Na današnji dan, 20. veljače 1916., u Slavonskom Brodu rođena je Mia Čorak Slavenska, žena koja je svojim talentom, upornošću i vizijom pomaknula granice baletne umjetnosti. Bila je puno više od primabalerine – bila je umjetnička vizionarka, pedagoginja, a iznad svega osoba koja je plesom pričala priče. Iako je veći dio života provela izvan domovine, nikada nije zaboravila odakle potječe.
„Najviše me boli sjećanje na život koji je prošao, a bio je raznolik, profesionalno uspješan i dao mi je, osim patnje, puno radosti, priznanja i ljubavi.“ – rekla je pred kraj života, osvrćući se na svoju bogatu karijeru, punu izazova, pobjeda i gubitaka.
Mijin put započinje u Slavonskom Brodu, gdje je već kao djevojčica pokazala neobičan talent i ljubav prema plesu. Njena majka bila je glavni pokretač njene baletne karijere – primijetivši kćerinu energiju i gipkost, umjesto gimnastike upisala ju je na satove plesa.
Već s četiri godine statirala je na pozornici Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu, a s 12 godina izvodila vlastite plesne programe. Njena tehnika i scenska prisutnost bile su toliko dojmljive da je već sa 17 godina postala kulturna ikona, a s 18 najmlađa primabalerina zagrebačkog HNK.
No, unatoč talentu, predanosti i strasti, njezina snažna osobnost nije se uvijek slagala s kazališnim autoritetima. Bila je odlučna, buntovna i uvijek težila izvrsnosti, što je ponekad nailazilo na neslaganja.
„Bila sam mlada, puna energije i ideja, ali oni nisu mogli pratiti moj ritam. Znala sam da moram ići dalje.“
Godine 1936. na Plesnoj olimpijadi u Berlinu osvojila je zlatnu medalju izvodeći hrvatski narodni ples „Iz moje domovine“, odjevena u tradicionalnu posavsku nošnju. No, tadašnje jugoslavenske vlasti nisu je poslale na Svjetsku izložbu u Pariz, smatrajući je premladom. Bila je to kap koja je prelila čašu.
Odluka je pala – Mia je napustila domovinu i otisnula se u svijet.
Pariz, London, Monte Carlo, New York – gdje god bi nastupala, publika je bila očarana njenim nastupima. Brzo se etablirala u europskom baletnom vrhu, pridruživši se Baletima Monte Carla, gdje je plesala s legendarnim plesačima poput Sergeja Lifara. No, pravi proboj na svjetskoj sceni dogodio se u Sjedinjenim Američkim Državama, gdje je 1954. postala primabalerina Metropolitan opere u New Yorku.
„Nikad se nisam osjećala potpuno prihvaćenom. U Americi sam bila strankinja, u Europi sam bila Amerikanka. Moje srce uvijek je pripadalo Hrvatskoj.“
Njena nevjerojatna ljepota i gracioznost privukle su pažnju i filmske industrije. Godine 1937. glumila je u filmu "La Mort du cygne" (Smrt labuda), koji je privukao veliku pažnju i donio joj dodatnu slavu. Njezin talent, izražajnost i emocija na sceni uspoređivani su s legendarnom Anom Pavlovom.
„Balerina ne pleše samo nogama, već cijelim bićem. Tijelo je instrument, ali duša je ona koja priča priču.“ – govorila je Mia, objašnjavajući svoju filozofiju plesa.
Kao i svi veliki umjetnici, i Mia je bila nevjerojatno predana svom zanatu. Radna disciplina bila joj je ključ uspjeha, a njeni učenici prisjećali su se da je od njih uvijek tražila maksimum.
„Mia je ustajala u 4 ujutro, pila svoju kavu i plesala do 8 navečer. Nikada nije imala slobodan dan. Balet nije bio posao, bio je njezin život.“ – svjedočila je njezina kći Maria Ramas.
