Digitalizacija u školstvu imperativ je budućnosti, a zbog tromosti države trpimo značajno zaostajanje
Osnovna škola Antun Mihanović iz Slavonskog Broda među malobrojnim je školama koje se mogu pohvaliti da su uvele e-Dnevnik sustav. Podsjetimo, radi se o aplikaciji za vođenje razredne knjige u elektroničkom obliku, koja omogućava učenicima i njihovim roditeljima pregled ocjena, bilješki, izostanaka, lektira te raspored pisanih zadaća, koje su upisali nastavnici u e-Dnevnik. Aplikaciju je izradio CARnet koja je kao pilot projekt implementirana početkom školske godine 2011/12. Zahvaljujući inicijativi izv. prof. dr. sc. Tomislava Galete, članu školskoga Vijeća roditelja učenika, i ova je brodska osnovna škola uvela e-Dnevnik. No, osim toga, prof. Galeta pokrenuo je za ovu školu i Eduroam (education roaming) uslugu pristupa internetu. Riječ je o otvorenoj svjetskoj bežičnoj (ili žičnoj) mreži za znanstvenike, nastavnike, studente i učenike.
PODRŠKA RODITELJA I NASTAVNIKA
„Ako smo mi kao zemlja i društvo koje znamo da pomalo zaostajemo kad je o naprednim tehnologijama riječ, onda smo već odavno trebali imati i e-dnevnike i edukacijski roaming. Sve drugo je izmotavanje i zavlačenje. Kad netko priča kako ulaže u znanost i obrazovanje, a ne uvodi ovakve oblike tehnologije, onda su sve to zapravo priče za malu djecu“, naglašava prof. Galeta, koji je za 035portal objasnio kako je sve zapravo počelo. Ideju je, kaže, dobio dok je čekao u školskom hodniku za pregled ocjena svoje kćeri. „Bilo mi je čudno kako u školi još nisu uveli e-Dnevnik, što bi u mnogočemu roditeljima olakšalo i uštedjelo puno vremena u informiranju o napredovanju njihove djece. Odlučio sam pitati razrednicu bi li podržala inicijativu da uvedemo e-Dnevnik i u ovu školu. Nakon njezinog odobravanja, pitao sam i Vijeće roditelja, svi su bili za. Obećao sam osobnu pomoć i radom i financijski, pa sam nedugo nakon toga dobio i podršku Nastavničkog vijeća i odobrenje same ravnateljice škole prof. Snježane Vinarić. Naravno da sâm projekt, gledajući sa šireg aspekta nije jeftin, no kroz ovakvu inicijativu, osobnim zalaganjem i dobrim dijelom volonterskim radom nekoliko tehnološki svjesnih ljudi sve smo sveli na 15-ak tisuća kuna, a sredstva za potrebita računala prikupljena su na školskim sajmovima koje su zajednički organizirali učenici i njihovi roditelji i nastavnici“, kaže Tomislav Galeta.
LOKALNA SAMOUPRAVA I DRŽAVA NEMAJU SLUHA
Pokušao je, dodaje, dobiti i podršku šire zajednice, pa i lokalne samouprave da e-dnevnike uvede u sve škole u gradu, no nije bilo sluha. Razgovarao je i s nekoliko ravnatelja, jedna je škola (OŠ Hugo Badalić) već bila uvela e-Dnevnik, jedna je pak rekla da će oformiti radnu skupinu, pa nikada nije, a Nastavničko vijeće jedne škole je čak glasovalo protiv uvođenja e-Dnevnika. „Školama je pušteno na volju da same odluče hoće li uvoditi ili ne elektronički sustav vođenja svih knjiga, CARnet je odradio sve, i aplikaciju i software, ali nisu dobili podršku od države da se e-Dnevnik uvede u sve škole. To čak nije ni političko pitanje, to je vrlo bezobrazan i ignorantski stav države prema nečemu što je neminovno nužnost“, kaže Galeta, a uzrok takvom stanju vidi u tromosti društva pa i samih političara koji se koriste raznim izgovorima poput nepotrebnosti ili preskupe investicije .
