Dan uoči Božića naziva se badnji dan ili badnjica. Naziv se povezuje s riječima bdjeti i buditi. Označavao je, dakle, budnost i bdijenje uoči Božića.
Još ne tako davno, dok komercijalizacija Božića nije zasjenila ljepotu narodnih običaja, prožetih dubokom i iskrenom vjerom, rano ujutro na Badnjak djeca bi išla od kuće do kuće i ovako blagoslivljala kuću domaćina:
“Kucilo se, macilo se, prasilo se, telilo se, ždribilo se, rodilo se, rojilo se, kokoši nesle, kvočke legle piliće, kukuriku, kokoda, ‘ko što ima, neka da, ako nema, neka sprema. Kukuriku, sve vam bilo živo i zdravo.”
Domaćin bi ih zatim darivao kakvim slatkišem, jabukom, orasima ili kakvom drugom sitnicom, uz opće veselje i duboku zahvalnost.
Također, jedan od lijepih starih badnjih običaja, između ostalih, bilo je i unošenje slame u kuću, koja bi se raširila po cijeloj sobi, a potom bi svi klekli i jednoglasno i zdušno molili, zahvaljujući dragom Bogu. S tom dubokom zahvalnošću i s radošću iščekivanja rođenja malog Boga, redovito se postilo uz kakvo jednostavno jelo, poput gnječenog graha.
Dan uoči Božića naziva se badnji dan ili badnjica. Naziv se povezuje s riječima bdjeti i buditi. Označavao je, dakle, budnost i bdijenje uoči Božića.
Prije badnjice usjekao bi se hrastić ili hrastova grana i ostavili na vidljivom mjestu pokraj kuće. Na badnje jutro netko bi iz susjedstva uranio i došao da pripremljeni hrastić ili hrastovu gramu uspravi uza zid kuće, ili podigne na krov. To drvo, odnosno grana nazivali su se badnjak, po tome što su podizani na badnje jutro.
Badnjakom se pokazivala spremnost da se na konak u kuću prime Isusova majka Marija i poočim Josip, pa se njegovo podizanje odvijalo uz određeni ritual. Onaj tko bi prvi stigao nekoj kući da podigne badnjak, a obično su to bili dječaci ili mladići, pozivao bi triput: „Domaćine, čuješ li?“
A domaćin bi istom na treći upit odgovorio: „Čujem, čujem“. Tada bi onaj na vani uzeo badnjak u ruke i prislanjajući ga uza zid, najčešće pokraj ulaza u kuću, govorio: „Badnjak na kuću, Bog i Gospa u kuću“. Nakon toga on bi, na poziv domaćina, ulazio u kuću, pri čemu bi ga ukućani i djeca posipali zrnjem kukuruza, orasima i lješnjacima, te pozdravio i čestitao: „Faljen Isus i Marija! Čestita vam badnjica!“, a domaćin i ukućani bi uzvratili: „Vavijek (uvijek) faljen Isus! Čestita ti vjera i duša!“.
Nakon toga bi se onoga tko je podigao badnjak darivalo novcem, voćem, kolačima i slatkišima, ako su to djeca ili netko mlađi, a odraslijeg bi se pozvalo da sjedne i ponudilo rakijom i kavom.
Običavalo se u kućama, u glavnoj prostoriji ili prostoriji dnevnog boravka, na stolu uza zid ili u kojem ćošku sobe podizati i božićno drvce – ‘krizman’ (od njem. Christbaum), a redovito je to bila smreka, koju je u novije vrijeme zamijenio borić ili grana jele. Božićno drvce bi se okitilo svjećicama, suhim kolačima različitog oblika, plodovima jabuka, orasima, umotanim bombonama, a u novije vrijeme raznobojnim staklenim kuglama, nitima staniola i sličnog materijala i svjetlećim malim sijalicama nanizanim na tankoj izoliranoj žici i priključenim na struju. Ispod božićnog drvceta postavljala bi se već dobro izrasla pšenica koja je posijana na sv. Luciju, te ostavljali pokloni djeci za božićno jutro, ili su se pokloni stavljali ispod jastuka svakog djeteta, i djeca bi se ujutro žurila da pogledaju što im je donio mali Isus. U novije vrijeme se u kućama, na prikladnom mjestu, uz božićno drvce postavljaju i betlehemske jaslice od različitog materijala, s figuricama koje predstavljaju Mariju, Josipa i malog Isusa, te figurice vola i magarca, pastira s ovcama i triju kraljeva s Istoka. Božićno drvce je ostajalo u kući do Bogojavljenja, a tada bi se raskitio, a jabuke, kolači i slatkiši razdijelili djeci.
