Po četvrti put zaredom, učenici i nastavnici Osnovne škole Sibinjskih žrtava iz Sibinja organiziraju tradicionalnu biciklijadu pod nazivom „Svi za Vukovar“, koja se održava 10. studenoga, sa startom u 8 sati ispred škole. Riječ je o događaju koji je tijekom posljednjih godina prerastao u prepoznatljivu manifestaciju zajedništva, domoljublja i čuvanja sjećanja na žrtvu Vukovara u Domovinskom ratu.
Biciklijada je pokrenuta u suradnji s Općinom Sibinj, a svake godine okuplja sve veći broj sudionika – učenika, nastavnika i prijatelja iz osnovnih škola Brodsko-posavske, Požeško-slavonske i Vukovarsko-srijemske županije. Ove godine sudjelovanje su potvrdile škole iz Adžamovaca, Nove Kapele, Batrine, Oriovca, Garčina, Vrpolja, Slavonskog Šamca, Babine Grede te učenici i djelatnici Katoličke osnovne škole u Požegi, kao i škole iz Sikirevaca i Donjih Andrijevaca. Time biciklijada postaje više od lokalne inicijative – prerasta u regionalni izraz zajedništva mladih generacija.
Iako je riječ o sportskoj i rekreativnoj aktivnosti, sudionici je doživljavaju kao simboličan put sjećanja, zahvalnosti i poštovanja prema onima koji su svojom žrtvom omogućili da danas živimo u slobodnoj državi. Vožnja od Sibinja prema Vukovaru za mnoge učenike i nastavnike snažan je emotivni doživljaj koji spaja povijest, identitet i odgoj u zajedničku lekciju o vrijednosti slobode i mira.
„Naša biciklijada je put sjećanja – put kojim odajemo počast svim braniteljima i civilnim žrtvama Vukovara, ali i put kojim učimo naše učenike da je sloboda najveća vrijednost koju treba čuvati i prenositi dalje“, ističe ravnatelj OŠ Sibinjskih žrtava Josip Šišmanović, koji će zajedno s nastavnicima Anđelićem, Ibrišimovićem, Aladrovićem te nastavnicama Milković i Dautović predvoditi ovogodišnju vožnju. Upravo oni koji su biciklijadu vozili od samog početka svjedoče o predanosti, ustrajnosti i smislu ovog projekta – kako za školu, tako i za širu zajednicu.
Poveznica s kartom rute objavljena je na službenim kanalima škole, a organizatori pozivaju sve mještane i prijatelje da ih isprate ispred škole te pozdrave na stanicama duž puta. Svaka podrška, ističu, daje dodatnu snagu da se poruka mira, poštovanja i zahvalnosti prenese novim generacijama.

Zajedno, u miru i zahvalnosti – vozimo: Svi za Vukovar.
Dok će većina građana subotnje prijepodne provoditi uz kavu ili šetnju gr...
08.05.2026. u 17:30
Teška prometna nesreća koja se prekjučer, 6. svibnja, dogodila u Adžamovc...
08.05.2026. u 12:30
U prozirnoj vrećici pažljivo je spremljena duga smeđa pletenica. Pokraj nje ruko...
08.05.2026. u 10:00
Nedjeljna utakmica u Brodskim Zdencima ostat će zapamćena po nečem...
07.05.2026. u 09:30
U vremenu kada se ljudi sve češće otuđuju jedni od drugih, a svakodnevica...
06.05.2026. u 13:30
Nova Gradiška ponovno se jutros našla pod povećalom USKOK-a. Polic...
06.05.2026. u 08:30
OPRISAVCI / GAJNA – Umjesto konferencijskih dvorana i suhoparnih prezentac...
05.05.2026. u 15:00
Grad Slavonski Brod otvorio je danas, 4. svibnja, upise u gradske...
04.05.2026. u 17:30
Slavonski Brod danas je bio mjesto na kojem se komemoracija nije...
04.05.2026. u 15:04
Nakon prošlogodišnjeg otkazivanja manifestacije koja...
04.05.2026. u 12:30
Tjedan pred nama u Brodsko-posavskoj županiji donosi tipičan sviba...
04.05.2026. u 07:30
Kitničarska radnja Mizzi Bresslauer u Širokoj ulici, bogato i biran...
03.05.2026. u 20:00
Danas obilježavamo Dan sjećanja na ubijenu i stradalu djecu u Domo...
03.05.2026. u 12:00
U organizaciji Udruge hrvatskih branitelja pripadnika HRZ i PZO Sl...
03.05.2026. u 08:00
Učenici četvrtog razreda Srednje medicinske škole Slavonski...
02.05.2026. u 08:00
Odlazeći rano ujutro na šetnje do Poloja, u Vrazovoj ulici uvijek uznemir...
01.05.2026. u 20:00