No, osim što je bila perfekcionistica, bila je i inovatorica. Uvijek je željela pomaknuti granice baletne umjetnosti, eksperimentirati i istraživati nove načine izražavanja. Njen balet "A Streetcar Named Desire" (Tramvaj zvan čežnja) postao je revolucionaran spoj baleta i drame, dokazujući da ples može biti jednako moćan kao i riječi.
Nakon završetka plesačke karijere, Mia se posvetila podučavanju. Predavala je na New York Universityju i California Institute of the Arts, prenoseći znanje novim generacijama. Bila je poznata kao stroga, ali pravedna učiteljica, koja je iz svojih učenika izvlačila najbolje.
„Ne podučavam tehniku – podučavam emociju. Ako ne osjećaš ono što plešeš, onda ne plešeš.“
Unatoč svim uspjesima, posljednje godine života provodila je u tišini, osjećajući da ju je domovina zaboravila. Iako je ostala priznata u baletnim krugovima, šira javnost često ju nije spominjala.
„Najgore nije izgubiti publiku, nego izgubiti osjećaj da si dio svoje zemlje.“
Ipak, povijest ju nije zaboravila. Danas se u Hrvatskoj održavaju baletna natjecanja koja nose njezino ime, a ispred Kazališno-koncertne dvorane Ivane Brlić-Mažuranić u Slavonskom Brodu postavljen je njezin kip.
Njezina kći jednom je rekla: „Moja majka je uvijek govorila da ju ne zanima slava. Zanima ju ples. I sada, kada vidim njezino ime na plakatima, znam da nije zaboravljena.“
Mia Čorak Slavenska nije bila samo balerina – bila je revolucionarka, umjetnica koja je plesom govorila ono što riječi nisu mogle izraziti. Iako je život provela daleko od rodnog kraja, njezina ostavština ostaje u srcima onih koji su svjedočili njezinoj čaroliji na sceni.
Danas, dok se prisjećamo njezina rođenja, možemo sa sigurnošću reći – Mia nije zaboravljena. Plesala je dušom i srcem, ostavivši neizbrisiv trag u baletnoj povijesti.
Petnaest godina karijere, četiri albuma, turneje po Europi i regiji, ali –...
12.04.2025. u 11:00
U Likovnom salonu "Vladimir Becić", danas u podne, simboličnom predajom ključeva...
11.04.2025. u 20:00
SLAVONSKI BROD – Nije se još slegla ni prašina oko angažiran...
09.04.2025. u 12:00
Manifestacija “U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić”, najvažniji i...
07.04.2025. u 14:39
SLAVONSKI BROD – Umjesto čarobnih bajki, dječje igre i nevine mašto...
04.04.2025. u 12:00
SLAVONSKI BROD – Emocije, glazba i tradicija ispunili su preksinoć slavons...
29.03.2025. u 20:00
SLAVONSKI BROD – Kuća tambure – Slavonska notna bajka još jed...
25.03.2025. u 18:00
SLAVONSKI BROD – Tri mlade djevojke, ponosne čuvarice tradicije i uspje&sc...
23.03.2025. u 08:00
Ljubitelji pisane riječi sutra će imati priliku uživati u večeri posvećenoj poez...
20.03.2025. u 20:00
Općina Okučani i Narodna knjižnica i čitaonica Okučani...
20.03.2025. u 14:00
U župnoj crkvi Marije Kraljice i sv. Jurja Mučenika u Davoru, u nedjelju...
19.03.2025. u 16:00
Nagrada Zvonimir Golob, prestižna hrvatska književna nagrada Udruge hrvatskih br...
05.03.2025. u 14:00
ŽUPANJA – Tradicionalno 58. Šokačko sijelo otvoreno je izborom &Sca...
23.02.2025. u 14:00
Ljubitelji sevdaha i suvremene reinterpretacije tradicijske glazbe u Slavonskom...
21.02.2025. u 20:00
Slavonski Brod u utorak, 25. veljače u 18 sati, postaje središte jedinstvene umj...
18.02.2025. u 20:00
Ministarstvo hrvatskih branitelja objavilo je Javni poziv za dodjelu nagrade za...
16.02.2025. u 14:00