61. izdanje slavonskog narodnog kalendara
Iz tiska je izašlo jubilarno 61. izdanje slavonskog narodnog kalendara Čiča Grge Grgina. Riječ je o godišnjaku koji nam svake godine, uz redovne rubrike poput kalendara sa imenima svetaca i popisom radova u poljoprivredi kroz mjesece iznova donosi zanimljive priče o Slavoniji, ljudima, događajima, običajima i tradiciji.
Svi tekstovi i fotografije novoga izdanja prošli su kroz ruke urednice Dunje Vanić koja već godinama uređuje ovaj narodni kalendar.
- To je nešto s čime su ljudi odrastali. Nekidan sam, naime, razgovarala s jednim gospodinom koji je rekao 'Da, želim kupiti kalendar. Ja sam s tim odrastao. Sjećam se iz djetinjstva kako se prodavao, čak i na gradskoj tržnici.'
To je nešto što je u mnogim našim slavonskim obiteljima dio jedne duge tradicije koja traje već preko šest desetljeća- govori Vanić.
Što se sve u njemu može naći, pročitajte u nastavku.
- Nije li poanta završnica kalendara u kojoj Čiča Grga Grgin piše pismo čitateljima? To je nešto čime zaključujemo kalendar, ali mnogi među prvim tekstovima čitaju pismo Čiča Grge Grgina koji pripovijeda o svojoj Mandi, o svom Grgici, i onoj njegovoj, koji se uvijek nateže sa Babogretkom, koji vrlo oštro promatra inicijativu, koji neprestano nešto službenički dokumentira, istražuje, traži, popisuje itd. Tako i ove godine- Čiča Grga se bavi temama koje nas sve pate, a to su, recimo, pandemija i popis stanovništva. Dakle, Čiča Grga je uvijek aktualan, ali uvijek o svemu priča na svoj način- tumači Vanić.
Nastojali smo i ove godine nastaviti tu tradiciju koju je započeo čika Ivo Tomac, nastavio njegov sin Mirko Tomac, a sada se kao glavne urednice potpisuju kćeri Mirka Tomca. Ta obiteljska tradicija živi već dugo i mi to nastojimo održati, ali moram reći da sam ja suurednik sa gosp. Brankom Penićem i da kalendara pred čitateljima možda ne bi bilo da nema gosp. Željka Divnića, odnosno tvrtke DIOZIT koja je izdavač, da je najzaslužniji za grafički izgled gosp. Delibor Jakičić iz Studija AUTOR, koji također već godinama radi na tome. Dakle, jedna stara, iskusna ekipa. Ove nam je godine, recimo, jako dragocjen suradnik bio gosp. i kolega Vjeko Hudolin, koji je napravio cijeli niz susreta sa poljoprivrednicima, ljudima koji uzgajaju stolno grožđe, cvijeće, tako da imamo, zapravo priče o onom najvažnijem i što Slavonija jest, a to je poljodjelstvo.
Uvijek bude nešto oko 220 stranica. Nekad više, nekad manje.
- Naravno, tu su još, na kraju, nekakvi oglasi naših podupiratelja. Mislim da se uvijek može naći nešto zanimljivo. Gledamo da bude tekstova koji će dodirnuti sve generacije i sve razine naših čitatelja- i stare i mlade, one koji su i visokoobrazovani i one koji baš nisu tako obrazovani, ali uvijek se tu nađe nešto o Slavoniji što dosad nismo znali- ističe Vanić.
Kalendar Čiča Grge Grgina, kao i svake godine, sadrži i ponešto zanimljivih priča iz prošlosti.
- Tu je naš prof. Zvonimir Toldi koji se uvijek potrudi ponuditi nam nekakvo zanimljivo štivo; evo, ja sam napisala jedan tekst o Aaronu Marku Rothmülleru, opernom pjevaču rođenom u Garčinu, i o njegovoj obitelji o kojoj sam u posljednjih godina nešto više doznala. Imamo tu i priče iz arheologije naše dugogodišnje suradnice Kornelije Minichreiter iz Zagreba, zatim kolegice Marije iz Nove Gradiške, imamo nešto malo i o nekim natjecanjima koja se tiču Slavonije, imamo priču i o Mačkamami, recimo. To je Paulina Hermann, kći vlasnika pivovare Lobe iz Nove Gradiške. Udala se u Osijek. Bila je jako bogata, vrlo ugledna. Mecena koja je davala jako puno za pomoć sirotinji, ali je i jako puno voljela životinje i imala je, kažu, toliko mačaka, pa čak i jednog tigra, pa su ju u Osijeku nazvali Mačkamama. U Osijeku se čak i jedan dio grada zove Mačkamama- otkriva nam Vanić.
Kalendar Čiča Grge Grgina se, kao i inače, može nabaviti u BrodTuristu, bit će u prodaji u trgovini Croatia u Podvinju, ali do kalendara se također može doći i u DIOZITU.
NOVA GRADIŠKA - Prof. Ante Vukšić svojom novom knjigom „Prešućene žrtve Drugog s...
26.01.2025. u 11:00
Slavonski Brod i ove će godine sudjelovati u nacionalnom projektu Noć muzeja, ma...
23.01.2025. u 18:00
Na natječaj za potporu projektima tradicijske glazbe u 2025. godini, koji je bio...
22.01.2025. u 10:00
Preksinoć je u prepunoj dvorani „Prestige“ Ukrajinsko kulturno-prosvjetno društv...
20.01.2025. u 10:00
Velika Kopanica, poznata po očuvanju slavonske baštine, ove će nedjelje biti dom...
18.01.2025. u 08:00
U naselju Brčino, unutar župe Odvorci, započelo je konzervatorsko-restauratorsko...
13.01.2025. u 14:13
U organizaciji Konjogojske udruge Tulipan iz Bebrine, 26. siječnja 2025. godine...
12.01.2025. u 11:00
Večeras se u Sikirevcima održava prvi program 61. Brodskog kola, najstarije smot...
11.01.2025. u 08:00
Ljubitelji folklora i tradicije imaju priliku postati dio jednog od najpoznatiji...
10.01.2025. u 18:00
U prostoru knjižare franjevačkog samostana u Slavonskom Brodu, u nedjelju, 5. si...
10.01.2025. u 16:00
U Rešetarima je jučer održano šesto izdanje manifestacije „Šokačko jahanje“, koj...
06.01.2025. u 17:00
Muzej Brodskog Posavlja ostvario je značajnu potporu Ministarstva kulture i medi...
04.01.2025. u 18:00
Sinoć je u Rešetarima održan tradicionalni koncert “Rešetari...
28.12.2024. u 16:00
Blagdan sv. Stjepana u Slavonskom Brodu i ove će godine biti obilježen uz glazbu...
26.12.2024. u 14:00
Gradska knjižnica Slavonski Brod poduzela je značajan korak prema modernizaciji...
21.12.2024. u 08:00
Slavonski Brod priprema se za glazbenu poslasticu krajem godine! Aco Pejović, je...
16.12.2024. u 10:00