Politika

Vlada još uvijek pregovara sa sindikatima zaposlenih u državnim i javnim službama

Autor: 035portal Datum objave: 13.04.2022. u 08:00


Premijer Andrej Plenković uvjeren je da će s predstavnicima sindikata zaposlenih u državnim i javnim službama biti postignut dogovor o plaćama, a konkretnije rezultate pregovora očekuje nakon Uskrsa. "Mislim da ćemo u dijalogu koju ću se nastaviti nakon Uskrsa pronaći kvalitetno rješenje s kojim će sve biti zadovoljni, a kojim ćemo ostati u okvirima proračuna kakvog imamo", rekao je premijer.Mi imamo jako dobar i kvalitetan dijalog sa socijalnim partnerima, sa sindikatima, dodao je premijer te naglasio da jako cijeni doprinosi i dugogodišnje iskustvo čelnika sindikata oko svih društvenih i ekonomskih tema.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković danas je u Požegi, gdje je sudjelovao na svečanosti obilježavanja Dana Požeško-slavonske županije, odgovarao na pitanja novinara o aktualnim temama.
 
Osvrnuo se na pregovore o plaćama između Vlade i sindikata, ustvrdivši kako Vlada ima dobar i kvalitetan dijalog sa socijalnim partnerima, od redovitih neformalnih kontakata pa do redovitog sustavnoga rada kroz Gospodarsko-socijalno vijeće.
 
Početkom prošloga tjedna, podsjetio je, održan je redoviti kvartalni susret GSV-a, na kojem je sudjelovao i on osobno, a razgovarali su o Nacionalnom programu reformi i demografskoj politici.
 
Istaknuo je da cijeni dugogodišnje iskustvo čelnika sindikata i doprinos koji mogu dati društvenim i ekonomskim temama.
 
U mandatu ove Vlade plaće rasle između 25 i 40 posto
 
Što se tiče politike plaća, podsjetio je da su u mandatu njegove Vlade dosada plaće po različitim sektorima povećane za između 25 i 40 posto, kada se sve zbroji.
 
"Od osnovice, preko koeficijenata, preko granskih ugovora, preko sporazuma, preko poreznih rasterećenja", dodao je istaknuvši da je ono što se učinilo, u odnosu na ono što je bilo prije, bez ikakvog presedana.   
 
"Svi skupa možemo biti ponosni na ono što je Vlada napravila u politici plaća, kad je riječ o državnim i javnim službama. Jako dobro znamo da su i naši socijalni partneri, čelnici sindikata, toga svjesni", rekao je premijer Plenković.   
 
Dodao je da će se sutra predstavnici sindikata sastati s ministrom Aladrovićem.
 
Kazavši kako postoji redovita dinamika sastanaka, upozorio je kako ne treba podleći nekakvom dramatičnom pritisku da je nešto sutra presudno te naglasio da razgovori idu u jako dobrom smjeru.
 
Naglasio je da je ova Vlada vlada desnog centra koja u svom fokusu ima tri točke: tržišno gospodarstvo, slobodu poduzetništva i odgovornost pojedinca, a zbog okolnosti se od 2017. do danas bavi intervencionističkim politikama, vodeći računa o najvažnijem interesu – ekonomskom standardu građana.
 
"U dijalogu koji će se nastaviti nakon Uskrsa, pronaći ćemo kvalitetno rješenje s kojim će svi biti zadovoljni, a kojim ćemo ostati u okvirima proračuna kakvog imamo", poručio je istaknuvši da između socijalnih partnera postoji dobar dijalog i visoki stupanj povjerenja.
 
Vlada radi sve što može po pitanju rasta cijena, ali nismo u vremenu dogovorne ekonomije
 
"Uvijek dosada smo nalazili odlična rješenja. Činjenica je da se nekad očekuje od naše Vlade da riješi sve što su obećali neki drugi davno, a nisu dali ništa ili su još oduzeli", dodao je.
 
