insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Život

Advent kakav se pamti: Lovčić ispisao još jednu božićnu priču

Autor: 035portal Datum objave: 22.12.2025. u 10:00

Advent kakav se pamti: Lovčić ispisao još jednu božićnu priču

Na obroncima Dilja, u pitoresknom selu Lovčić, skrivenom između Brodskog Stupnika i Bučja s pleterničke strane, ove je zime ponovno oživjela Božićna priča – događaj koji već godinama okuplja zaljubljenike u prirodu, planinarenje, tradiciju i jednostavne radosti zajedništva.

Unatoč maglovitom i blatnjavom prosinačkom danu, ili možda baš zahvaljujući njemu, Lovčić je danas ugostio impresivan broj uzvanika. Obitelji s djecom, planinari, mještani i gosti iz raznih krajeva Slavonije stigli su na tradicionalno adventsko druženje koje zajednički organiziraju Udruga Stup Brodski Stupnik, PD Dilj Gora Slavonski Brod i HPD Gojzerica Požega.

Domaćini su goste dočekali onako kako to Slavonija najbolje zna – toplim čajem, kuhanim vinom, rakijom i obiljem domaćih kolača. Nakon okrijepe i zagrijavanja, Danijela Jozić Prskalo, u ime Udruge Stup, pozvala je sudionike na zajedničko fotografiranje, dok je Višeslav Turković, licencirani vodič Hrvatskog planinarskog saveza i predsjednik HPD Gojzerica Požega, najavio početak tradicionalne planinarske šetnje.

Kolona se zaputila prema seoskom groblju, izdvojenom od naselja, gdje se nalazi crkva svetog Martina, ujedno i kontrolna točka Slavonskog planinarskog puta. Na polovici staze napravljena je kratka pauza za odmor, tijekom koje je vodič razveselio najmlađe čokoladnim bombonima i lizalicama. Potom je skupina nastavila prema cilju, probijajući se kroz gustu slavonsku maglu koja je krajoliku davala gotovo mističnu dimenziju.

Rečenica „prekrasna, blatna i maglovita livada“ možda bi prosječnom promatraču zvučala kao potpuna kontradikcija, no upravo je takav bio osjećaj sudionika šetnje. Blato pod nogama i magla pred očima nisu umanjili doživljaj – naprotiv, činilo se da su svi istinski uživali, prihvaćajući prirodu onakvom kakva jest, u njezinoj sirovoj i iskrenoj prosinačkoj verziji.

Na odredištu su planinari obišli staro groblje i crkvu svetog Martina, najstariju na tom području, koju povjesničari datiraju još u 13. stoljeće. Riječ je o mjestu snažne simbolike i povijesne važnosti. Upravo su se ovdje Slavonci u vrijeme turskih prodora skrivali i branili, gradeći crkvu na uzvisini s koje se pruža pogled prema Posavini i Bosni, odakle je prijetila opasnost. Ovdje su branili svoj kraj, ali i pokapali svoje najmilije. Poštujući mir i dostojanstvo mjesta, sudionici su se kratko zadržali, snimili zajedničku fotografiju i krenuli natrag.

Povratak je donio i jedno posebno iznenađenje – zamke od slatkiša koje je Danijela Jozić Prskalo pažljivo rasporedila uz stazu kako bi razveselila djecu. Najmlađi su s oduševljenjem skupljali čokolade, bombone, kekse i druge slatke zalogaje, a veselje se brzo prenijelo i na odrasle.

Po povratku u središte Lovčića program se nastavio utrkama za djecu, podijeljenima po dobnim kategorijama. Nakon proglašenja rezultata i dodjele nagrada, uslijedio je dio koji se u Slavoniji nikada ne preskače – uživanje u bogatoj gastronomskoj ponudi. Na stolovima su se našli čobanac s divljači, uštipci, palačinke, šaran na rašljama, som, smuđ, pomfrit i razne vrste domaćih kolača, kako bi se zadovoljili svi ukusi.

