Građani do sada nisu plaćali razliku između iscrpljene i isporučene vode. Ubuduće bi mogli
Izdatci za režije najveći su mjesečni troškovi svake obitelji. Ne čudi zato često negodovanja građana zbog previsokih računa, a pogotovo onih građana koji žive u zgradama gdje se potrošene režije dijele na broj stanara, pa se često dogodi da plaćamo nešto što nismo potrošili. A upravo na to bi se morali priviknuti svi građani Hrvatske.
Od prvog dana nove godine trebao bi na snagu stupiti zakon po kojem bi građani plaćali i za sve gubitke vodoopskrba, što znači da će opet poskupjeti voda.
Prema novim zakonskim izmjenama koje su u proceduri, 162 vodoopskrbne tvrtke bi trebale biti spojene u dvadeset velikih, a taj se potez pravda ulaganjem i uštedama.
Ipak, u Ministartvu poljoprivrede priznaju da trenutačno 30 posto tvrtki naplaćuje vodu ispod cijene i da se to mora promijeniti.
Od prvog siječnja iduće godine vodoopskrbe bi morale platiti Hrvatskim vodama svaki metar kubični vode koji je isrpljen, a gubitci, tj. razlika između iscrpljene i isporučene vode građanima je u prosjeku u našoj zemlji oko 40 posto. Dosada te gubitke nije nitko plaćao jer su građani plaćali samo naknadu za vodu koju su potrošili, a ona iznosi 2,85kn. Ministarstvo poljoprivrede otvorilo je javnu raspravu o izmjenama zakona još rano ljetos, ali je i dalje ostala oredba o novom nametu unatoč protivljenju vodoopskrba.
- Na snazi ostaje neprovediva odredba Zakona o financiranju vodnog gospodarstva koja će za posljedicu imati porast cijene kubičnog metra pitke vode svim kućanstvima između 20 i 30 posto. A neće imati nikakav učinak na smanjenje gubitaka u javnim sustavima - stoji u dopisu Hrvatske grupacije vodovoda i kanalizacije. Oni okupljaju većinu od 162 lokalne vodoopskrbe i prije dva tjedna apelirali su na ministra da odgodi primjenu. Iako je predložilo drugačije u javnoj raspravi, Ministarstvo poljoprivrede ipak je tek nakon upita 24sata obećalo da odustaje od planirane primjene zakona.
- Izmjenama zakona koje ćemo donijeti do kraja godine, predviđeno je da će osnovica za naknadu biti isporučena voda i plaćat će je krajnji potrošači - odgovorili su iz Ministarstva poljoprivrede.
Dakle, obećali su da će sve biti kao i dosad i da neće biti novog poskupljenja.
Direktori vodooprskrba su novinarima odgovorili da bi s novom odredbom morali povećati cijene vode građanima jer ne bi mogli platiti razliku između iscrpljene i isporučene vode. Po zakonu, oni ne smiju naplatiti neisporučenu vodu građanima.
Ministarstvo poljoprivrede pravda ovo veliko objedinjavanje upravo uštedama. Navode da se Hrvatska obvezala u sljedećih osam godina uložiti 4,2 milijarde eura u pročišćavanje i osigurati svima pitku vodu. Trošak svih tih novih građevina mora biti pokriven cijenom vode i ne smije se kao dosad zbog političke odluke u nekim gradovima držati cijena koja ne pokriva održavanje sustava.
- Ako se reformira 162 postojeća isporučitelja i osnuje samo 20 uslužnih područje i cijene vode se izjednači u njima, onda će ona ostati u granicama priuštivosti - odgovaraju iz Jakovininog ministarstva.
Gradovi su podijeljeni oko ovoga. Načelno, spajanjem bi bolje prošli potrošači u većim urbanim središtima, a lošije u gradovima pored njih koji mahom imaju nižu cijenu vode .
Izvor: 24sata
Sponzorirani članak Tiona Luxury Rooms – prvi izbor za poslovne g...
06.08.2026. u 15:00
Dok poslodavci diljem Hrvatske sve teže pronalaze kuhare, konobare, vozače, skla...
01.08.2026. u 15:49
U Osijeku je danas održana sjednica Nacionalnog kriznog stožera za kontrolu i su...
24.07.2026. u 20:00
Zbog sanacije propusta u naselju Trnava, u utorak, 21. srpnja 2026. godine, priv...
21.07.2026. u 07:30
Na autocesti A3 Bregana – Zagreb – Lipovac priprema se opsežna sanac...
20.07.2026. u 12:30
Slavonskobrodska poduzetnica Martina Ravlić Marijanović izabra...
08.07.2026. u 20:00
Novi Zakon o potrošačkom kreditiranju, koji bi na snagu trebao stupiti ve...
08.07.2026. u 15:00
OPRISAVCI/ZAGREB – Dok se o gospodarskim uspjesima slavo...
24.06.2026. u 17:30
Na slavonskobrodskoj Gradskoj tržnici danas je otvorena prva p...
22.05.2026. u 10:00
U vremenu kada tržište preplavljuju jednolična i često upitno kvalitetna...
20.05.2026. u 12:30
Kada se baranjski surduci ispune mirisom vina, glazbom i tisućama posjetitelja k...
16.05.2026. u 08:00
SLAVONSKI BROD – U vremenu kada se sve više mla...
14.05.2026. u 15:00
U vremenu kada tržište preplavljuju jednolična i često upitno kvalitetna...
13.05.2026. u 10:00
Povećanje komunalne naknade za gospodarstvenike na području Slavonskog Broda iza...
09.05.2026. u 16:00
Rast plaća, povećanje broja obrta i izvršenje županijskog p...
08.05.2026. u 15:00
SLAVONSKI BROD – U vremenu kada poljoprivreda sve teže drži...
05.05.2026. u 12:30