insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Život

Smeće nas zatrpava, a gradska uprava šuti – do kada?

Autor: 035portal Datum objave: 08.05.2025. u 10:00

Smeće nas zatrpava, a gradska uprava šuti – do kada?

Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost objavio je javni poziv vrijedan šest milijuna eura namijenjen sufinanciranju sanacije divljih odlagališta otpada. Riječ je o nastavku mjera koje Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije provodi u cilju sustavnog rješavanja problema ilegalno odloženog otpada diljem Hrvatske.

Prema riječima direktora Fonda, Luke Balena, gradovi i općine su putem ranijeg poziva za iskaz interesa već prijavili 91 lokaciju s nepropisno odloženim otpadom, od kojih se 32 nalaze u vlasništvu države ili jedinica lokalne samouprave. Upravo takve lokacije bit će prihvatljive za sufinanciranje prema ovom pozivu, a zbog velikog interesa, iznos predviđenih sredstava povećan je s četiri na šest milijuna eura.

Korisnici mogu ostvariti do 200.000 eura po projektu, pri čemu jedinice lokalne samouprave imaju pravo na do 50 posto opravdanih troškova, a javne ustanove koje upravljaju zaštićenim područjima prirode na do 80 posto.

Sredstva se mogu koristiti za istražne radove, izradu planova uklanjanja otpada, sanacijske radove, geodetske snimke, stručni nadzor te opremu za sprječavanje ponovnog odlaganja otpada. Posebna pažnja posvećena je i otpadu u speleološkim objektima i teško dostupnim lokacijama, za što je predviđen angažman stručnjaka.

Poziv je dio šireg plana koji uključuje i izmjene Plana gospodarenja otpadom RH za razdoblje 2023. – 2028., čime će se omogućiti i sanacija lokacija u privatnom vlasništvu, za što su već predviđena sredstva u iznosu do 30 milijuna eura. U tijeku su i izmjene Zakona o gospodarenju otpadom, koje bi trebale donijeti strože kontrole te jaču međuresornu suradnju.

Objava javnog poziva uslijedila je nakon što je policija podnijela kaznenu prijavu protiv više osoba i tvrtki u slučaju nezakonitog odlaganja desetaka tisuća kubičnih metara otpada u Varaždinu, Gospiću i Benkovcu. Među osumnjičenima su i dvije osobe povezane s tvrtkom Tipos Resurs, ali i četiri pravne osobe, pod sumnjom za više teških kaznenih djela protiv okoliša.

Zelena akcija, povodom najnovijeg poziva, ponovno je upozorila na dugogodišnje probleme u sustavu zbrinjavanja otpada i neučinkovitost nadležnih institucija, osobito Državnog inspektorata. Zatražili su brzu sanaciju svih ilegalnih deponija, strože kažnjavanje zagađivača i odštete za građane čija je kvaliteta života narušena.

U pozadini ove nacionalne akcije otvara se pitanje lokalne odgovornosti i angažmana. Hoće li i Grad Slavonski Brod iskoristiti ovu priliku i prijaviti se za sufinanciranje?

Naime, građani Slavonskog Broda svakodnevno svjedoče neuređenim i zapuštenim divljim odlagalištima na gradskim i prigradskim lokacijama – od Bjeliša i Jelas polja, preko Bukovlja, do rubnih naselja. Posebno zabrinjava što se povećan broj ilegalnih deponija pojavljuje nakon uvođenja sustava žutih vrećica, koji su mnogi građani doživjeli kao nejasan, nepraktičan i nepravedan.

I dok se na državnoj razini najavljuju milijunska ulaganja, rješenja i kontrole, lokalne vlasti moraju odlučiti – hoće li ostati pasivne promatračice ili će aktivno sudjelovati u rješavanju problema koji građani već odavno vide kao alarmantan?

Prijave na poziv Fonda otvorene su, a javnost s pravom očekuje da i Slavonski Brod pronađe volju, plan i odlučnost za barem jedan projekt manje smeća – i više odgovornosti.


Servisne informacije
Nakon sivila – stabilniji i topliji dani

U tjednu od 23. veljače do 1. ožujka Brodsko-posavska županija u...

23.02.2026. u 07:30

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Trpilo je pobožno građanstvo

Stara, duga prizemnica s nizom prozora, visokog krovišta, na samom bognu...

22.02.2026. u 20:00

Događanja
Moto scena dobiva novo središte: Besplatna hrana, žestoki rock i kromirane mašine

Za sve one koji posljednjih godina negoduju zbog, kako kažu, degrada...

22.02.2026. u 16:00

Servisne informacije
Kraj jurnjavi u Aleji M. Krleže: Grad postavlja ‘uspornike’

U Aleji Miroslava Krleže, jednoj od prometnijih gradskih ulica dugoj svega 288 m...

21.02.2026. u 20:00

Radar
Noćna racija u tri županije: Policija kreće u lov na pijane i drogirane vozače

Policijski službenici Policijske uprave brodsko-posavske će u koordiniranoj prev...

21.02.2026. u 16:00

Radar
Ustaštvo ili inženjersko rješenje? Nova drama oko prijelaza Gradiška

Novi granični prijelaz u Čatrnji kod Gradiške, tik uz granicu s Hrvatskom...

21.02.2026. u 09:35

Zdravlje
Nestašica tri važna lijeka u Hrvatskoj – evo kojih

Farmaceutska kompanija Pliva izvijestila je o privremenoj nestašici triju...

20.02.2026. u 12:30

Servisne informacije
Žuti meteoalarm na snazi! Vjetar do 65 km/h

Slavonija se jutros probudila uz kišu, a nestabilno vrijeme zadržat će se...

20.02.2026. u 09:56

Događanja
Povratak stare slave ili novi početak? Moto susreti sele u Luku Brod

Slavonski Brod i ove će godine početkom svibnja živjeti u znaku brzine, mirisa g...

19.02.2026. u 17:30

Servisne informacije
Zatvara se promet na frekventnom križanju

Zbog radova na asfaltiranju, jedno od prometnijih križanja u Slavonskom...

19.02.2026. u 15:00

Radar
Sidro ne šuti: Inspekcija tražila smjenu, ravnateljica i dalje radi

Situacija u gradskim vrtićima u Slavonskom Brodu ponovno je u sr...

19.02.2026. u 12:30

Škola
Brodska saksofonistica ostavila konkurenciju bez šanse

Natjecanja i smotre u glazbenim disciplinama mnogo su više od formalnog p...

18.02.2026. u 17:30

Radar
Biciklom brže nego autom? Grad ulaže milijune u novu mrežu

Slavonski Brod uskoro ulazi u intenzivniju fazu radova na izgrad...

18.02.2026. u 12:30

Događanja
Vijuš večeras postaje najšarenije mjesto u gradu

Nakon što je zbog lošeg vremena u nedjelju odgođena, omiljena mani...

17.02.2026. u 07:30

Priče
Je li ratni put Vinka Grgića fikcija? Datumi koji otvaraju ozbiljna pitanja

Narodna zaštita u Republici Hrvatskoj 1991. godine predstavljala je jedan...

16.02.2026. u 12:30

Priče
Vodimo vas u najslađu trgovinu u gradu- Tikveško blago stiglo u Slavonski Brod!

U vremenu kada pčelarstvo postaje sve zahtjevnije, a dostupnost kvalitetne oprem...

16.02.2026. u 10:00

;