SLAVONSKI BROD (TU) – Teologinja i mentorica hagioterapije Silva Vrdoljak održala je je u ponedjeljak, 12. veljače 2024. u prostorijama Obiteljskog centra Đakovačko-osječke nadbiskupije u Slavonskom Brodu tribinu na temu „Duhovno-antropološki pristup depresiji i strahu“ prema prof. dr. Tomislavu Ivančiću.
Ona je na početku pojasnila zašto je duhovno-antropološki pristup depresiji i strahu temeljni pristup, polazište za razumijevanje čovjeka te progovorila o antropološkoj medicini – hagioterapiji, koja se razvija kao jedan od modela pružanja duhovne pomoći ozdravljenja čovjekova duha i duše.
- Duhovno-antropološki pristup temeljan je i opravdan pristup zato što je čovjek osoba, a osoba je središte, esencija, bit čovjeka sa svim svojim sposobnostima i zato osim bioloških i psihosocijalnih čimbenika koji uzrokuju depresiju ovakav pristup polazi od samoga čovjeka da mu se posvijesti tko je on, da je on stvoren u Stvoritelju, da je jedinstven, da je on biće u bitku, osoba stvorene od nekoga drugog. Taj drugi je apsolutni duh – Stvoritelj. I baš u toj istini čovjek uvijek može naći izlaz, jer zna i duboko je svjestan, kako je i papa Benedikt XVI. rekao, da svi mi u sebi imamo prasjećanje na dobrotu i istinu, imamo onaj nutarnji poziv da se razvijamo. To znači da se čovjek s jedne strane može razvijati u nedogled, a s druge strane vidimo čovjekove nemoći, bolesti, klonuća koje možemo s duhovno antropološkog aspekta nazvati depresijom. Depresija je simptom, a iza te nemoći je duboki vapaj iz temelja njegova bića. To je u biti temeljna bol i pitanja za smislom, slobodom povjerenjem, snagom da može funkcionirati. Upravo ta snaga i izvor, i slobode, i povjerenja na duhovno antropološkom području čovjeka je specifično samo čovjeku. Kada čovjek jača tu svoju duhovnu dimenziju, kada probudi duhovno- antropološke principe; sposobnost za dobrotu, za praštanje, priznanje, kada ide u razvoj i ozdravlja svoju duhovnu dušu tada se aktiviraju i volja i razum, i tada čovjek krene ka izlazu, rekla je uz ostalo teologinja Vrdoljak. Posvjedočila je kako su to pokazala mnoga iskustva i rezultati u dugogodišnjem radu s pacijentima u Centru za hahioterapiju.
Na kraju je upozorila da se ne oslanjamo na čovjeka koji je ograničen, ne očekujemo da od njega primimo onaj temelj koji je nužan da se razvijamo i preživimo na ovoj zemlji te kako je bit svega spoznati tko je moj temelj, čiji smo i u čije ruke idemo.
Tribinu, koju su organizirali Zajednice Molitva i Riječ podružnica Slavonski Brod i Centar za hagioterapiju teologinja Vrdoljak je završila molitvom s porukom kako nam je svima potrebna sila Duha Svetoga, koju primamo u suradnji sa Gospodinom.
B. Lukačević.
Dođoh da život imaju, u izobilju da ga imaju (Iv 10,10) Draga braćo i sestre!...
04.04.2026. u 20:00
U Slavoniji se Uskrs, kao najveći kršćanski blagdan, i da...
04.04.2026. u 07:30
U ambijentu brodske Tvrđave, mjestu koje i samo nosi snažnu simboliku povijesne...
01.04.2026. u 10:00
U Slavonskom Brodu će se u utorak, 31. ožujka 2026. godine, održ...
27.03.2026. u 17:30
Na blagdan Blagovijesti, 25. ožujka, u Brodskom Vinogorju započe...
26.03.2026. u 20:00
Pod geslom „Snaga se u slabosti usavršuje“ (2 Kor 12, 9), pro...
24.03.2026. u 20:00
SLAVONSKI BROD – U Župi Duha Svetoga u Slavonskom Brodu u...
26.02.2026. u 17:30
U Stadlerovu spomen domu u Brodskom Vinogorju u srijedu, 25. vel...
24.02.2026. u 10:00
U dvorištu i cintoru župne crkve Mučeništva sv. Ivana Krstitelja u...
17.02.2026. u 10:00
SIKIREVCI – U Župi sv. Nikole biskupa u Sikirevcima svečano je u srijedu,...
15.02.2026. u 08:00
Župa blaženog Alojzija Stepinca u Slavonskom Brodu sutra, u utor...
09.02.2026. u 17:30
SLAVONSKI BROD (TU) – Hodočasnički dan Gospi Brze Pomoći, osmi u mjesecu v...
06.02.2026. u 20:00
U Domu kulture u Novoj Gradiški preksinoć je održana Svetosavska akademij...
31.01.2026. u 20:00
SLAVONSKI BROD (TU) – U rodnom gradu i rodnoj župi sluge...
20.01.2026. u 20:00
Od početka ove godine vjernike u dijelu Hrvatske dočekale su nove, više c...
18.01.2026. u 08:00
U Sibinju će se u subotu, 7. veljače, održati Susret osoba s invaliditet...
14.01.2026. u 17:30