"Mi radimo ono što smo mi obećali, sustavno, konzistentno i dobro", istaknuo je kazavši kako bi bilo dobro napraviti simulacije kako bi se vidjelo kakve su plaće danas u odnosu na 2016.
 
Govoreći o rastu cijena, premijer Plenković ustvrdio je kako više nismo u vremenu dogovorne ekonomije pa da država može reći da će nešto koštati toliko.
 
Ogromni poremećaji nastali su, pojasnio je, prvo zbog Covida-19, a sada zbog rasta cijena energenata uslijed ruske agresije na Ukrajinu, i utječu na ostale cijene.
 
"Mi smo toga svjesni, zato i jesmo izašli s paketom mjera vrijednim 5 milijardi kuna, koji treba spriječiti udar na standard građana zbog rasta cijena energenata. Vlada je ponovno smanjivala PDV i mislim da je tu sada i dio društvene odgovornosti u tom lancu, od proizvođača pa do onih koji u konačnici stavljaju pojedine proizvode na police da isto vode računa o tome i daju svoj doprinos široj društvenoj odgovornosti", istaknuo je poručivši kako Vlada radi sve što može, ali ne može sve jer nije jedini akter u slobodnom tržištu.
 
Obnova je prioritet, a ministar Paladina sam će objasniti pitanja koja se tiču njegove imovine

Premijer Plenković ponovio je da ministar graditeljstva Ivan Paladina sam treba objasniti sve što se tiče  imovine koju posjeduje, a nebuloznom je ocijenio tezu da je on kao premijer bio "ucijenjen" da Paladinu postavi kao ministra.

"Ne znam odakle ta nebulozna teza da bi pod bilo kakvim pritiskom, bilo čijim ili ucjenom nekoga, birali. Čijom ucjenom? Recite konkretno. Ne možete mi ostaviti u eteru nekakve kuloarske teze, nepotkrijepljene, neargumentirane i sad tu očekivati da ja na to ne reagiram. Recite čija je teza o tome da bi netko bio ucijenjen", rekao je premijer.

"On neka objašnjava svoju imovinu, a ima zadaću da, kao netko tko se bavio pitanjima iz domene graditeljstva, ubrza obnovu. Obnova je prioritet, a ovo drugo su njegove privatne stvari koje će on razjašnjavati i koliko ja shvaćam razjašnjavao ih je i prije nego što je objavio imovinsku karticu s Povjerenstvom. Prema tome, to je pitanje za njih, ne za mene", rekao je.  

Ministar Paladina, dodao je, odgovara na pitanja koja mu se postavljaju, kao i svi drugi.

"Da ne znam koga stavim, bit će na rendgenu da mu se nađe ne znam što. To je uobičajeno, nema tu ništa neuobičajeno. On će to sve protumačiti", ustvrdio je.


Političke karte ponovno se miješaju – sve oči uprte u Tvrđavu!
Grad Slavonski Brod
Političke karte ponovno se miješaju – sve oči uprte u Tvrđavu!

SLAVONSKI BROD – Novi saziv Gradskog vijeća Grada Slavonskog Broda konstit...

04.06.2025. u 12:00

Duspara zahvalio biračima: Nastavimo zajedno stvarati Grad koji plovi
Grad Slavonski Brod
Duspara zahvalio biračima: Nastavimo zajedno stvarati Grad koji plovi

SLAVONSKI BROD – Grad Slavonski Brod i dalje ostaje pod vodstvom Mirka Dus...

02.06.2025. u 14:00

Duspara  i Marušić pomeli konkurenciju! Evo tko je ostao bez stolice-  donosimo sve rezultate!
Županija
Duspara i Marušić pomeli konkurenciju! Evo tko je ostao bez stolice- donosimo sve rezultate!

U drugom krugu lokalnih izbora održanom u nedjelju, 1. lipnja 2025., građani Bro...

01.06.2025. u 20:13

Biramo tko će odlučivati umjesto nas – ako ostanemo kod kuće!
Županija
Biramo tko će odlučivati umjesto nas – ako ostanemo kod kuće!

