U Hrvatskoj kronično nedostaje odgojitelja, a procjene strukovnih udruženja govore o manjku koji se mjeri u tisućama. Unatoč tom alarmantnom stanju, sve više visokoškolskih ustanova uvodi studije ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. Nakon što je nedavno potvrđeno pokretanje tog studija u Gospiću, stiže vijest da će se isti program od jeseni izvoditi i u Požegi.
Novi studij pokreće Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta u Osijeku (FOOZOS), a nastava će se odvijati u prostorima Fakulteta turizma i ruralnog razvoja u Požegi. Time Požega postaje još jedna točka na obrazovnoj karti Hrvatske u kojoj se školuju budući odgojitelji, što je osobito važno za Slavoniju i Požeško-slavonsku županiju koje već dugo pate od nedostatka tog kadra.
Kako otkriva dekanica FOOZOS-a prof. dr. sc. Emina Berbić-Kolar, do ishođenja dopusnice nije bilo lako doći, osobito zbog primjene novog Zakona o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti te Zakona o osiguravanju kvalitete u visokom obrazovanju.
– Doslovno pola minute prije isteka roka upisali smo studij u Upisnik studijskih programa. Nije bilo ni "pet do dvanaest", nego "pola minute do dvanaest". Zahvaljujući predanom radu svih uključenih, studij je sada službeno odobren i kreće u akademskoj godini 2025./2026. – izjavila je dekanica.
Dodala je i kako je motiv za otvaranje studija upravo prepoznata potreba za novim kadrovima u području ranog i predškolskog odgoja, osobito u regiji Slavonije, gdje je manjak odgojitelja osobito izražen.
Pokretanjem ovog studija Požega dobiva novu obrazovnu priliku, a regija potencijalno rješenje za sve veći problem nedostatka stručnog kadra u dječjim vrtićima.