insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Gospodarstvo

Europska unija reže poticaje – hrvatski poljoprivrednici u panici!

Autor: 035portal Datum objave: 10.10.2025. u 10:00

Europska unija reže poticaje – hrvatski poljoprivrednici u panici!

Cijena vadilice krumpira danas doseže i 300 tisuća eura – koliko stoji i novi traktor. Za domaće poljoprivrednike, to je iznos koji bez europskih potpora postaje gotovo nedostižan. Modernizacija poljoprivrede, nužna za konkurentnost i održivost proizvodnje, sve više ovisi o europskim fondovima koji bi uskoro mogli biti – prepolovljeni.

Šokantna vijest iz Bruxellesa

Najnovija najava iz Europske komisije da će od 2028. godine doći do značajnog smanjenja sredstava za Zajedničku poljoprivrednu politiku (ZPP) uznemirila je domaće proizvođače. Prema prijedlogu, izdvajanja bi pala s dosadašnjih 32 na tek 15 posto – gotovo upola manje.

U prošlom razdoblju to je bilo oko 32 posto, a sada samo 15. To je pad na pola! – upozorava Mladen Jakopović, predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore.

Bez strojeva nema ni hrane

U selima diljem Hrvatske, od Varaždina do Slavonije, rad na zemlji bez suvremene mehanizacije postao je nezamisliv.

Mi kažemo da doma samo skupljamo željezo. Nažalost, bez toga se više ne može. Pratimo trendove zemalja koje su ispred nas, ali bez ulaganja u strojeve jednostavno je nemoguće proizvoditi hranu – objašnjava Jurica Cafuk, poljoprivrednik iz okolice Varaždina.

Upravo je mehanizacija glavni trošak svakog poljoprivrednog gospodarstva. Vadilica krumpira, traktor, sijačica – sve su to strojevi čija cijena premašuje mogućnosti većine domaćih proizvođača, posebno bez potpora koje osigurava Bruxelles.

Više od milijardu eura pomoći – zasad

Prema podacima Agencije za plaćanja u poljoprivredi, od 2023. do danas hrvatskim je poljoprivrednicima isplaćeno više od milijardu eura europskog novca. U aktualnom programskom razdoblju Hrvatska ima na raspolaganju gotovo 5 milijardi eura, no nakon 2028. taj bi iznos mogao pasti na 3,7 milijardi.

Ministarstvo pokušava smiriti situaciju

Unatoč zabrinutosti proizvođača, iz Ministarstva poljoprivrede stižu poruke da razloga za paniku nema.

Ovo novo programsko razdoblje usmjerava se na proizvodnju – što nama kao Hrvatskoj odgovara. Mi smo već puno ulagali u infrastrukturu i sada nam više odgovara model u kojemu se potiče proizvodnja, pojašnjava Marinko Beljo, državni tajnik u Ministarstvu.

Dodaje i kako će se nacionalni udio u financiranju povećati s 20 na 30 posto, čime bi se dio gubitaka mogao nadoknaditi.

Poljoprivrednici i zastupnici traže izmjene prijedloga

No proizvođači i eurozastupnici nisu uvjereni da će to biti dovoljno. Smatraju kako bi Europska komisija trebala preispitati prijedlog i zadržati dosadašnju razinu potpora.

Vrlo je važno da se ovaj prijedlog odbije i vrati na doradu. Europski povjerenik je sam rekao da postoje sredstva – samo ih treba pronaći, ističe Marko Vešligaj, zastupnik u Europskom parlamentu.

„Muka na svemu“

Na terenu, međutim, poljoprivrednici strahuju da će rezovi dovesti do daljnjeg poskupljenja hrane i gašenja manjih gospodarstava.

Kak će to funkcionirati – ni sami ne znamo. Nismo znali da će se to toliko rezati. Poljoprivreda kod nas… evo, muka je na svemu, zaključuje Cafuk.