Dan je zaokružen božićnom pričom za djecu, ispričanom pod borom u slami, koja je posebno očarala one najmlađe i unijela dodatnu toplinu u hladno prosinačko poslijepodne.

Po završetku programa članovi HPD Gojzerica Požega oprostili su se od prijatelja iz PD Dilj Gora Slavonski Brod, koje je predvodio njihov predsjednik Siniša Damjančić, kao i od Danijele Jozić Prskalo i ostalih organizatora. Rastanak je, kao i uvijek, bio uz obećanje – vidimo se opet dogodine, u istom blatu, istoj magli i istoj, iskrenoj božićnoj priči na Dilju.


Savjeti i trikovi
Pronašli ste ´kolačiće´ u dvorištu? Nemojte ih dirati!

Proljetna kampanja oralne vakcinacije lisica protiv bjesnoće zap...

18.04.2026. u 12:00

Priče
Između predrasuda i diskriminacije: kako romski medijatori mijenjaju svakodnevicu

    Danas Romi žive u gotovo svim europskim zemljama, a u Hrvatskoj...

17.04.2026. u 10:00

Gastro
Gastro novost u Požegi: Restoran Triluna donosi autentičan leskovački roštilj

Požeška gastronomska scena od prosinca 2025. bogatija je za restoran Tril...

16.04.2026. u 10:00

Servisne informacije
Zbog radova zatvoren dio ulice – evo do kada

SLAVONSKI BROD – Zbog izvođenja radova na ugradnji revizijskog okna RO14-E...

16.04.2026. u 07:30

Događanja
Znate li nekoga tko zaslužuje 15.000 eura? Sada ga možete prijaviti

Dok se u javnom prostoru često ističu uspjesi velikih sustava i poznatih imena,...

15.04.2026. u 20:00

Radar
Ovo bi moglo podići vrijednost stanova – ali ne svima

Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine...

15.04.2026. u 12:30

Servisne informacije
Vozači, oprez! Počeo 24-satni nadzor brzine u cijeloj županiji

U srijedu, 15. travnja 2026. godine, na 60-tak lokacija na području Policijske u...

15.04.2026. u 07:30

Savjeti i trikovi
FUTURRA u Požegi kao temelj za kreativnu karijeru-turizam i ruralni razvoj u akademskom fokusu

  Fakultet turizma i ruralnog razvoja u Požegi-FUTURRA djeluje u sastavu S...

14.04.2026. u 10:00

Servisne informacije
Od sivila do sunca: Tjedan koji donosi sve vremenske scenarije

Nakon nekoliko dana promjenjivog proljetnog raspoloženja, Brodsko-posavska župan...

13.04.2026. u 07:30

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Na željezničkom mostu radilo se dan i noć

Nakon što je 5. srpnja 1941. završen drveni kolni most između dva...

12.04.2026. u 20:00

Servisne informacije
Postani policajac/policajka!

Ministarstvo unutarnjih poslova objavilo je Natječaj za upis polaznika/pola...

10.04.2026. u 07:30

Priče
Majka Hrabrost: Kroz njezin dom prošlo je više od 40 djece

Mara Anđelić već 20 godina brine za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi. Kr...

07.04.2026. u 17:30

Recept
Ostalo vam je hrane nakon blagdana? Imamo rješenja!

Ni šunka, ni jaja, pa ni pečeno meso ne moraju se danima jesti u istom ob...

07.04.2026. u 07:30

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Perlon bašča

Tko u Brodu ne zna za, premda davno nestali, a u svoje vrijeme moderni, reprezen...

06.04.2026. u 20:00

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Organizacija Todt izradila dva brodska mosta

U rasulu i pri povlačenju jugoslavenske vojske iz Broda, u travnju 1941. sru&sca...

05.04.2026. u 20:00

Udruge
Udruga Plavi cvijet obilježila je Svjetski dan svjesnosti o autizmu

Svake godine 2. travnja, odlukom Ujedinjenih naroda, obilježava se Svjetski dan...

05.04.2026. u 12:00

;