. u 10:00

Uskoro rješavanje problema "robovlasničkih ugovora" mladih liječnika?

Inicijativa mladih liječnika iznova izražava svoje nezadovoljstvo brzinom rješavanja svojih problema, koji su dogovoreni s premijerom Plenkovićem ovog proljeća. Očekuju da se što prije zamijene ugovori specijalizanata koje kritiziraju kao robovlasničke. Sindikat liječnika čak razmatra mogućnost štrajka ako se promjene ne dogode u bliskoj budućnosti, javlja HRT.hr.

 

Problemi mladih liječnika u Hrvatskoj ostaju nerešeni, a ključne točke uključuju poboljšano specijalističko usavršavanje, bolje organizirani mentorski sustav i posebno, tzv. robovlasnički ugovori.

Državni tajnik Tomislav Dulibić iz Ministarstva zdravstva najavljuje da će se ovaj problem riješiti do 15. prosinca i uvesti u saborsku proceduru. Ovo bi moglo značiti bržu proceduru, uključujući samo jedno čitanje u Saboru. Također napominje da još uvijek ima oko 1200 liječnika sa štetnim ugovorima koji moraju platiti oko 100 000 eura za prijevremeni prekid ugovora s bolnicom u kojoj su obavljali specijalizaciju.

 

Inicijativa mladih liječnika i Hrvatski liječnički sindikat izražavaju svoje nezadovoljstvo kako se problemi liječnika rješavaju, a koji su dogovoreni s premijerom ovog proljeća.

Marin Smilović, predsjednik Inicijative mladih liječnika, prihvaća rok najavljen od strane Dulibića za ukidanje tzv. robovlasničkih ugovora, pod uvjetom da Vlada ispuni svoja obećanja. Trenutno nema planova za organiziranje štrajka ili sličnih akcija.

Renata Čulinović Čaić, predsjednica Sindikata, izjavljuje da su "na stolu sve opcije" i da će javnost biti pravodobno obaviještena o daljnjim koracima. Državni tajnik Dulibić izražava punu političku podršku mladim liječnicima u rješavanju problema koji se vuče više od 30 godina.

 

Ministar zdravstva Vili Beroš komentira nezadovoljstvo Inicijative mladih liječnika brzinom rješavanja njihovih zahtjeva i glasine o mogućem štrajku. Napominje da stručne službe rade na rješavanju ovog pitanja, a nedavno je održan sastanak s predstavnicima Inicijative. Planira se i izmjena Zakona o zdravstvenoj zaštiti i druge mjere za poboljšanje uvjeta za liječnike.

 

Ugovori, tvrdi ministar Beroš, su potrebni kako bi se upravljalo ljudskim resursima i spriječilo da liječnici nakon obuke u Hrvatskoj odu raditi u inozemstvo.


Hrvatska
Znate li što točno danas obilježavamo?

Prema odredbama Zakona o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici...

22.06.2026. u 08:00

Županija
Velika podrška onima koji svakodnevno brinu o drugima

SLAVONSKI BROD – U vremenu kada su potrebe najranjivijih...

21.06.2026. u 12:00

Općine
Mještani znaju što slijedi, a gosti bi se mogli ugodno iznenaditi

Nakon što je jučer sportskim susretom umirovljenika u D...

19.06.2026. u 17:30

Županija
Mladima vjetar u leđa za kupnju i izgradnju prvog doma

Dok se diljem Hrvatske sve češće govori o problemu priuštivog stan...

19.06.2026. u 10:00

Grad Slavonski Brod
TKO ĆE OBJASNITI OVU RAČUNICU? Šutnja Gradske uprave samo dolijeva ulje na vatru

Projekt izgradnje terena za odbojku na pijesku uz sportsku dvoranu Vijuš...

18.06.2026. u 12:30

Grad Slavonski Brod
Grad nije dostavio podatke, župa ih sama objavila: Najmanje 27 000 € iz Slavonskog Broda završilo u Žeravcu!

SLAVONSKI BROD – Kada je 035 portal od Grada Slavonskog Broda zatražio det...

17.06.2026. u 12:30

Županija
Projekt o kojem se godinama pričalo napokon postaje stvarnost

Dok na gradilištu u Dragaliću svakodnevno odjekuju zvukovi strojeva i gra...

17.06.2026. u 10:00

Općine
Načelnik ostvario jedno od najvećih obećanja: Jaslice su napokon krenule s radom!

Investicija vrijedna oko 700 tisuća eura omogućila smještaj sve djece s p...

16.06.2026. u 15:00

Županija
BREAKING NEWS: Vinko Grgić podnio ostavku! Nova Gradiška ponovno bez gradonačelnika!

NOVA GRADIŠKA – Samo dan nakon što je pono...

12.06.2026. u 10:16

Županija
Je li Nova Gradiška ušla u politički apsurd bez presedana?

NOVA GRADIŠKA – Politička situacija u Novoj Gradiški dobila...

12.06.2026. u 10:00

Općine
Nešto veliko kuha se u Garčinu- stanovnici pozvani da se uključe

Općina Garčin pokrenula je javno savjetovanje o nacrtu Programa „Biram živ...

11.06.2026. u 15:00

Županija
Nakon Lužana, stigle dobre vijesti i za Adžamovce

Dok se u hrvatskom obrazovnom sustavu često govori o nedostatku prostora, zastar...

11.06.2026. u 10:00

Županija
100.000 € za izbore, a roditelji i dalje traže liječnika za svoju djecu

Nedostatak stalnog pedijatra, prometna nekultura u središtu grada, manjak...

10.06.2026. u 14:43

Grad Slavonski Brod
Priča o pijesku dobila neočekivan obrat: Zašto je investicija od 210 tisuća eura razlomljena na više ugovora?

Jučerašnji tekst lokalnog PlusPortala, kojim su javnosti predstavljeni ra...

10.06.2026. u 10:00

Županija
Jedan potpis otvorio vrata projektu vrijednom više od 9 milijuna eura

SLAVONSKI BROD / SLOBODNICA – Nakon godina suočavanja s nedostatkom prosto...

09.06.2026. u 12:30

;