PRVI EDUKACIJSKI WI-FI U BRODU
Kad je riječ o edukacijskom roamingu, Osnovna škola Antun Mihanović je prva koja ga je uvela u našoj regiji. Ta je edukacijska wi-fi mreža iznimno značajna u razmjeni učenika i studenata u Europi i koja je već na mnogim lokacijama rasprostranjena ne samo po školama, nego i na javnim mjestima u mnogim europskim gradovima, poput Londona, Pariza, Milana… U samom procesu uvođenja sustava e-Dnevnika i Eduroama svesrdnu operativnu pomoć Tomislavu Galeti, dali su nastavnik tehničke kulture Goran Pintarić, Dinko Nadih i Miroslav Mazurek. “Imati eduroaming u svom gradu, svom fakultetu ili školi, predznak je dobrog domaćina, koji će svakome gostu, nastavniku, studentu i učeniku omogućiti besplatan pristup internetu i komunikaciju sa svijetom“, objašnjava prof. Galeta, koji bi rado promijenio i poboljšao ovaj naš mikrosvijet i za to bi želio imati podršku šire zajednice i lokalne samouprave.
DIGITALNI UDŽBENICI SVIM UČENICIMA
Tomislav Galeta, inače izvanredni profesor na Strojarskim fakultetu u Slavonskom Brodu, zajedno sa suradnicima radi i na brojnim drugim istraživačkim projektima, među njima i na 3Dprinteru koji također želi ponuditi školama, učenicima na korištenje u nastavi informatike. „Razmišljanja sam pokušati i potpuno digitalizirati nekoliko škola, a želio bih i da djeca ne moraju više nositi teške školske torbe, nego da svima omogućimo digitalne udžbenike. I po tom pitanju Hrvatska jako kasni. Stvarno dugo čekamo da ta naša država uloži u nas i trpimo zbog toga. Hajdemo sami osmisliti projekte i zamoliti Europsku uniju da nam financira nabavku računala ili tableta za učenike“, mišljenja je Tomislav Galeta, spreman i na kritike zagovornika tradicionalnog pristupa učenja iz knjiga.
MIJENJAJMO SEBE RADI BUDUĆNOSTI NAŠE DJECE
„I ja volim knjige, i od računala sam već umoran, ali sam svjestan da ako ignoriram trendove suvremene tehnologije, neću opstati u svijetu u kojemu se sve svodi na elektroniku. Digitalni udžbenici su imperativ budućnosti. Ako netko želi komparativno zaostajati, samo neka izvoli. No, gdje će naći posao? Tko će ga čekati dok nešto napiše na papir?“, pita se prof. Galeta, poručujući da se mi moramo mijenjati kako bi svojoj djeci dali budućnost, a ne sebi.
Ivica Vlašić
Turistička zajednica područja „Slavonski Brod – Posavina“ pod...
17.06.2025. u 18:00
SLAVONSKI BROD – Putovanje učenika viših razreda Osnovne ško...
17.06.2025. u 16:00
BUKOVLJE – Na brdu iznad Bukovlja, u kući s pogledom na slavonske ravnic...
17.06.2025. u 10:00
Ako je ljeti vodostaj dozvoljavao, na pojedinim proširenjima korita moglo...
15.06.2025. u 20:00
Slavonski Brod – Iako se često smatra da je prostitucija stvar velikih gra...
15.06.2025. u 11:00
– Od početka srpnja pušače u Hrvatskoj očekuje novi financijski uda...
14.06.2025. u 20:00
Policijska uprava brodsko-posavska, u suradnji s Policijskom upravom osječko-bar...
14.06.2025. u 17:00
Hrvatska pošta izdala je službeno upozorenje građanima zbog širenj...
14.06.2025. u 14:00
SLAVONSKI BROD – U organizaciji Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, ju...
14.06.2025. u 11:00
Slavonski Brod – Ljeto može početi! Danas, u petak 13. lipnja 2025., služb...
13.06.2025. u 10:00
Ponukani nedavnim tekstom objavljenim na portalu SBPozitivno, odlučili smo se os...
12.06.2025. u 20:00
SLAVONSKI BROD – U samom središtu grada, na potezu između Korza i C...
12.06.2025. u 18:00
Donji Andrijevci, 14. lipnja 2025. – 9:00 do 13:00 sati Ove subote, centa...
12.06.2025. u 16:00
Nekoliko fotografija i objava građana na društvenim mrežama ponovno su po...
12.06.2025. u 10:00
Grad Slavonski Brod nastavlja ulagati u lokalnu zajednicu i do...
12.06.2025. u 07:56
SLAVONSKI BROD – Visoke temperature i sušni periodi koji dolaze s l...
11.06.2025. u 16:00