Ono što je bitno za istaknuti, 85 % sredstava za realizaciju ovoga projeka dolazi iz europskih fondova, dok 15 % sredstava financira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Svrha Projekta Sanacija odlagališta neopasnog otpada Rešetari u Općini Rešetari je prije svega poboljšanje stanja okoliša na području Općine Rešetari.
Projekt će pridonijeti ostvarenju ciljeva iz Strategije gospodarenja otpadom Republike Hrvatske odnosno Plana gospodarenja otpadom u Republici Hrvatskoj za razdoblje 2007. – 2015. godine, obzirom da je jedan od ciljeva zatvaranje i sanacija svih postojećih odlagališta paralelno s izgradnjom centara za gospodarenje otpadom.
Stoga su projekti sanacije odlagališta otpada predviđeni za sufinanciranje sredstvima Kohezijskog fonda u sklopu Prioritetne osi 1, Mjere 1.2 Operativnog programa „Zaštita okoliša" 2007.-2013. Ono što je bitno za istaknuti, 85 % sredstava za realizaciju ovoga projeka dolazi iz europskih fondova, dok 15 % sredstava financira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost
Vratimo se malo u povijest. Odlagalište neopasnog otpada Rešetari se počelo koristiti 1984. godine. Na odlagalištu je odlagan otpad s područja grada Nova Gradiška koji je obuhvaćao i današnju Općinu Rešetari. Odlagalištem je prije upravljala gradska tvrtka Centar, odnosno "Slavča", no u konačnici projekt sanacije pokrenula je Općina Rešetari.
Naime, Općina Rešetari se 1995. godine administrativno izdvojila od grada Nove Gradiške te je u raspodjeli imovine preuzela i obvezu sanacije nekada zajedničkog odlagališta. Otpad je odlagan do 1995. godine, kada je odlagalište zatvoreno. Međutim, i nakon zatvaranja odlagališta nastavljeno je nekontrolirano odlaganje glomaznog i građevinskog otpada koji se povremeno prešao i zbrinjavao.
Osim nerazvrstanog komunalnog otpada, na odlagalištu je odlagan i otpadni mulj iz tvornice kože, te bolnički i klaonički otpad. Procjenjuje se da je na odlagalištu odloženo oko 70.000 m3 otpada. Kako je riječ o odlagalištu koje je radilo mimo primjene mjera zaštite okoliša, na predmetnoj se lokaciji obavlja sanacija, odnosno zatvaranje postojećeg neuređenog odlagališta Rešetari.
Granica zahvata sanacije zatvorenog odlagališta Rešetari obuhvaća površinu od 36.068,00 m2. Tlocrtna površina saniranog odlagališta iznosi 24.769,38 m2, a ostatak površine unutar zahvata čine protupožarni pojas, obodni kanal i zaštitni pojas.
Sanacija se obavlja „In-situ" metodom kojom će se odlagalište Rešetari sanirati i zatvoriti postavljanjem pokrovnog vodonepropusnog sloja koji će se ozelenjeti sijanjem trave i sadnjom autohtonog drveća, dok će se pitanje odlagališnih plinova riješiti izvedbom pasivnog sustava otplinjavanja. Ukupna je vrijednost projekta 20.858.820,00 kuna.
Cilj: stvoriti ugodno mjesto za življenje
Po završetku sanacije za otprilike mjesec dana, lokacija odlagališta će biti rekultivirana i ozelenjena po uzoru na okolni teren radi adekvatnog uklapanja saniranog prostora u postojeću vegetacijsku strukturu okoliša.
Sanacijom zatvorenog odlagališta otpada postići će se značajniji pozitivni učinak prije svega na okoliš i zdravlje ljudi, budući se zatvoreno odlagalište nalazi u samom naselju, kao i u blizini vodotoka Rešetarice, te u zoni gdje stanovništvo koristi vodu iz vlastitih zdenaca (bunara) za osobne potrebe.
Realizacija navedenog projekta doprinijet će očuvanju prirodnih vrijednosti te biološke i krajobrazne raznolikosti na području naselja Rešetari, a povećat će se i korištenje prirodnih dobara oko saniranog područja, kao značajan resurs u razvojnoj politici Općine Rešetari s obzirom da se radi o izuzetno kvalitetnom tlu za ratarsku proizvodnju. Ukupna je vrijednost projekta 20 milijuna 858 tisuća 820 kuna.
