U kompleksu će se izgraditi više objekata
Sastanak s temom završnih priprema oko realizacije projekta „Tehnologijsko-inovacijski razvojni inkubatror Brodski Stupnik održan je danas u maloj vijećnici županijske uprave. Sastanku su nazočili zamjenik župana Davor Vlaović sa suradnicima, načelnik Općine Brodski Stupnik Petar Lovinčić, prof. Snježana Tolić s Poljoprivrednog fakulteta u Osijeku te predstavnici županijske razvojne agencije CTR-a i LAG-a „Posavina”. Kako se moglo čuti na dnašnjem sastanku, ovim projektom provest će se izgradnja i opremanje građevinskog kompleksa tehnologijsko-inovacijskog razvojnog inkubatora za potporu razvoju malih poljoprivrednih gospodarstava s naglaskom na ekološku poljoprivredu. U kompleksu građevina izgradit će se više objekata za preradu poljoprivrednih proizvoda, objekti s popratnim sadržajima, te upravna zgrada s edukacijskom dvoranom i uredima za inkubiranje malih inovativnih tvrtki. Svi proizvodni pogoni opremaju se opremom za suvremene tehnološke procese, a proizvodni kapaciteti optimiziraju se za demonstracijko-edukacijsku namjenu.
U projektu će biti razvijen upravljački koncept inkubatora, mješoviti klaster malih poljoprivrednih gospodarstava, lokalni opskrbni lanac prehrambenim proizvodima s tržnim mjestima, standardizirane proizvodnje visokovrijednih lokalnih proizvoda, educiran menadžment, educirani proizvođači, uspostavljena burza roba i veletržnica, razvijena partnerstva za održivo upravljanje i razvoj. Cilj projekta je stvaranje preduvjeta za brži društveno-gospodarski razvoj te poboljšanje i unapređenje gospodarskih aktivnosti u poljoprivredno-prerađivačkom sektoru u svrhu povećanja mogućnosti samozapošljavanja i zapošljavanja, te podizanja životnog standarda stanovnika na području LAG-a Posavina, i šireg područja Brodsko-posavske županije.
Jedan od ciljeva je i je davanje ukupne logističke potpore razvoju konkurentnosti malih poljoprivrednih gospodarstava kroz osiguranje logističke potpore tehnologijsko-inovacijskog razvojnog inkubatora u poslovnoj zoni Rižino polje u Brodskom Stupniku za pružanja stručnih usluga članovima mješovitog klastera te davanje u najam postrojenja za preradu i pakiranje voća, povrća, mesa i ostalih poljoprivrednih proizvoda kao i osiguravanje centralnog skladišta i distribucije poljoprivrednih proizvoda lokalnog područja.
Realizacijom projekta osigurat će se osnovni kapaciteti za ostvarivanje gospodarske aktivnosti malih poljoprivrednih gospodarstava u sektoru razvoja ekološke poljoprivrede i visokovrijednih prehrambenih proizvoda, te će se dodatno osnažiti svi relevantni dionici za korištenje sredstava iz strukturnih i investicijskih fondova EU. Realizacija projekta omogućit će se brži društveno gospodarski razvoj ruralnog prostora općine Brodski Stupnik koja je svrstana u II skupinu sukladno indeksu razvijenosti, kao i cjelokupnog projektnog područja.
Cjelokupni projekt bi polučio brojne izravne i neizravne rezultate, gdje će izravni rezultati biti vidljivi kroz povećanje gospodarske aktivnosti i unapređenju konkurentnosti u poljoprivredno-prerađivačkom sektoru, smanjenju nezaposlenosti, umrežavanju i javno-privatnom partnerstvu i suradnji, razvoju novih visokovrijednih proizvoda, poticanju ruralno turizma, poticanju projekata socijalnog poduzetništva i sl. Neizravni učinci će se očitovati kroz smanjenje depopulacije kao i povećanje kvalitete života kako na području općine Brodski Stupnik, tako i na LAG području s obzirom da će realizacijom projekta biti dostupni brojni, novi i inovativni pristupi i metode edukacije, animiranja i uključivanja lokalnog stanovništva
Na sastanku je dogovoreno da se s Ministartvom poduzetništva i obrta održi konzultantski sastanak s temom realizacije projekta jer će projekt biti kandidiran i na EU program „konkurentnost i kohezija".
Izvor: Brodsko-posavska županija
Samo za vas pregledali smo aktualne oglase u potrazi za poslovima u Brodsko-posa...
14.04.2025. u 14:00
Dok je posljednjih godina Slavonija bila simbol masovnog iseljavanja, danas se n...
08.04.2025. u 12:00
ZAGREB / HRVATSKA – Ministarstvo obrane Republike Hrvatske raspisalo je ja...
05.04.2025. u 17:00
Gradonačelnik Vinko Grgić raspisao je 24. ožujka javni poziv z...
27.03.2025. u 08:00
Brodsko-posavska županija posljednjih godina ulaže u promociju aktivnog...
20.03.2025. u 12:00
Nekad moćni domaći tekstilni div, Varteks, suočen s financijskim problemima i st...
19.03.2025. u 12:00
U samo dva tjedna, dionice Đure Đakovića doživjele su nevjerojatan rast, učetver...
18.03.2025. u 18:00
Pregledali smo aktualne oglase za posao na području Brodsko-posavske i P...
17.03.2025. u 14:00
Nakon više od desetljeća sablasne praznine, središte Slavonskog Broda p...
06.03.2025. u 12:00
Hrvatska je godinama svjedok drastičnog pada domaće poljoprivredne proizvodnje,...
03.03.2025. u 14:00
Ako tražite posao ili samo pratite što se nudi na t...
03.03.2025. u 12:00
Bivši potpredsjednik Vlade i ministar financija Zdravko Marić prona&scaro...
02.03.2025. u 17:00
Prošli tjedan, od 18. do 23. veljače 2025. godine, München je ponovn...
25.02.2025. u 10:00
Nakon sastanka čelnika Hrvatske narodne banke i predstavnika potrošačke u...
22.02.2025. u 17:00
U moru oglasa za posao koji svakodnevno kruže tržištem rada, pronaći one koji do...
18.02.2025. u 14:00
Podaci Financijske agencije i Hrvatske narodne banke otkrivaju zabrinjavajući tr...
10.02.2025. u 20:00