Novi granični prijelaz u Čatrnji kod Gradiške, tik uz granicu s Hrvatskom i izravno povezan s prometom u našoj Brodsko-posavskoj županiji, još nije ni otvoren – ali je već proglašen ideološkim incidentom.
Razlog? Zakrivljena betonska obloga uz nasip na obali Save koja, gledana iz zraka, nekima „podsjeća na slovo U“.
Dio srpskih medija, konkretno portal Alo.rs u tome je vidio „ustašku simboliku“, „uznemirujuću poruku“ i navodni „trajni podsjetnik koji je nemoguće ignorirati“. Tvrde kako takva simbolika, kada se dovodi u vezu s novom infrastrukturom, prestaje biti prolazna slika i postaje politička poruka. U tekstovima se ide i šire – govori se o regiji koja se formalno predstavlja kao prostor pomirenja i europskih vrijednosti, dok „događaji na terenu šalju drugačiju sliku“.
Kao dio tog narativa spominje se i koncert Marka Perkovića Thompsona u Širokom Brijegu, navodi se šahovnica s prvim bijelim poljem, uklanjanje ćirilice s prometnih ploča, pa čak i Prebilovci i zločini iz 1941. godine. Drugim riječima – hidrotehnički zahvat iz 21. stoljeća pokušava se povezati s tragedijama iz Drugog svjetskog rata.
U cijeloj toj konstrukciji izostaje ključna činjenica: riječ je o hidrotehničkom rješenju za zaštitu nasipa i mosta od erozije, što su jasno poručili iz tvrtke Integral inženjering. Oblik prati tok Save i konfiguraciju terena. Projektiran je radi stabilnosti i sigurnosti, a ne radi simbolike.
Paradoks je još veći jer je prijelaz, dovršen krajem prošle godine, i dalje zatvoren. Umjesto pitanja zašto infrastruktura stoji neiskorištena i kada će građani s obje strane granice imati konkretnu korist, javnost se zabavlja analizom geometrije.
I dok nitko razuman ne relativizira povijesna stradanja niti tragedije poput Prebilovaca, proglašavati zakrivljeni komad betona „simbolom ustaštva“ znači svjesno širiti politički narativ bez stvarnog uporišta.
Kada se ideologija počne tražiti u linijama nasipa, problem više nije u prostoru – nego u potrebi da se iz ničega proizvede nova kriza. Video "problematičnog" nasipa uz interpretaciju s one strane Save možete pogledati OVDJE.
foto: screenshot
Farmaceutska kompanija Pliva izvijestila je o privremenoj nestašici triju...
20.02.2026. u 12:30
Slavonija se jutros probudila uz kišu, a nestabilno vrijeme zadržat će se...
20.02.2026. u 09:56
Slavonski Brod i ove će godine početkom svibnja živjeti u znaku brzine, mirisa g...
19.02.2026. u 17:30
Zbog radova na asfaltiranju, jedno od prometnijih križanja u Slavonskom...
19.02.2026. u 15:00
Situacija u gradskim vrtićima u Slavonskom Brodu ponovno je u sr...
19.02.2026. u 12:30
Natjecanja i smotre u glazbenim disciplinama mnogo su više od formalnog p...
18.02.2026. u 17:30
Slavonski Brod uskoro ulazi u intenzivniju fazu radova na izgrad...
18.02.2026. u 12:30
Nakon što je zbog lošeg vremena u nedjelju odgođena, omiljena mani...
17.02.2026. u 07:30
Narodna zaštita u Republici Hrvatskoj 1991. godine predstavljala je jedan...
16.02.2026. u 12:30
U vremenu kada pčelarstvo postaje sve zahtjevnije, a dostupnost kvalitetne oprem...
16.02.2026. u 10:00
Brodsko-posavsku županiju u tjednu od 16. do 22. veljače očekuje promjenjivo i t...
16.02.2026. u 07:30
Marbach je rado pomagao hrvatska kulturna i sportska društva, Hrvatsku se...
15.02.2026. u 20:00
Kontroverzni srbijanski reper Dragomir Despić, poznatiji kao Desingerica, sinoć...
14.02.2026. u 15:40
Prosvjetna inspekcija Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih provela je nad...
14.02.2026. u 08:00
U nedjelju dječje poklade zatvaraju dio grada: Privremena regula...
13.02.2026. u 07:30
Još nas samo tri dana dijele od prve veće ovogodišnje manifestacij...
12.02.2026. u 20:00