Riječ je o reviji natjecateljskog predznaka u kojemu je sudjelovalo 16 djevojaka i 8 mladića odjevenih u prekrasne narodne nošnje hrvatskoga naroda
Jedinstvenu u Hrvatskoj, tradicionalnu 5. reviju rekonstruiranih i ručno rađenih hrvatskih narodnih nošnji pod nazivom „Obnavljajmo baštinu“, organizirao je ove subote 26. rujna u Trnjanima (općina Garčin) domaći KUD Lovor, u suradnji s Posudionicom i radionicom narodnih nošnji iz Zagreba. Riječ je o reviji natjecateljskog predznaka u kojemu je sudjelovalo 16 djevojaka i 8 mladića odjevenih u prekrasne narodne nošnje hrvatskoga naroda. Osim slavonskih (Posavina, Cvelferija, Vinkovački kraj, Đakovština…), brojna publika u sportskoj dvorani u Trnjanima imala je priliku vidjeti prekrasne nošnje iz Gacke doline, Dinarskog kraja, Dalmacije (otok Murter), Bilogore, Ivanićgradske posavine te iz Kraljeve Sutjeske (BiH).
Prema ocijeni stručne komisije koju su činili hrvatski etnolozi i folkloristi iz Zagreba, najljepšim narodnim ruhom proglašena je ženska i muška nošnja iz zagrebačkih Šestina koju su izradile „Šestinske švelje“ HSPD-a Sljeme, a u Trnjanima predstavili Dora Vuk i Filip Gošek iz Zagreba.
Druga nagrada otišla je u Beravce (općina Velika Kopanica), za prekrasnu slavonsku žensku nošnju zlatom vezenu koju je prema stoljetnom originalu vlastitim rukama izradila i izvezla mlada beravačka snaša Eva Plavšić.
Treća nagrada otišla je u susjednu BiH, veziljama Tkalačke radioice KUD-a Kraljivca Katarina iz Donjeg Lapca za svečanu svatovsku žensku i mušku nošnju iz Kraljeve Sutjeske, koju su predstavili Nada Marošić i Miro Tomić.
Posebnu nagradu za opći dojam i scenski nastup stručni žiri dodijelio je Magdaleni Orešković i Filipu Kostelcu, iz Folkornog društva iz Otočca, koji su na vrlo zanimljiv i originalni način, dijaloški, ličkim idiomom, predstavili narodnu nošnju iz Gacke doline. Za uspješnu rekonstrukciju pohvaljena je i dalmatinska narodna nošnja s otoka Murtera, koju su predstavili Anđela Ukas, Vikor Lapov Padovan i Ida Ukas, članice i član KUD-a Koledišće iz mjesta Jezera.
U folklornom programu nastupili su, uz domaćine KUD Lovor, i gosti: KUD Šokadija iz Strizivojne (Osječko baranjska županija) te KUD Seljačka sloga iz mjesta Posavski Bregi kod Ivanić grada (Zagrebačka županija), a sama manifestacija počela je velikim šokačkim kolom svih sudionika i gostiju u parku Kestenik. Ovu jedinstvenu reviju, čiji je glavni cilj potaknuti nove generacije na očuvanje hrvatske baštine naših predaka te na tradicijsko tekstilno rukotvorstvo i izradu narodnih nošnji. Stoga je glavni kriterij kod odabira najljepših prije svega trud vrijednih ruku tkalja i vezilja (a sve je više i muškaraca u tom društvu), koji se svakako može prepoznati po originalnosti i načinu izrade pojedinog dijela ili cjelovite nošnje; dakle nagrađuju se prije svega izrađivači nošnje.
Uz potporu Brodsko posavske županije i Općine Garčin, posebnost ove manifestacije u Trnjanima prepoznalo je i podupiru ju Grad Zagreb i Ministarstvo kulture RH. Idejni začetnici, prije pet godina (kada je održana prva Revija narodnih nošnji Slavonije, Baranje i Srijema) bili su Dragan Dražić i Vlado Lakušić, a autor prof. Josip Forjan, etnolog i ravnatelj Kulturnog centra Travno.
Inače, KUD Lovor u kontinuitetu djeluje već 12 godina, a 50-ak aktivnih članova njeguju isključivo izvorni folklor, (pjesme i plesove) i narodne nošnje brodskoga Posavlja. Izrađuju i posjeduju vlastite narodne nošnje. No, kako ističe predsjednik KUD-a Čedo Malešević, počeci folklorne baštine u selu Trnjani sežu još u 1928. godinu kada je počelo djelovati društvo Sokol, u ono vrijeme jedina kulturna prosvjetna i sportska organizacija u ovom kraju.
„U selu Trnjani već dugi niz godina u slozi i zajedništvu, žive ljudi i katoličke i pravoslavne vjeroispovijesti, pa je osobito prepoznatljivo što članovi KUD-a Lovor (čiji rad podupiru obje Crkve) njeguju i crkveno pjevanje odnosno pojenje, izvodeći i tradicionalne crkvene pučke napjeve i katoličke i pravoslavne liturgije. I sve te pjesme snimili smo i na CD zajednički, ne dijeleći se ni po vjerskoj, ni nacionalnoj ni političkoj pripadnosti“, naglašava predsjednik KUD-a Malešević.
Ivica Vlašić/Brodski vjesnik
Petnaest godina karijere, četiri albuma, turneje po Europi i regiji, ali –...
12.04.2025. u 11:00
U Likovnom salonu "Vladimir Becić", danas u podne, simboličnom predajom ključeva...
11.04.2025. u 20:00
SLAVONSKI BROD – Nije se još slegla ni prašina oko angažiran...
09.04.2025. u 12:00
Manifestacija “U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić”, najvažniji i...
07.04.2025. u 14:39
SLAVONSKI BROD – Umjesto čarobnih bajki, dječje igre i nevine mašto...
04.04.2025. u 12:00
SLAVONSKI BROD – Emocije, glazba i tradicija ispunili su preksinoć slavons...
29.03.2025. u 20:00
SLAVONSKI BROD – Kuća tambure – Slavonska notna bajka još jed...
25.03.2025. u 18:00
SLAVONSKI BROD – Tri mlade djevojke, ponosne čuvarice tradicije i uspje&sc...
23.03.2025. u 08:00
Ljubitelji pisane riječi sutra će imati priliku uživati u večeri posvećenoj poez...
20.03.2025. u 20:00
Općina Okučani i Narodna knjižnica i čitaonica Okučani...
20.03.2025. u 14:00
U župnoj crkvi Marije Kraljice i sv. Jurja Mučenika u Davoru, u nedjelju...
19.03.2025. u 16:00
Nagrada Zvonimir Golob, prestižna hrvatska književna nagrada Udruge hrvatskih br...
05.03.2025. u 14:00
ŽUPANJA – Tradicionalno 58. Šokačko sijelo otvoreno je izborom &Sca...
23.02.2025. u 14:00
Ljubitelji sevdaha i suvremene reinterpretacije tradicijske glazbe u Slavonskom...
21.02.2025. u 20:00
Na današnji dan, 20. veljače 1916., u Slavonskom Brodu rođena je Mia Čora...
20.02.2025. u 20:00
Slavonski Brod u utorak, 25. veljače u 18 sati, postaje središte jedinstvene umj...
18.02.2025. u 20:00