Naslovna / Parlamentarni izbori / Gordona srušena kako bi se izgradila džamija?

RADAR

Gordona srušena kako bi se izgradila džamija?

Gordona srušena kako bi se izgradila džamija?
Portal035
  • 2024-10-15 15:00:00

Petak, 12. srpnja, označio je kraj jedne ere za Slavonski Brod. Na mjestu gdje su se nekada prolaznici zaustavljali ispod kipa svetog Florijana, a iznad ulaza u lokal "Leonila" stajao natpis, danas stoji potpuno drugačija slika. Nekadašnja zgrada, smještena na križanju Trga Josipa Godlara i Ulice svetog Florijana, poznata po popularnom caffe baru 'Gordona', više ne postoji, a samo zemljište očišćeno je od građevinskog materijala.



Odluka o rušenju nije bila iznenadna. Zgrada je, naime, postala ozbiljna prijetnja prolaznicima. Nakon posljednjih prirodnih nepogoda, posebno je kritično postalo krovište, koje je prijetilo urušavanjem, što je dovelo do hitne intervencije. Građevinska inspekcija je upozorila na opasnost, zbog čega su gradske vlasti bile primorane ukloniti zgradu radi sigurnosti.



Iako se još ne zna što će se nalaziti na tom prostoru, nedavne glasine o izgradnji džamije u Slavonskom Brodu, upravo na ovoj lokaciji,  potaknule su brojna pitanja i spekulacije. Nakon što su nas čitatelji upozorili na tu mogućnost, odlučili smo istražiti ove navode i pokušati doći do konkretnih odgovora.



Najprije smo poslali novinarski upit Gradu Slavonskom Brodu. Grad je službeno odgovorio kako u ovom trenutku nema nikakvih planova za izgradnju novog vjerskog objekta te da takvu odluku oni niti ne donose. Međutim, poznato je da grad može darovati zemljište nekoj vjerskoj zajednici, što ostavlja otvorenom mogućnost da Islamska zajednica jednog dana ipak dobije prostor za izgradnju.



Sljedeći korak bio je kontaktiranje lokalnog hodže, efendije Husreta Hasanovića, koji je nedavno morao napustiti stan u Zajčevoj ulici, gdje je živio godinama. Prema našim izvorima, stan je bio darovan Islamskoj zajednici od strane kontroverznog pokojnog poduzetnika Rešada Mujkića. Međutim, sudskim procesom, Mihaela Radeljić, kćerka Mujkićevog bivšeg poslovnog partnera, također pokojnog Slobodana Radeljića, uspjela je dokazati da je stan njezin te da ga je Mujkić ilegalno "zavakufio" kao svoju imovinu. Temeljem pravomoćne presude, efendija Hasanović se preselio u unajmljeni stan u Cesarčevoj ulici, što je dodatno podgrijalo nagađanja o promjenama unutar Islamske zajednice. Na novinarski upit nije odgovorio.



Također, poslali smo upit i Islamskoj zajednici u Zagrebu, no ni od njih nismo dobili službeni odgovor. Unatoč našim pokušajima da putem e-maila i telefonskih poziva dobijemo informacije u zakonski predviđenom roku, odgovor nam je ponudila tek službenica koja je izjavila da je muftija Hasanović često na putovanjima i ima izuzetno gust raspored, pa nije u mogućnosti odmah odgovoriti na naš upit.



Iako iz službenih izvora nismo dobili jasne odgovore, naš izvor blizak Islamskoj zajednici u Slavonskom Brodu tvrdi kako postoje planovi za izgradnju džamije. Prema njegovim riječima: 




"Islamska zajednica u Slavonskom Brodu trenutno koristi prostor medžlisa u Zajčevoj ulici za potrebe redovnog klanjanja džume, gdje petkom dolazi oko trideset vjernika,  od kojih su polovica strani radnici  na trenutnom radu u Slavonskom Brodu. Iako je ovaj prostor dovoljan za sadašnje potrebe, dugoročno gledano, zajednica teži izgradnji džamije. Planovi su skromni – džamija bi imala oko 150 kvadrata, a izgradnja bi uključivala i stan za hodžu te učionicu za Mekteb. Tako da ta lokacija zasigurno neće biti u središtu grada, i to zbog više faktora- od veličine zemljišta, cijene zemljišta, problema s parkiranjem do lakoće snalaženja za vjernike koji žele svoju molitvu obaviti prilikom putovanja. "




Jedan od važnih aspekata pri izgradnji džamije su, dakako i financije. Islamska zajednica u Slavonskom Brodu ovisi o donacijama, uglavnom iz Zagreba, budući da nemaju vlastita sredstva niti pravnu mogućnost samostalnog raspolaganja imovinom. Svaka odluka, od kupoprodaje zemljišta do izgradnje, mora proći kroz Mešihat Islamske zajednice u Zagrebu. Kako nam je otkrio dobro upućeni izvor, zajednica planira prikupljati donacije putem tradicionalnih kanala, a među potencijalnim donatorima spominju se zemlje poput Kuvajta, Turske i Ujedinjenih Arapskih Emirata, koje su i ranije pomagale slične projekte u Hrvatskoj. No, da bi uopće došli u poziciju da traže donacije, potrebno je riješiti adekvatno zemljište, projekt objekta i ishoditi potrebne dozvole.



Ono što sa sigurnošću tvrde je kako lokacija u Florijanovoj ulici definitivno nije u planu. Naime,  Islamska zajednica bi preferirala lokaciju na obilaznici ili uz brzu cestu, zbog boljeg pristupa i mogućnosti izgradnje parkirališta. Ova lokacija bila bi idealna za putnike koji prolaze kroz Slavonski Brod, a koji bi mogli koristiti džamiju bez zadržavanja u užem gradskom središtu. Prema planu, džamija bi trebala imati jednostavnu, funkcionalnu strukturu s prizemljem i stanom za hodžu, ali je sve to zasad "na dugom štapu" zbog nedostatka financijskih sredstava i zemljišta. 



A za sve potencijalne protivnike ovog projekta, situaciju ćemo sagledati i u  povijesnom kontekstu.  Naime, Slavonski Brod je još u 17. stoljeću bio dom mnogim muslimanima, što potvrđuje i povijesni naziv "Turski Brod". Na vrhuncu osmanske vlasti, u gradu je bilo čak devet džamija, dok je katolička crkva bila smještena izvan grada, najvjerojatnije u Podvinju. Ovaj povijesni okvir svjedoči o bogatoj vjerskoj raznolikosti Slavonskog Broda, 



Lokalna zajednica nada se da će grad Slavonski Brod prepoznati njihovu potrebu i možda im pomoći u pronalasku odgovarajućeg zemljišta. Islamska zajednica u Slavonskom Brodu ne traži luksuz, već funkcionalan prostor koji bi zadovoljio osnovne potrebe vjernika, a dodatno obogatio kulturni i vjerski život grada. Nadamo se da će ti planovi u budućnosti pronaći podršku kako bi se ostvarila želja za vlastitim vjerskim objektom, čime bi se nastavila bogata tradicija suživota različitih vjera u Slavonskom Brodu.



 



foto: Screenshot Google Maps