Neizvjesna budućnost hrvatske poljoprivrede

U zemlji koja se još uvijek oporavlja od inflacije i rasta cijena energenata, svako smanjenje potpora dodatno će otežati proizvodnju hrane i pogurati poljoprivrednike prema rubu isplativosti. Bez strojeva i ulaganja – a time i bez europskog novca – domaća bi poljoprivreda mogla izgubiti korak s konkurencijom.


Tvrtke
Industrijska nekretnina s očekivanom sudskom prodajom- prilika koja se ne propušta!

Pozivamo sve zainteresirane fizičke i pravne odobe da iskažu interes za kupovinu...

19.01.2026. u 12:00

Hrvatska
Bez jezika nema posla: Hrvatska uvodi nova pravila za strance

U Hrvatskoj trenutačno radi više od 101 tisuće stranih radnika, no sustav...

18.01.2026. u 12:00

Tvrtke
Biram Hrvatsku: Brođanin se vratio iz Njemačke i dobio 7.000 € poticaja

U dnevnoj sobi obiteljske kuće u Slavonskom Brodu, među još uvijek svježi...

17.01.2026. u 20:00

Hrvatska
Vidaković (opet) kvari novogodišnji optimizam: Recesije možda neće biti, ali problema hoće

Kao i prethodnih godina, Neven Vidaković, Brođanin i ekonomski analitičar poznat...

02.01.2026. u 20:00

Turizam
Grad se pohvalio s 60 tisuća noćenja – ali tko su ti gosti?

Slavonski Brod i ove se godine ima čime pohvaliti – barem kada je riječ o...

30.12.2025. u 17:30

Hrvatska
Sve manje novih radnih mjesta, sve više opreza

Hrvatsko tržište rada ušlo je u završnicu godine s jasnim z...

22.12.2025. u 12:00

Hrvatska
Fiskalizacija 2.0 na vratima: Hoće li kazne stići prije prilagodbe?

Uoči skorog početka primjene fiskalizacije 2.0 među poduzetnicim...

17.12.2025. u 12:30

Posao
Je li ovo početak gospodarskog oporavka Brodsko-posavske županije?

Ekonomski pokazatelji za Brodsko-posavsku županiju i u 2024. godini potvrđuju na...

15.12.2025. u 20:00

Tehnologija
Nova Gradiška dobiva AI centar od 450 milijuna eura!

Dok većina hrvatskih gradova još uvijek sanja o visokotehno...

11.12.2025. u 10:00

Turizam
Nagrada za nagradom: Brodsko-posavska županija postaje turistički hit!

Na svečanosti dodjele nagrada Suncokret ruralnog turizma 2025., održanoj 8. pros...

10.12.2025. u 10:00

Turizam
Smjena generacija- tko će preuzeti županijski turizam?

Nakon dugog i prepoznatljivog mandata, tijekom kojeg je Turistička zajednica Bro...

06.12.2025. u 08:00

Tvrtke
Nabava vrijedna dvije milijarde eura, ključni posao ide Đuri Đakoviću

Na današnjoj sjednici Vlade Republike Hrvatske donesene su odluke koje će...

04.12.2025. u 20:00

Hrvatska
Eksplozija cijena došla na naplatu: Počinje li veliki pad?

Na 40. Forumu poslovanja nekretninama, održanom u organizaciji Hrvatske gospodar...

03.12.2025. u 17:30

Hrvatska
Kreće operacija koja će mnogima biti neugodno iznenađenje

S početkom adventskih događanja i povećanim prometom tijekom blagdana, Ministars...

01.12.2025. u 15:00

Hrvatska
BPŽ i Banija pale ispod Srbije – Eurostat mapirao šokantnu stvarnost

Slavonija, Banija i Kordun ponovno su se našli u najtamnijoj nijansi Euro...

30.11.2025. u 16:00

Sajmovi i priredbe
Brođani o sajmu: ‘Lijepo, ali sve isto kao lani!’

U Sportskoj dvorani Vijuš jučer je otvoren 28. Katarinski sajam, manifest...

22.11.2025. u 16:00

;