Od 18. svibnja bit će dozvoljen prijam novih korisnika u domove za starije i nemoćne prema listi čekanja
Ublažavanja mjera koje su zbog koronavirusa uvedene u sustavu socijalne skrbi, u kojemu su 1164 pružatelja usluga, započet će 11. i nastaviti se 18. svibnja, objavilo je u petak Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.
Riječ je o domovima za starije i nemoćne, domovima koji skrbe o djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi, osobama s invaliditetom i osobama s intelektualnim i drugim poteškoćama te udomiteljskim obiteljima koje skrbe za djecu i za osobe starije dobi.
Ministarstvo je izvijestilo i kako je u domovima čiji je osnivač država, koji su radili u otežanim uvjetima, u plaći za mjesec travanj isplatilo prekovremene sate i dodatke za smjenski rad, za što je osigurano dodatnih 1,7 milijuna kuna.
Mjere ublažavanja izrađene su u suradnji sa epidemiolozima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo kako i se olakšao život korisnicima i ublažio pritisak na zaposlenike.
Od 11. svibnja korisnicima će tako uz pridržavanje epidemioloških mjera biti omogućena dostava higijenskih potrepština i namirnica od članova obitelji i prijatelja u domovima za starije i nemoćne, pružanje fizikalne terapije, posjet djeci koja su smještena u domovima i kod drugih pružatelja usluga, šetnje i boravak u prirodi te odlazak djece na dječja igrališta samostalno ili u pratnji stručnih radnika, ovisno o dobi i procjeni.
Od 18. svibnja bit će dozvoljen prijam novih korisnika u domove za starije i nemoćne prema listi čekanja te posjeti uz strogo pridržavanje epidemioloških mjera. Bit će dopušten izlazak izvan prostora ustanove u pratnji zaposlenika doma uz poštivanje mjera zaštite i fizičke udaljenosti.
Vezano uz organizaciju rada zaposlenika, s preporuke o sedmodnevnoj radnoj izolaciji prelazi se na preporuku organizacije rada u četverodnevnim smjenama radi smanjivanja broja radnika koji se u danu izmjenjuju kod pružatelja usluge.
Ostale epidemiološke mjere pružatelja usluge smještaja ostaju na snazi, a u slučaju pogoršanja epidemiološke situacije, mjere će se postrožiti u dogovoru s epidemiološkim službama.
Povećat će se i izvaninstitucijske usluge pa tako i veći obuhvat korisnika poludnevnog i cjelodnevnog boravka. Uz online i rad na daljinu neke od usluga ponovno će se pružati u ustanovama, u prostorima ostalih pružatelja usluga, i u domu korisnika, također uz strogo pridržavanje mjera zaštite.
Centri za socijalnu skrb od 18. svibnja će početi primati korisnike u prijemnom uredu, koji će dolaziti u dogovorenom terminu, a radnici će odlaziti u obitelji korisnika u svim situacijama kada je to potrebno. Isto vrijedi i za obiteljske centri i Centar za posebno skrbništvo.
(Hina)
Brodski Stupnik ovog vikenda živi u znaku proslave Dana općine i tradicionalne S...
13.09.2025. u 12:00
SLAVONSKI BROD – Dok Vinkovci već buše i najavljuju povoljnije grij...
11.09.2025. u 19:00
SLAVONSKI BROD – Nakon višegodišnjih upozorenja roditelja i...
11.09.2025. u 10:00
Politička scena Brodsko-posavske županije godinama je bila tiha, gotovo uspavana...
10.09.2025. u 12:30
Hrvatska ozbiljno razmatra gradnju vlastite nuklearne elektrane, a među potencij...
09.09.2025. u 17:30
GRADIŠKA / SLAVONSKI BROD – Unatoč tome što je u novi granič...
05.09.2025. u 12:30
Brodsko-posavska županija našla se u dramatičnoj zdravstvenoj krizi. Prem...
04.09.2025. u 10:00
SLAVONSKI BROD – Dok Slavonski Brod tone u administrativni kaos, gradska v...
03.09.2025. u 07:30
Potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar hrvatskih branitelja Tomo Med...
01.09.2025. u 14:00
OBAVIJEST O POČETKU NASTAVNE GODINE: POPIS UČENIKA U PRVOM I PETOM RAZREDU U po...
01.09.2025. u 12:30
Grad Slavonski Brod, u partnerstvu s Osnovnom školom „Vladimir Nazo...
29.08.2025. u 12:30
U sljedećih nekoliko dana Brodsko-posavska županija uplatit će preko 365 tisuća...
28.08.2025. u 15:00
Brodsko-posavska županija nastavlja snažno ulagati u obrazovanje kroz projekte e...
27.08.2025. u 12:30
Dok se roditelji diljem Hrvatske suočavaju s velikim povećanjima cijena boravka...
27.08.2025. u 10:00
U 2024. godini Republika Hrvatska bilježi pozitivan saldo migracije s inozemstvo...
26.08.2025. u 17:30
Od početka nove školske godine sve osnovne i srednje škole u Hrvat...
26.08.2025. u 10:00