Dok političari okreću glavu, Brođani udišu otrov. Zagađeni zrak u Slavonskom Brodu već godinama nije samo ekološki, nego i zdravstveni problem, koji, čini se, nitko od nadležnih ne želi rješavati. U međuvremenu, stanovnici ovog grada postavljaju pitanje – je li vrijeme da se država tuži Europskom sudu za ljudska prava zbog kršenja temeljnog prava na zdrav život?
U posljednja dva mjeseca, obje brodske mjerne postaje su kontinuirano bilježile koncentracije lebdećih čestica PM2.5 daleko iznad dopuštenih granica. Prema podacima ekoloških udruga, tijekom više noći u ožujku kvaliteta zraka bila je u tzv. ljubičastoj zoni – kategoriji izuzetno onečišćenog zraka. Situacija je toliko alarmantna da je Slavonski Brod postao jedini grad u Hrvatskoj gdje se kvaliteta zraka sustavno svrstava u najgore kategorije.
Peter Tot-Đerđ iz Eko-Integrala, udruge koja godinama upozorava na ovaj problem, ističe kako su Brođani taoci sustava koji ih ne štiti. „Skoro dva mjeseca brodske postaje ne izlaze iz crvene, žarko crvene ili ljubičaste kategorije. To nije normalno i ne može se ignorirati. Ovaj problem traje godinama, a rješenja postoje. Pitanje je samo zašto ih nitko ne provodi”, kaže Tot-Đerđ.
Jedna od ključnih kritika ide na račun gradske vlasti i Županije Brodsko-posavske, koje bi trebale provoditi mjere iz Akcijskog plana za poboljšanje kvalitete zraka, ali to ne čine. Također, nikada nije sazvana tematska sjednica na ovu temu, niti su pozvani saborski zastupnici, stručnjaci i ekološke udruge kako bi se pronašla rješenja. Županija, kao i grad, snosi odgovornost jer nije poduzela dodatne korake kako bi zaštitila zdravlje svojih građana. „Mi nismo brojke! Mi smo građani Republike Hrvatske, ravnopravni s ostalima, i imamo pravo na zdrav okoliš“, poručuju aktivisti.
Zagađenje zraka nije nova tema u Slavonskom Brodu. Od naftne rafinerije u Bosanskom Brodu, preko industrijskih postrojenja, pa do izostanka konkretnih mjera gradske i državne razine – sve su to faktori koji su Brođane doveli do ruba strpljenja. Pitanje je koliko dugo mogu čekati.
Pravni stručnjaci ističu da bi građani mogli podnijeti kolektivnu tužbu protiv države zbog narušavanja zdravlja i sustavnog ignoriranja problema. Slični primjeri već postoje u Europi – stanovnici Francuske, Belgije i Nizozemske uspješno su sudski natjerali svoje vlade na konkretne poteze u vezi s onečišćenjem zraka. Zašto bi Brođani bili iznimka?
„Vrijeme je da zaštitimo zdravlje svojih sugrađana i osiguramo čist zrak za buduće generacije“, poručuje Eko-Integral, koji je pokrenuo online peticiju pod nazivom „Čist zrak za Slavonski Brod“. Hoće li peticija i daljnji pritisci donijeti rezultate ili će građani pravdu morati tražiti na sudu, ostaje vidjeti. No jedno je sigurno – Slavonski Brod više ne može čekati.
Tijekom posljednjeg tjedna veljače diljem Hrvatske održavaju se...
25.02.2026. u 17:30
Uz željezničku prugu u slavonskobrodskom Malom Parizu ponovno je uklonjena divlj...
25.02.2026. u 15:00
Od travnja 2026. godine 19.400 slavonskobrodskih kućanstava za odvoz komunalnog...
25.02.2026. u 10:00
Za nešto više od mjesec dana Đakovo će dobiti hote...
24.02.2026. u 12:30
U tjednu od 23. veljače do 1. ožujka Brodsko-posavska županija u...
23.02.2026. u 07:30
Stara, duga prizemnica s nizom prozora, visokog krovišta, na samom bognu...
22.02.2026. u 20:00
Za sve one koji posljednjih godina negoduju zbog, kako kažu, degrada...
22.02.2026. u 16:00
U Aleji Miroslava Krleže, jednoj od prometnijih gradskih ulica dugoj svega 288 m...
21.02.2026. u 20:00
Policijski službenici Policijske uprave brodsko-posavske će u koordiniranoj prev...
21.02.2026. u 16:00
Novi granični prijelaz u Čatrnji kod Gradiške, tik uz granicu s Hrvatskom...
21.02.2026. u 09:35
Farmaceutska kompanija Pliva izvijestila je o privremenoj nestašici triju...
20.02.2026. u 12:30
Slavonija se jutros probudila uz kišu, a nestabilno vrijeme zadržat će se...
20.02.2026. u 09:56
Slavonski Brod i ove će godine početkom svibnja živjeti u znaku brzine, mirisa g...
19.02.2026. u 17:30
Zbog radova na asfaltiranju, jedno od prometnijih križanja u Slavonskom...
19.02.2026. u 15:00
Situacija u gradskim vrtićima u Slavonskom Brodu ponovno je u sr...
19.02.2026. u 12:30
Natjecanja i smotre u glazbenim disciplinama mnogo su više od formalnog p...
18.02.2026. u 17:30