U samom središtu Požege, daleko od svjetla reflektora i medijske pažnje, već osam godina djeluje Stefan Romić, privatni detektiv čija profesija u Hrvatskoj nosi dozu mistike i nedostatka prepoznatljivosti, piše SiB.hr. Kada smo poznatog hrvatskog detektiva upitali ima li u Slavoniji ikoga tko se bavi ovim poslom, odgovor je bio negativan. Ipak, Romić, sa svojom tajnovitošću, uspijeva ostati neprimjetan, što možda najbolje objašnjava njegovu šalu: „Toliko diskretno radim da ni ‘mjerodavni’ poslodavci ne znaju da postojim.“
Romić, osnivač Hrvatskog Reda Privatnih Detektiva, ističe kako se u ovoj profesiji često susreće s nelojalnom konkurencijom. „Znamo da se mnogi pokušavaju baviti detektivskim poslovima, bez potrebnih ovlasti i stručnosti, što narušava ugled struke. Kao Udruga, pokušavamo adresirati taj problem, ali zbog neučinkovitosti regulatornog aparata, rezultati su skromni,“ objašnjava. Premda se često misli da su privatni detektivi rezervirani za veće gradove, Romić napominje kako u Slavoniji ima prostora za profesionalne detektivske usluge.
Romić priznaje da njegov posao nije uvijek jednostavan. Od slučajeva lažnih bolovanja do obiteljskih sporova, često se susreće s etičkim dilemama. „Katkad meta istrage izazove empatiju, pa se nađem u moralnom škripcu. Ovo je posao gdje ponekad morate razotkriti nekoga kako biste ostvarili korist za klijenta,“ kaže. Kada je riječ o supružničkim prijevarama, Romić često klijentima savjetuje da usmjere svoje resurse na pravne procese, poput brakorazvodnih parnica, umjesto na daljnje istrage.
Slučajevi nestalih osoba posebno su izazovni. „Nerijetko se dogodi da je osoba otišla svojevoljno. U takvim situacijama, razmišljam kako bih i sam nestao iz sličnih okolnosti,“ priča Romić, dodajući kako se ne preklapa s državnim institucijama u ovakvim istragama.
Na pitanje o riziku prepoznavanja u Požeštini, Romić objašnjava da detektiv mora biti neustrašiv. „Promjena površinske pojavnosti, poput mijenjanja kapa ili maskiranja, dio je struke. Prepoznavanje može ugroziti posao, ali zasad nisam imao takvih problema,“ priznaje. Dodaje kako svoj posao odrađuje gotovo hobistički, birajući slučajeve koji imaju jasnu svrhu i korist za klijente.
Romić ističe da je u svojoj regiji jedini koji se profesionalno bavi detektivskim poslom, dok drugi obrti i zaštitarske tvrtke koji bi se mogli baviti ovom djelatnošću uglavnom to ne čine. „Ja se ovim poslom bavim isključivo i profesionalno,“ zaključuje Romić.
Ovaj samozatajni detektiv, kolekcionar i pisac svojim radom dokazuje da detektivska struka, premda rijetka, u Slavoniji i dalje ima svoje mjesto. S obzirom na njegovu svestranost, o Stefanu Romiću ćemo zasigurno još čuti.
NOVA GRADIŠKA – Jučer je u prostoru Gradske vijećnice predstavljen...
08.04.2025. u 08:00
Slavonski Brod, nekad poznat po skromnim i obiteljskim slavljima, ovog je vikend...
07.04.2025. u 12:28
SLAVONSKI BROD – Prema podacima Državnog hidrometeorolo&...
07.04.2025. u 08:00
Mladi Tvrtko Exle morao je Brodu reći zbogom, jednako i svirci u „Najlon b...
06.04.2025. u 20:00
NOVA GRADIŠKA – Jučer je Strmac postao mjesto neuobičajene scene: u...
06.04.2025. u 17:00
Na pozornici smještenoj u samom središtu najveće dvorane u Hrvatsk...
05.04.2025. u 20:00
SLAVONSKI BROD – Dok građani svakodnevno prolaze najfrekventnijim ulicama...
05.04.2025. u 10:40
POŽEGA – Slavonski grad smješten u kotlini podno Papuka, koji je de...
05.04.2025. u 08:00
SLAVONSKI BROD – Nekad simbol djetinjstva, književnosti i slavonske ma&sca...
04.04.2025. u 16:55
SLAVONSKI BROD – Kad žena obavlja posao prometne redarke i suoči se s uvre...
03.04.2025. u 16:59
Trgovački lanac Kaufland Hrvatska povukao je iz prodaje prehra...
03.04.2025. u 10:00
Policijski službenici Policijske uprave brodsko-posavske će kao i ostale policij...
02.04.2025. u 14:00
Ovog vikenda Podvinje se našlo među najsretnijim mjestima u Hrvatskoj! Na...
02.04.2025. u 08:00
SLAVONSKI BROD – Jedan od najvoljenijih izvođača regije, legendarni Halid...
01.04.2025. u 18:00
Možda ste već posljednjih devet tjedana na programu HRT-a opazili vizualno zadiv...
01.04.2025. u 16:00