insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Život

Znate li nekoga tko zaslužuje 15.000 eura? Sada ga možete prijaviti

Autor: 035portal Datum objave: 15.04.2026. u 20:00

Znate li nekoga tko zaslužuje 15.000 eura? Sada ga možete prijaviti

Dok se u javnom prostoru često ističu uspjesi velikih sustava i poznatih imena, jedan projekt već godinama uporno skreće pozornost na one koji ostaju u sjeni – ljude čiji rad, poštenje i predanost svakodnevno mijenjaju Hrvatsku iznutra.

Otvorene su prijave za priznanje Mali svjetionik 2026., izbor najboljih radnika u Hrvatskoj, a građani imaju priliku nominirati upravo takve pojedince – kolege, zaposlenike, prijatelje ili poznanike koji svojim pristupom ostavljaju trag. Prijave su otvorene do 13. svibnja, a pobjednika očekuje nagrada od 15.000 eura.

Ukupni nagradni fond iznosi 24.000 eura, pri čemu će uz glavnog laureata još devet finalista biti nagrađeno s po 1.000 eura. No, kako ističu organizatori, prava vrijednost ovog projekta nije samo u novcu, već u priznanju koje dolazi onima koji ga rijetko dobivaju.

Projekt Mali svjetionik usmjeren je na ljude koji često ostaju izvan fokusa javnosti, iako upravo njihov trud i odgovornost čine temelj svake zajednice. Cilj je potaknuti kulturu poštenja, izvrsnosti i međusobnog poštovanja te podsjetiti koliko pojedinac može značiti u radnom i društvenom okruženju.

Kako pojašnjava Kristijan Cinotti, suosnivač projekta i glavni partner tvrtke Forvis Mazars, ideja nagrade proizašla je iz potrebe za promjenom društvenih vrijednosti.

— Među nama su ljudi koji, iako često nedovoljno prepoznati ili plaćeni, svoj posao rade odgovorno i predano – i upravo na njima počiva uspjeh mnogih organizacija i zajednica. Trud, profesionalnost i empatija Malih svjetionika stvaraju pozitivan utjecaj koji se širi na cijelu zajednicu — ističe Cinotti.

Prijave se podnose putem obrasca na službenoj stranici projekta, a naglasak nije samo na rezultatima, već na priči čovjeka – njegovom karakteru, odnosu prema drugima i doprinosu zajednici.

Nakon zatvaranja prijava, stručna komisija odabrat će deset finalista čije će priče biti predstavljene javnosti, dok će konačni pobjednik biti proglašen u studenome na konferenciji Global Leadership Summit.

Koliki utjecaj pojedinac može imati, pokazuje i prošlogodišnja pobjednica, Helena Babić iz Pule, medicinska sestra i predsjednica Udruge AjA. Svojim radom pomaže osobama u beskućništvu, a kroz projekt „Housing First“ omogućava im smještaj i priliku za novi početak.

— Nagrada me podsjetila zašto se bavim svojim poslom i potvrdila da trud i upornost imaju smisla — poručila je Babić.

Od pokretanja 2018. godine, projekt je zaprimio više od 3.000 prijava i kroz nagrade dodijelio više od 135.000 eura, pritom ispričavši desetke inspirativnih priča iz cijele Hrvatske.

U njegovim temeljima nalazi se inspiracija životom Dražena Glavaša, čovjeka koji je vjerovao da promjena društva počinje od pojedinca – ideja koja i danas pokreće ovu inicijativu.

U vremenu kada se često pitamo gdje su nestale prave vrijednosti, Mali svjetionik pokušava dati odgovor – možda su cijelo vrijeme bile tu, samo ih nismo dovoljno glasno isticali.


Zabava
CMC 200 Slavonija Fest otkrio adute: Psihomodo Pop, Neda Ukraden, Marko Kutlić, Pero Galić...

Slavonski Brod i ove će godine biti domaćin CMC 200 Slavonija...

14.07.2026. u 19:41

Radar
32.502 €, Macanova agencija i PlusPortal: Je li Lemaić otvorila najveću priču ovog mandata?

Deseci tisuća eura javnog novca, jedna od najpoznatijih hrvatskih PR agencija, i...

14.07.2026. u 15:00

Radar
Županija odgovorila na Prkačinove optužbe: Nema nikakve sprege s Gradom, a DORH i USKOK nisu nam se ni obratili!

Nakon što je umirovljeni general i bivši saborski zastupnik Ante P...

14.07.2026. u 12:30

Priče
Bez mobitela, bez interneta i bez izlaska: Dan iza vrata Zajednice ´Susret´

Jutro. Za mene jedan običan radni dan koji ću danas provesti u Zajednici “...

13.07.2026. u 20:00

Radar
Zmije, krpelji i korov? Stanari traže da se hitno reagira

Kada smo prije nekoliko mjeseci pisali o zapuštenoj par...

13.07.2026. u 12:30

Zdravlje
Novi udar na pacijente: Nestalo pet važnih Plivinih lijekova

Farmaceutska kompanija Pliva prijavila je privremenu nestašicu čak pet li...

13.07.2026. u 10:00

Servisne informacije
Vraćaju li se prave ljetne vrućine? Prognoza donosi odgovor

Pred stanovnicima Brodsko-posavske županije tjedan je u znaku pravog ljeta. Od 1...

13.07.2026. u 07:30

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Godina 1928./29. godine

Aktualno je uređenje glavnog gradskog trga koji se sada imenom slavne Brođanke I...

12.07.2026. u 20:00

Priče
Najljepša ljetna priča stiže iz Bukovlja: Ovdje se grade male, ali velike pobjede

Dok većina djece ljetne praznike provodi bez školskih obveza i ustaljene...

11.07.2026. u 08:00

Grad to su ljudi
Prkačin: ´To što rade Duspara i ekipa oko Duspare, u sprezi sa Županijom, nisu prekršaji. To je kriminal.´

Teške optužbe na račun slavonskobrodske gradske vlasti odjeknule su u Pod...

10.07.2026. u 19:15

Udruge
David Kadić i Matej Dorić najbolji su orači Brodsko-posavske županije

Na parceli obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva Tomislava Blaževca u...

10.07.2026. u 17:30

Radar
Šok za tisuće građana: Hanžeković & Partneri šalju HRT opomene bez iznosa i datuma duga!

Dopisi odvjetničkih ureda, poslani u ime Hrvatske radiotelevizije, posljednjih s...

10.07.2026. u 15:00

Radar
Nikola Mostarkić povukao crtu: ´Zahtijevamo transparentnost. Vidjet ćete, bit će bolje od pijeska! ´

Pitanje termina za treninge mlađih kategorija ponovno je otvorilo raspravu o bud...

10.07.2026. u 12:30

Priče
Tihana Dročić kreće iz Nove Kapele po titulu Najuzornije hrvatske seoske žene

Brodsko-posavska županija i na ovogodišnjem, 26. Izboru Najuzornije hrvat...

10.07.2026. u 07:30

Priče
Muzej nema ljudi, Zvjezdarnica zaposlenike, a Turistička zajednica kaže da se nitko nije žalio

Prije nekoliko dana na 035portalu otvorili smo pitanje koje će si, sasvim opravd...

09.07.2026. u 17:30

Radar
Na ovoj lokaciji nekad je prijetila kuća, danas prijeti ambrozija?

Kada je prije nekoliko mjeseci u Gupčevoj ulici srušena...

09.07.2026. u 15:00

;