Tehnologija nije nikada brže mijenjala našu svakodnevicu, i privatnu i poslovnu, a brojne nas promjene čekaju i u ovoj godini.
”U 2023. predviđamo brzi napredak i implementaciju niza tehnologija koje pomažu poduzećima i potrošačima da učine više s manje resursa”, kaže Anamarija Mlinarić, voditeljica Deloitteova regionalnog sektora za tehnologiju u komentaru 22. izdanja “Predviđanja u sektoru tehnologije, medija i telekomunikacija (TMT)” te konzultantske kuće.
Deloitteovi stručnjaci predviđaju da će se najznačajnije promjene u ovoj godini odnositi na streaming uslugu, pristup podacima putem satelita, 5G tehnologiji te razvoju čipova.
Uskoro će doći i do promjene materijala u proizvodnji poluvodiča/Reuters
Promjene za korisnike
U Deloitteu predviđaju da bi se glavni streaming servisi, koji su prije bili bez oglasa, mogli odlučiti za pružanje usluge videa na zahtjev s oglašivačkim sadržajem, odnosno na AVOD opciju. Već do kraja ove godine, očekuju u Deloitteu, glavne će pretplatničke usluge videa na zahtjev pokrenuti nove usluge financirane oglasima, a do kraja 2024. polovica bi njih mogla pokrenuti i besplatnu TV uslugu streaminga s oglasima (FAST).
Ovo će donijeti značajne promjene za korisnike, jer kako predviđa Deloitte, do 2030. većina pretplata na online video usluge bi mogla djelomično ili u potpunosti biti financirana oglasima, pa prema tome besplatna za korisnike. Također, pružatelji se streaming usluga sve više okreću prenošenju sporta uživo kako bi privukli korisnike, pa se u tom segmentu mogu očekivati intenzivnije aktivnosti.
Tehnologija će, konkretnije umjetna inteligencija (AI), dovesti i do značajnih promjena u industriji čipova, ključnoj za razvoj svih tehnoloških proizvoda. Proizvođači čipova AI koriste, ističu u Deloitteu, kako bi ih dizajnirali brže, jeftinije i učinkovitije. Samo u ovoj godini vodeća svjetska poduzeća poluvodiča mogla bi potrošiti 300 milijuna dolara na AI alate.
Deloitte predviđa da će doći i do promjene materijala u proizvodnji poluvodiča (silicij će zamijeniti galijev nitrid i silicijev karbid) koji će razvoj čipova podići na novu razinu.
U Deloitteu ističu da bi se čipovi izrađeni od poluvodičkih materijala velike snage mogli prodati u ukupnoj vrijednosti od 3,3 milijarde američkih dolara u 2023. godini, što je povećanje od gotovo 40% u odnosu na 2022. godinu. Očekuje se da će se rast ovih vrsta čipova, zajednički poznatih kao energetski složeni poluvodiči, ubrzati na gotovo 60% u 2024., vjerojatno generirajući prihod veći od 5 milijardi dolara.
Tisuće satelita
Do velikih će promjena doći i na tržištu širokopojasnog interneta zato što će se tvrtke natjecati u postavljanju širokopojasnih satelita u niskoj Zemljinoj orbiti (LEO). Do kraja ove godine trebalo bi ih biti više od pet tisuća, predviđaju u Deloitteu.
”Ako svaka organizacija koja trenutno planira izgraditi LEO konstelaciju zaista u tome i uspije, sedam do deset konkurentskih mreža moglo bi biti operativno do 2030. godine, s ukupno 40 do 50 tisuća satelita koji poslužuju više od 10 milijuna krajnjih korisnika”, stoji u Deloitteovim predviđanjima.
No telekomunikacijski operateri, upozorava ova konzultantska tvrtka, moraju biti oprezni jer mnogo gušće orbitalno okruženje povećava rizik od sudara. Osim ovih ključnih u 2023. bit će i drugih noviteta. U Deloitteu predviđaju da će broj operatera mobilnih mreža koji ulažu u 5G samostalne mreže biti udvostručen do kraja 2023., na najmanje 200.
Predviđaju i rast od 25 posto u spajanjima i preuzimanjima u industriji videoigara dok bi prihodi industrije koja razvija virtualnu stvarnost u ovoj godini trebali porasti čak 50 posto, na sedam milijardi američkih dolara.
izvor. Poslovni dnevnik
Slavonski Brod – Brodsko-posavska policija ponovno apelira na građane da n...
31.07.2025. u 10:00
Slavonski Brod, 30. srpnja 2025. – Brojni građani, potencijalni izvođači r...
31.07.2025. u 08:00
Na prostoru nekada zapuštenog Športsko-rekreacijskog centra Klasij...
30.07.2025. u 16:00
U vremenu kada mladenci sve više traže personalizirano, ekskluziv...
30.07.2025. u 14:00
U tišini i bez mnogo pompe, Hrvatska se priprema na značajna ulaganja u p...
30.07.2025. u 10:00
Dana 28. srpnja, oko 19,40 sati, dogodile su se dvije prometne nesreće s materij...
29.07.2025. u 18:00
Dugo najavljivani klub Hedonic konačno otvara vrata – i to u savr&...
29.07.2025. u 16:00
MEDARI / OPĆINA DRAGALIĆ – Trideset godina od završetka Domovinskog...
29.07.2025. u 14:00
Dok u Slavonskom Brodu traje višegodišnja borba za čist zrak, grad...
29.07.2025. u 12:00
ZAGREB – Ministarstvo gospodarstva objavilo je Javni poziv za sufinanciran...
29.07.2025. u 10:00
U ugodnom, svjetlom prostoru Gradske knjižnice Nova Gradišk...
28.07.2025. u 20:00
NOVA GRADIŠKA – Najavljeni koncert Miroslava Ilića, koji se trebao...
28.07.2025. u 14:02
- Razumljivo, da je 150-godišnje tursko gospodstvo u Brodu moralo ostavit...
27.07.2025. u 20:00
U svijetu u kojem se pažnja mjeri u sekundama, a priče se svode na sadržaje od 1...
27.07.2025. u 11:00
Zagreb, 25. srpnja 2025. – Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga...
27.07.2025. u 08:00
Ulica Vida Došena u Slavonskom Brodu nedavno je zasjala u novom ruhu &nda...
26.07.2025. u 20:00