SLAVONSKI BROD – Umjesto čarobnih bajki, dječje igre i nevine maštovitosti, manifestacija „U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić“ – zaštitni znak kulturne ponude Slavonskog Broda – ove godine završava koncertom indie sastava ŽEN, poznatog po rodno fluidnim porukama, dekonstrukciji stereotipa i queer aktivizmu.
Događaj je najavljen na službenim stranicama Galerije umjetnina Grada Slavonskog Broda, koja je s entuzijazmom objavila da u sklopu festivala „ugostiti jedan od naših najznačajnijih indie bendova – ŽEN“. No umjesto oduševljenja, uslijedile su brojne reakcije zgroženih roditelja i građana, koji smatraju kako je riječ o potpuno neprimjerenom sadržaju za manifestaciju čiji je cilj – promovirati dječju književnost i stvaralaštvo Ivane Brlić-Mažuranić.
Podsjetimo, manifestacija „U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić“ (IBM) održava se u Slavonskom Brodu od 1970. godine, što znači da traje više od 50 godina. Dakle, riječ je o jednoj od najdugovječnijih kulturno-obrazovnih manifestacija za djecu u Republici Hrvatskoj.
Utemeljena je s ciljem očuvanja književne i kulturne ostavštine Ivane Brlić-Mažuranić, hrvatske književnice poznate i kao "hrvatski Andersen", čiji su likovi i bajkoviti svjetovi duboko utkali identitet grada Slavonskog Broda. A onda se vodstvo ustanove koja je glavni organizator, Galerije umjetnina Grada Slavonskog Broda, opasno zaigralo.
Svoju uznemirenost javno je izrazila čitateljica i majka iz Slavonskog Broda:
– Alternativni bend u Kući Brlić za dane IBM? Kakvu publiku to može privući? Manifestacija koja je za djecu, a dovodi se lezbo-bi grupa?! Ovo nije ni kazalište ni glazba za djecu. Ovo je kulturni aktivizam s jasnom ideološkom pozadinom – poručila je čitateljica našoj redakciji.
Ponukani ovim upitom, odlučili smo se istražiti navode uznemirene Brođanke.
ŽEN (ponekad stilizirano i xZEN) je zagrebački indie audio-vizualni sastav osnovan 2009., kojeg čine Eve Badanjak, Sara Ercegović i Jelena Božić, dok vizualni identitet kreira Tanja Minarik. Njihov rad redovito uključuje teme feminizma, queer identiteta, rodne ravnopravnosti i dekonstrukcije binarnih uloga u društvu.
U pjesmama se otvoreno poigravaju s rodom, kako glazbeno tako i tekstualno – pjesma „Ja ću biti bor“ primjerice koristi rodnu izmjenu kroz stihove (ženski/muški rod), dok su prethodni projekti članica obuhvaćali bendove s nazivima poput „Plavuša nije kul“ i „Dumb“. Prema njihovoj službenoj Bandcamp stranici, bend se opisuje kao "obične lezbijke koje stvaraju izvanrednu glazbu".
Bend je zapažen i na festivalima poput INmusic, TamTam i SuperUho, a nastupao je širom Europe te bio emitiran i na radijima poput KEXP Seattle i BBC London. Iako su glazbeno etablirane, njihova scena nije prikladna za dječju manifestaciju, što je ovdje ključ problema.
Najveće pitanje koje ostaje visjeti u zraku: Kako je moguće da gradska ustanova poput Galerije umjetnina, u suradnji s ostalim kulturnim akterima, odobrava i promovira ovakav glazbeni program u sklopu dječje manifestacije?
Zašto nitko iz Grada, Županije, Turističke zajednice ili Povjerenstva za ravnopravnost spolova – ne reagira? Zar je javni novac Brođana uložen kako bi se u Kući Brlić, simbolu dječje književnosti i maštovitosti, izvodili sadržaji koji potiču rodnu zbunjenost, aktivistički protest i ideološku agendu pod krinkom kulture?
Naša redakcija je poslala službene novinarske upite Galeriji umjetnina Grada Slavonskog Broda, Gradu Slavonskom Brodu, Turističkoj zajednici, te organizacijskom odboru manifestacije „U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić“, a o odgovorima ćemo obavijestiti javnost.
Nema ništa sporno u umjetničkom izražavanju, niti u postojanju bendova s alternativnom estetikom i porukom. Ali koncert queer-indie benda koji promovira rodnu fluidnost i dekonstrukciju identiteta – nema što tražiti u dječjoj manifestaciji.
Ovo nije pitanje ukusa – ovo je pitanje odgovornosti prema djeci, obiteljima i javnom prostoru koji treba služiti edukaciji, a ne ideološkom eksperimentiranju.
Očekujemo reakciju nadležnih. Javnost ih već daje – sada čekamo institucije.
SLAVONSKI BROD – Emocije, glazba i tradicija ispunili su preksinoć slavons...
29.03.2025. u 20:00
SLAVONSKI BROD – Kuća tambure – Slavonska notna bajka još jed...
25.03.2025. u 18:00
SLAVONSKI BROD – Tri mlade djevojke, ponosne čuvarice tradicije i uspje&sc...
23.03.2025. u 08:00
Ljubitelji pisane riječi sutra će imati priliku uživati u večeri posvećenoj poez...
20.03.2025. u 20:00
Općina Okučani i Narodna knjižnica i čitaonica Okučani...
20.03.2025. u 14:00
U župnoj crkvi Marije Kraljice i sv. Jurja Mučenika u Davoru, u nedjelju...
19.03.2025. u 16:00
Nagrada Zvonimir Golob, prestižna hrvatska književna nagrada Udruge hrvatskih br...
05.03.2025. u 14:00
ŽUPANJA – Tradicionalno 58. Šokačko sijelo otvoreno je izborom &Sca...
23.02.2025. u 14:00
Ljubitelji sevdaha i suvremene reinterpretacije tradicijske glazbe u Slavonskom...
21.02.2025. u 20:00
Na današnji dan, 20. veljače 1916., u Slavonskom Brodu rođena je Mia Čora...
20.02.2025. u 20:00
Slavonski Brod u utorak, 25. veljače u 18 sati, postaje središte jedinstvene umj...
18.02.2025. u 20:00
Ministarstvo hrvatskih branitelja objavilo je Javni poziv za dodjelu nagrade za...
16.02.2025. u 14:00
U prepunom Domu kulture sinoć je održano predstavljanje knjige „Prešućene žrtve...
16.02.2025. u 11:00
U prostoru Radničkog doma u Slavonskom Brodu uskoro će se održati emotivna preds...
09.02.2025. u 15:00
Slavonski Brod - Ljubitelji fusion glazbe, pripremite se za nezaboravan koncert!...
06.02.2025. u 20:00
Srpska pravoslavna crkva u Hrvatskoj i Crkvena općina Slavonski Brod organ...
03.02.2025. u 10:00