Dosta Slavonaca odlazi iz Hrvatske u potrazi za boljim poslom i većom zaradom, a ne znaju da pod nosom imaju veliko bogatstvo.
Dosta Slavonaca odlazi iz Hrvatske u potrazi za boljim poslom i većom zaradom, a ne znaju da pod nosom imaju veliko bogatstvo. Riječ je o crnom tartufu koji bi tek trebao postati brend u Slavoniji. Znamo da je Istra poznata po bijelom tartufu i s kojim je stekla veliku slavu u cijelom svijetu, no Slavonci još ne znaju da bi mogli imati istu sudbinu kao i Istrijani. Naime, Slavonija, uključujući i Brodsko-posavsku županiju je bogata ovim gastro blagom iako još cijelo područje nije ni istraženo.
Dosta Slavonaca po šumama beze ovu gljivu, no za sada samo za vlastite potrebe iako bi se ovo blago uskoro moglo sve više i više nalaziti na slavonskim 'trpezama'.
– U Slavoniji ima dvadesetak vrsta bijelih i crnih tartufa. To su mikorizne gljive koje rastu isključivo ispod drveća, u simbiozi s lijeskom, vrbom, grabom ili hrastom. Nažalost, njihov uzgoj kod nas još nije zaživio, iako se pojavljuju različiti mešetari i donose sadnice za koje tvrde kako su "zaražene" sjemenom tartufa – kaže poznati hrvatski mikolog Tomislav Lukić za Večernji list.
Zanimljivo je kako u Slavoniji nema niti jedna plantaže tartufa iako stranci jedva čekaju priliku da nabave ovaj proizvod, pa bi otvaranjem nekakvog posla s tartufima dosta privuklo turiste, pogotovo iz Italije i Francuske gdje postoji cijela gastro industrija koja uključuje tartuf.
– Cijena crnog tartufa, koji je u Slavoniji dosta raširen, kreće se do 100 eura za kilogram, no ima vrsta koje, ovisno o mirisu, dosežu cijenu od 500, pa i 700 eura. Riječ je o poslu na kojemu bi zainteresirani mogli dobro zaradit i– ističe Lukić.
Kako piše Večernji list, Tomislav Vujić sa svojim posebno obučenim talijanskim vodenim psima u okolici Slavonskog Broda već osam godina traži tartufe. Tartufarenje mu je dosad bio samo hobi i sve što je pronašao dijelio je prijateljima i rodbini, a dio ostavljao za svoje potrebe. Međutim, sada planira okupiti tim koji će uz pomoć europskih fondova i institucija poraditi na uvrštavanju tartufa u gastro-ponudu Brodsko-posavske županije na zanimljiv način te ponuditi gostu takav aranžman da će mu se isplatiti doputovati u Slavoniju na tartufe. Inače, radi po istarskom modelu prema kojem želi nijeti mikorizirane sadnice bijelog tartufa na određena područja koja je godinama istraživao.
– Sa zaokruženom logistikom koju smo dobili s novim laboratorijem Srednje škole Matije Antuna Reljkovića, pokrenut ćemo u Slavoniji novu priču koja će ostati za buduće generacije, a našu regiju uvrstiti na kartu koja uz autohtone bisere nudi i taj gastronomski dragulj – ističe Vujić.
Dakle, Brodsko-posavska županija također ima šume bogate crnim tartufima, šume u okolici Slavonskog Broda su pravo mjesto za istraživanje, a stručnjaci spominju i Psunj, odnosno šumsko područje u široj okolici Nove Gradiške ili popularno Brezovo polje kao područje gdje se mogu naći crni tartufi. Čak ističu da je Slavonija najbogatiji kraj s tartufima u cijeloj Hrvatskoj. Stoga, ako želite zaraditi, nabavite si posebne pse tragače i tražite crne tartufe.
Izvor: Vedran Balen (Večernji list)
SLJEDEĆA VIJEST