Okučani, 1. svibnja 2025.
Točno trideset godina prošlo je od trenutka kad se zora iznad zapadne Slavonije 1995. godine pretvorila u svitanje slobode. Hrvatska danas obilježava 30. obljetnicu Vojno-redarstvene operacije Bljesak, jedne od najvažnijih, najbržih i najslavnijih pobjeda u Domovinskom ratu.
U Okučanima, simbolu i srcu oslobođenog teritorija, i ove godine vijore se hrvatske zastave, pale svijeće i polažu vijenci. No, sjećanja su i dalje živa. Zvuk prvih topova s 1. svibnja 1995. godine i dalje odjekuje u mislima onih koji su tada – rame uz rame – krenuli u borbu za hrvatsku cjelovitost.
U 5:30 sati tog svibanjskog jutra, hrvatske oružane snage pokrenule su munjevitu operaciju oslobađanja okupiranog dijela zapadne Slavonije, koji je četiri godine bio pod kontrolom paravojnih postrojbi tzv. Republike Srpske Krajine.
Za manje od 32 sata, oslobođeno je oko 500 četvornih kilometara teritorija, uključujući ključne točke – Okučane, Jasenovac, Novsku, Dragalić, Gornje i Donje Rajiće, te mnoga manja mjesta koja su bila crta razdvajanja.
U akciji su sudjelovale najbolje postrojbe Hrvatske vojske i specijalne policije: 1. gardijska brigada Tigrovi, 2. gardijska brigada Gromovi, 3. gardijska brigada Kune, specijalne postrojbe iz Rijeke, Osijeka, Bjelovara, Slavonskog Broda, Požege… Vođena vrhunskom koordinacijom, operacija je bila školski primjer vojne strategije – ali i ljudske hrabrosti.
No sloboda nije došla bez cijene. Poginula su 51 hrvatska branitelja, a više od 160 ih je ranjeno. Među njima i mnogi koji su prvi probijali neprijateljske linije kod Medara i Gornjih Bogićevaca – mjesta koja su danas sveta hrvatska zemlja.
Danas, trideset godina poslije, Okučani ne zaboravljaju. Kao ni cijela Hrvatska. Na mjestu pogibije hrvatskih vojnika podignut je Spomen-park hrvatskim vitezovima, gdje su uklesana imena svih 51 poginulog branitelja. Tamo se danas moli, polažu vijenci i – šuti. Jer tišina više govori nego stotine govora.
U središnjem programu sudjeluju najviši državni dužnosnici, predstavnici braniteljskih udruga, suborci i obitelji poginulih. Govori se o ponosu, ali i o odgovornosti – da se sloboda više nikada ne uzima zdravo za gotovo.
Bio je to trenutak kad je Hrvatska vojska pokazala zrelost, snagu i odlučnost, ali i kad se vidjelo da država nije samo linija na karti – već narod koji je spreman stati za svoje.
VRA Bljesak označio je početak kraja rata i pripremio teren za Oluju, samo tri mjeseca kasnije. No, sam za sebe, bio je i ostao simbol da se svaka okupacija može slomiti – kad narod ima srce, a vojska vjeru.
Zauvijek hvala svim hrvatskim braniteljima.
Zauvijek ponosni na Bljesak.
Hitna pomoć – ta vječna trka s vremenom – ima svoj dan. Nacionalni d...
30.04.2025. u 20:00
Slavonski Brod, 30. travnja 2025. – Douglas, jedan od najprestižnijih lana...
30.04.2025. u 16:00
NOVA GRADIŠKA – U organizaciji Grada Nove Gradiške, Turistič...
30.04.2025. u 12:00
SLAVONSKI BROD – Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske (MIZ) pokrenulo...
30.04.2025. u 08:00
Dok broj stanovnika Hrvatske nezaustavljivo pada, broj zaposlenih u javnim i drž...
29.04.2025. u 20:00
Svečano i dostojanstveno obilježit će se jubilarna, 30. obljetnica vojno-redarst...
29.04.2025. u 18:00
Bez straha od kiše i s osmijehom na licu – tako će građani...
29.04.2025. u 08:00
Nakon ogromnog interesa koji je izazvala naša prva priča o starom groblju...
28.04.2025. u 14:00
- Sinoć se ovdje po prvi puta prikazivao domaći film pod nazivom „Srce zla...
27.04.2025. u 20:00
Bijela nedjelja, poznata i kao Mali Uskrs, obilježava se tjedan dana nakon Uskrs...
27.04.2025. u 08:00
Od 2. svibnja započinje isplata povrata poreza na dohodak za 2024. godinu, a pra...
26.04.2025. u 20:00
Umjesto još jednog vikenda provedenog pred televizorom ili u besciljnim &...
26.04.2025. u 17:00
Dok mnogi vikend provode bezbrižno ispred televizora ili u šetnji shoppin...
26.04.2025. u 14:00
U srijedu, 23. travnja 2025. godine, stručni timovi tvrtke ID90 d.o.o. iz Zagreb...
26.04.2025. u 11:00
Dok se građani diljem Hrvatske suočavaju s poskupljenjima i inflacijom, dodatni...
25.04.2025. u 20:00
REŠETARI – Nekadašnje staro groblje, zaraslo i zaboravljeno...
25.04.2025. u 16:00