SLAVONSKI BROD – Nedjelja je, 1. lipnja 2025., a građani Brodsko-posavske...

01.06.2025. u 08:00

Gradski stanovi postali politička nagrada? Tekić traži objavu svih ugovora!
Lokalni izbori 2025
Gradski stanovi postali politička nagrada? Tekić traži objavu svih ugovora!

SLAVONSKI BROD – Umjesto očekivanog sučeljavanja kandidata za gradonačelni...

29.05.2025. u 18:00

Tko je Josip Vidaković – kandidat koji je ozbiljno poljuljao općinsku vlast u Garčinu?
Lokalni izbori 2025
Tko je Josip Vidaković – kandidat koji je ozbiljno poljuljao općinsku vlast u Garčinu?

Tko je Josip Vidaković – kandidat koji je ozbiljno poljuljao općinsku vlas...

28.05.2025. u 12:00

Vrpolje reklo zbogom HDZ-u – je li Bukovlje sljedeće?
Županija
Vrpolje reklo zbogom HDZ-u – je li Bukovlje sljedeće?

Iako je sve mirisalo na kraj izborne utrke, Bukovlje ipak ide u drugi krug. Nako...

26.05.2025. u 08:00

Slučajno ili strateški? Lemaić i Pudić bez podrške, ali s efektom
Županija
Slučajno ili strateški? Lemaić i Pudić bez podrške, ali s efektom

Pred Slavonskim Brodom je odluka – u drugom krugu lokalnih izbora građani...

23.05.2025. u 12:00

Kad postotci varaju: Evo kako izgleda popularnost koja se topi
Županija
Kad postotci varaju: Evo kako izgleda popularnost koja se topi

Ako bi se lokalni izbori u Brodsko-posavskoj županiji 2025. mogli sažeti u jednu...

20.05.2025. u 08:00

Samo u Garčinu: Optuženi zbog krađe izbora – opet nadgledaju glasanje!
Općine
Samo u Garčinu: Optuženi zbog krađe izbora – opet nadgledaju glasanje!

  Općina Garčin, sa svega 4000 stanovnika, i ove je godi...

19.05.2025. u 15:00

Mladi inženjer srušio veterana: Ovo je najveće iznenađenje izbora
Općine
Mladi inženjer srušio veterana: Ovo je najveće iznenađenje izbora

Dok su se u većini općina lokalni izbori 2025. odvijali po poznatom obrascu, s o...

19.05.2025. u 10:00

Tko i zašto podmeće listiće? Prljava borba za načelničku fotelju
Hrvatska
Tko i zašto podmeće listiće? Prljava borba za načelničku fotelju

Na dva biračka mjesta u općini Vrpolje i jednom u Bukovlju ponovit će se izbori...

19.05.2025. u 08:08

Sada je i službeno- ovo su konačni rezultati izbora!
Županija
Sada je i službeno- ovo su konačni rezultati izbora!

Sinoć smo, odmah nakon zatvaranja birališta, kao prvi u regiji objavili p...

19.05.2025. u 07:10

Izbori su gotovi, ali drama tek počinje: Tko će s kim u savez?
Županija
Izbori su gotovi, ali drama tek počinje: Tko će s kim u savez?

Iako svi glasovi još nisu prebrojani, preliminarni rezultati lokalnih izb...

18.05.2025. u 21:47

Ovo su svi novi (i stari) načelnici općina u Brodsko-posavskoj županiji
Županija
Ovo su svi novi (i stari) načelnici općina u Brodsko-posavskoj županiji

U 21 sat na stranici izbori.hr objavljeni su privremeni rezultati lokalnih izbor...

18.05.2025. u 21:33

Stižu rezultati: Tko je uspio – a tko je politički mrtav?
Županija
Stižu rezultati: Tko je uspio – a tko je politički mrtav?

Nakon zatvaranja birališta u 19 sati, počeli su pristizati prvi neslužben...

18.05.2025. u 21:07

;