U budućnosti na ovom prostoru šetnica i rekreacijski centar
– Svjesni financijskih problema ne samo u Općini, a ne želeći opteretiti žitelje naše općine dodatnim troškovima u suradnji s projektantskom kućom "Ecoina" odlučili smo se na realizaciju ovog projekta. Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju prepoznali smo mogućnost da ova sredstva možemo dobiti iz europoskih fondova. Aplicirali smo projekt, proveli brojne aktivnosti, od rješavanja imovinsko pravnih poslova, provođenja javne nabave i kontinuranim radom uspjeli ga riješiti. Za sljedeća četiri tjedna ja vjerujem da ćemo ovaj projekt završiti, a do kraja 11. mjeseca završiti tehnički pregled i predati ovaj projekt Fondu za zaštitu okoliša – kaže načelnik Općine Rešetari Zlatko Aga.
– Osim što smo se riješili neugodnih mirisa, sanirali određene probleme koji su se pojavljivali s odlaganjem otpada, tu su i brojni planovi za budućnost. U planu je u sljedećem desetogodišnjem razdoblju potpuno uređenje ovoga prostora koji bi bio ograđen, a namjera nam je izgraditi i šetnicu ili rekreacijski centar koji bi imao svoju svrhu – dodaje zaključak.
Edukativnim brošurama nastojat će se utjecati na građane da više ne odlažu otpad na ovom mjestu, a u planu nam je i izgradnja reciklažnog dvorišta u suradnji s Fondom za zaštitu okoliša.
Uspješan primjer apliciranja i korištenja sredstava EU fondova
Tehničku pomoć u realizaciji ovoga projekta pružala je Konzultantska tvrtka "Sintagma".
– Izuzetno smo sretni što se ovaj projekt približava svome kraju.Uspješna realizacija ovog projekta pridonijet će ne samo području Općine Rešetari, već i okolnim općinama kojima se pruža mogućnost korištenja europskih fondova. Posebice kada se osvrnemo na sanacije odlagališta otpada, tada možemo reći da je ovo jedan od projekata koji prati razvojne ciljeve Strategije gospodarenja otpadom Republike Hrvatske gdje je jedan od najvažnijih, specifičnih ciljeva sanacija odlagališta otpada – kaže Senka Vranić, direktorica Obrta za konzultantske usluge "Sintagma".
Stručni nadzor nad obavljanjem ovog hvale vrijednog projekta obavljala je novogradiška tvrtka "Entazis" pa je u tom dijelu progovorio Dinko Šporčić.
S trenutnim je stanjem projekta upoznao glavni inženjer gradilišta Zdravko Vukasović
– Trenutno se izvodi priprema krune nasipa, odnosno odlagališta otpada za materijale koji će služiti kao pokrivni sloj. S ovakve površine sva voda će odlaziti u odvodni kanal, a potom će takva voda odlaziti zemljanim kanalima u vodotoke jer je to sve čista voda. Malo imamo problema oko vremenskih uvjeta, ali se nadamo da ćemo u sljedeća tri tjedna krenuti s postavljanjem materijala koje trebamo ugraditi – ističe. Autor: Sanja Bukvić
Osjećaj zajedništva, solidarnosti i podrške jučer je ispunio Naselje Josip Rimac...
07.01.2025. u 10:00
Veselje gradonačelnika Mirka Duspare povodom oslobađajuće presude u slučaju "kam...
04.01.2025. u 10:00
U posljednja tri tjedna, u Općini Garčin održane su četiri sjednice, od kojih su...
03.01.2025. u 13:07
Rezultati prvog kruga predsjedničkih izbora donijeli su veliko iznenađenje &ndas...
30.12.2024. u 09:45
Danas građani Republike Hrvatske odlučuju tko će biti novi predsjednik države. B...
29.12.2024. u 08:00
U Velikoj vijećnici Gradske uprave Slavonskog Broda jučer je upriličeno potpisiv...
28.12.2024. u 14:00
U toploj i neformalnoj atmosferi, predstavnici Hrvatske demokratske zajednice (H...
27.12.2024. u 20:00
Dok se saborski zastupnici pripremaju za povratak u klupe sredinom prosinca, obv...
26.12.2024. u 17:00
U blagdanskom ozračju, najviši predstavnici Brodsko-posavske županije, gr...
25.12.2024. u 11:00
Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine raspisalo je j...
24.12.2024. u 17:00
U Velikoj vijećnici Gradske uprave Slavonskog Broda jučer je održan pr...
24.12.2024. u 11:00
Portal Slavonija24.hr donosi seriju tvrdnji koje ukazuju na ozbiljne neprav...
21.12.2024. u 12:05
Na Livadi se užurbano gradi dječji vrtić „Svarožić“, moderno opremlj...
20.12.2024. u 20:00
Grad Slavonski Brod ponovno je pokazao svoju predanost najpotrebitijim sugrađani...
20.12.2024. u 16:00
Danas je svečano obilježen početak izgradnje Centra za starije osobe, jednog od...
19.12.2024. u 15:00
Grad Slavonski Brod odlučio je napraviti značajan korak u podršci parovim...
17.12.2024. u 14:00