Na badnjicu se pekla na ražnju pečenica, ukoliko nije ispečena već koji dan ranije. Cijeli taj dan obdržavao se strogi post i nemrs, jednak onome na Čistu srijedu i Veliki petak. Za večeru bi se jeo zgnječeni posni grah. Pripremio bi se tako što bi se grah skuhao, iscijedila sva voda i zatim zrnje kuhanog graha dobro izgnječilo i izmiješalo s isjeckanim bijelim lukom. Uz grah se pripremala i ribana crna rotkva. Specijalitet za badnju večer je bila gibanica. Pripremana je tako što bi se jufke pšeničnog tijesta razvile, ispekle na plati šporeta i redale u tepsiji jedna na drugu, te bi se svaka prelijevala zaslađenom vodom, a između jufki posipali samljeveni orasi. Na kraju bi se sve dobro zalilo slatkim prelijevom. Redovito se na badnjoj večeri ne bi potrošila sva gibanica, pa se rado jela i na Božić, i poslije Božića.
U predvečerje badnjeg dana u kuću se unosila slama. Ona se stavljala u ćošak sobe, i prije spavanja bi se razgrnula po podu, a u starini je to bila gola zemlja, te bi na njoj djeca prespavala badnju noć. Ujutro bi se slama zgrnula u ćošak, da bi se uvečer opet razgrnula za spavanje djece, i tako se to ponavljalo uz sve božićne dane, do Vodokršća (Bogojavljenja ili Sveta tri kralja). To je predstavljalo štalu, jaslice i slamu na kojoj se Isus rodio u Betlehemu.
Izvor: Vjera i djela
Veliki petak u Slavoniji oduvijek je bio dan tišine, molitve i poš...
18.04.2025. u 08:00
SLAVONIJA – Veliki četvrtak u slavonskim selima oduvijek je bio dan ti&sca...
17.04.2025. u 08:00
SLAVONSKI BROD – U organizaciji Grada Slavonskog Broda, Župe Gospe Brze Po...
16.04.2025. u 16:00
Danas je Cvjetnica – nedjelja kojom započinje Veliki tjedan i koja već sto...
13.04.2025. u 08:00
SLAVONSKI BROD – Tradicionalni hodočasnički dan Gospi Brze Pomoći, koji se...
10.04.2025. u 20:00
SLAVONSKI BROD – U utorak, 8. travnja, vjernici iz Slavonskog Broda i okol...
04.04.2025. u 10:00
U mirnom ambijentu Brodskog Vinogorja, u sklopu Spomen doma Josipa Stadlera, od...
02.04.2025. u 20:00
SLAVONSKI BROD – Tijekom tri dana, od 28. do 30. ožujka, sportska dvorana...
01.04.2025. u 20:00
U Slavonskom Brodu priprema se veliki događaj u sklopu molitvene kampanje &bdquo...
31.03.2025. u 20:00
U povodu proslave Ramazanskog bajrama predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milan...
30.03.2025. u 11:01
SLAVONSKI BROD – U vremenu korizmenog sabranja i pripreme za Uskrs, Ured z...
24.03.2025. u 20:00
SLAVONSKI BROD – U utorak, 25. ožujka, na blagdan Navještenja Gospo...
23.03.2025. u 17:00
U Župi Krista Kralja u Brodskom Varošu, 15. ožujka 2025., održan...
19.03.2025. u 14:00
Ako je Bog za nas, tko će protiv nas!“ – riječi su kojima je župnik...
16.03.2025. u 08:00
U subotu, 15. ožujka, u Slavonskom Brodu održat će se Križni put za nerođene, u...
13.03.2025. u 16:00
SLAVONSKI BROD – Pedeset godina zajedništva, vjernosti i ljubavi ob...
11.03.2025. u 20:00