ZAGREB/SLAVONSKI BROD – Hrvatska od 2026. godine ulazi u novu eru naplate cestarina. Naplatne kućice, koje su desetljećima bile sinonim za vožnju autocestama, odlaze u povijest. Umjesto zaustavljanja i plaćanja na izlazima, sustav će funkcionirati po principu slobodnog protoka – kamere i uređaji u vozilima evidentirat će svaki prolazak, a vozačima će se iznos automatski skidati s računa.
Prema najavama Hrvatskih autocesta (HAC) i Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, cestarina će se ubuduće plaćati putem ENC uređaja ili automatskog očitanja registarskih oznaka. Gotovina, kao način podmirenja, nestaje s autocesta – ali ostaje mogućnost da korisnici unaprijed nadoplate ENC ili račun povezan s registarskom oznakom na prodajnim mjestima poput benzinskih postaja i ureda koncesionara.
Najveće promjene očekuju vozače teretnih vozila i motocikala: za njih će ENC postati obvezan. Hrvatska se tako usklađuje s europskim pravilima prema kojima vozila trebaju imati uređaj koji funkcionira na cijelom kontinentu.
– Sustav će koristiti mikrovalnu tehnologiju na frekvenciji 5,8 GHz te kamere za prepoznavanje registarskih oznaka. To znači da više neće biti čekanja na naplatnim kućicama, ali će građani morati prethodno prijaviti vozilo i način plaćanja – pojasnio je ministar prometa Oleg Butković.
Građani, barem prema prvim reakcijama, pozdravljaju ideju brže vožnje bez gužvi, ali izražavaju bojazan da bi novi sustav mogao poskupjeti korištenje autocesta.
– Dobro je da neće biti zastoja, ali bojim se da će nas vožnja stajati znatno više nego sada – komentirao je jedan od vozača.
Više od 200 portala s kamerama i 140 traka za brzu registraciju vozila tek je dio projekta koji HAC najavljuje.
– Najveći izazov ovog modela je njegova tehnološka složenost. Za razliku od vinjeta, gdje se kontrola može vršiti povremeno, ovdje kamera mora snimiti svako vozilo da bi se naplata izvršila. Sustav je zato skuplji i zahtjevniji – istaknuo je Marko Ševrović, profesor na zagrebačkom Prometnom fakultetu.
Nacrt zakona kojim se regulira nova naplata trenutačno je u javnom savjetovanju i otvoren do 15. listopada. Riječ je o projektu predviđenom Nacionalnim planom oporavka i otpornosti, a cilj je uspostaviti jedinstvenu elektroničku naplatu na svim autocestama u Hrvatskoj, uz smanjenje operativnih troškova i veću protočnost prometa.
Ako sve bude teklo prema planu, od 2026. autoceste u Hrvatskoj više nikada neće izgledati isto – bez rampi, čekanja i gotovine, ali s kamerama koje neće propustiti nijedan prolazak.
Od 18. stoljeća znano, a možda i još ranije, na glavnom brodskom trgu se...
23.08.2026. u 20:00
SPLIT / OMIŠ – Dok se nakon požara koji je proteklih dana zahvatio...
23.08.2026. u 16:00
SLAVONSKI BROD – Tvrđava ispunjena ljudima, čaše u rukama, žamor ko...
23.08.2026. u 12:00
Oriovac će 30. kolovoza ponovno biti domaćin izbora za Miss Brodsko-posavske žup...
20.08.2026. u 20:00
Svrbež i suzenje očiju, začepljen nos, napadaji kihanja, kašalj i umor &n...
20.08.2026. u 07:15
Roditeljima djece s poremećajem iz spektra autizma dostupnost kontinuirane struč...
19.08.2026. u 15:00
Odbojkaška igrališta na Vijušu, zbog kojih policija po nalo...
19.08.2026. u 12:05
U samo nekoliko dana policijski istražitelji ušli su u dvije najvažnije i...
19.08.2026. u 09:40
U Slavonskom Brodu 16. kolovoza ponovno su se, nakon punih 35 godina, u većem br...
18.08.2026. u 17:30
Kiša koja je sinoć napokon pala na novogradiško područje odradila...
18.08.2026. u 15:00
SLAVONSKI BROD – Dok se posljednjih tjedana govorilo o ekstremnim temperat...
18.08.2026. u 12:30
Službenici Policijske uprave brodsko-posavske danas provode provjere u Brodsko-p...
18.08.2026. u 10:10
U zgradi Brodsko-posavske županije trenutačno se provode izvidi po nalogu nadlež...
18.08.2026. u 09:59
Trideseto izdanje Novogradiškog glazbenog ljeta zavr&sc...
17.08.2026. u 20:00
Slavonski Brod od danas ulazi u šestodnevnu vinsku priču. Brodski vinski...
17.08.2026. u 17:30
Pred stanovnicima Brodsko-posavske županije prilično je raznolik kolovošk...
17.08.2026. u 07:30