U iznenadnom i, kako kažu iz uprave, strateškom potezu, slavonskobrodska tvrtka Đuro Đaković odlučila je ukloniti legendarni pješački most koji desetljećima povezuje centar Slavonskog Broda s Budakovom ulicom. Odluka je donesena prošlog tjedna, a radovi na demontaži trebali bi započeti već krajem travnja.
Prema priopćenju Uprave, materijal dobiven uklanjanjem mosta – prvenstveno čelik visoke kvalitete i specijalno obrađene kompozitne komponente – bit će prenamijenjen u proizvodnji bespilotnih letjelica i taktičkih projektila nove generacije. U Đuri Đakoviću ističu kako je riječ o logičnom potezu u skladu s trendovima modernizacije obrambene industrije.
„U vremenu kada tržište zahtijeva brzinu, preciznost i tehnološku nadmoć, nema mjesta za sentiment. Most je služio svrsi, ali sada je vrijeme da ga pretvorimo u konkretan doprinos domaćoj obrambenoj moći“, poručuju iz uprave tvrtke.
Građani su reagirali podijeljeno. Jedni smatraju da je riječ o racionalnoj odluci kojom se simbolično prelazi s prošlosti u budućnost, dok drugi izražavaju ogorčenost zbog ukidanja pješačke poveznice koju su svakodnevno koristili generacije Brođana.
Gradonačelnik Mirko Duspara također je komentirao odluku:
„S jedne strane, razumijem industrijsku logiku iza ove odluke. S druge strane, uvjeravam građane da grad neće ostati bez pješačkog prijelaza. Već radimo na idejnom rješenju za novi, moderni most koji će imati i biciklističku stazu, LED rasvjetu i pametne senzore za praćenje prometa. Ako treba – bit će i dronodrom.“
Radnici će uklanjanje mosta izvoditi ručno, bez teške mehanizacije, kako bi svaki segment mogao biti sačuvan i korišten kao “premium sirovina” u montaži visoko precizne tehnologije.
Iako vijest zvuči nevjerojatno, iz Đure Đakovića poručuju da je plan detaljno razrađen i da su već zaprimljene narudžbe iz nekoliko međunarodnih obrambenih sustava. Ugovori su, očekivano, označeni oznakom tajnosti.
**
Napomena za kraj:
Ova vijest objavljena je 1. travnja. Ako ste povjerovali, ne zamjerite – i mostovi ponekad služe samo za – prvoaprilski prijelaz. 😉
SLAVONSKI BROD / ZAGREB – Koncert Marka Perkovića Thompsona, koji će se od...
04.07.2025. u 18:00
SLAVONSKI BROD – U vremenu kada nas s naslovnica i televizijskih priloga z...
04.07.2025. u 13:30
Nakon dvije ozbiljne prometne nesreće u samo dva dana na području Brodsko-posavs...
04.07.2025. u 12:00
Slavonski Brod jutros se probudio u gustoj izmaglici – n...
04.07.2025. u 09:30
BOSANSKI BROD – Gusti dim i dalje se nadvija nad gradom, ali prema posljed...
03.07.2025. u 19:05
SLAVONSKI BROD/ZAGREB – I dok se u Zagrebu privodi kraju...
03.07.2025. u 18:00
I dok se epidemiološki nalazi još čekaju, strasti oko nedavne svad...
03.07.2025. u 16:00
I dok NK Marsonia, jedan od najpoznatijih slavonskobrodskih sportskih si...
03.07.2025. u 14:00
SLAVONSKI BROD – Dok su školska zvona utihnula i učenici već treći...
03.07.2025. u 10:00
SLAVONSKI BROD – Tradicionalno Otvoreno prvenstvo grada...
02.07.2025. u 10:00
SLAVONSKI BROD – Građani Slavonskog Broda i ovog srpnja moći će koristiti...
02.07.2025. u 08:00
S porastom temperatura i sezonom godišnjih odmora raste i jedan manje vid...
01.07.2025. u 20:00
Policijski službenici Policijske uprave brodsko-posavske proteklih su dana, pril...
01.07.2025. u 12:00
Nakon što su tijekom vikenda brojne osobe završile s proba...
01.07.2025. u 10:27
Nova Gradiška od nedjelje je bila na nogama. Potraga za dvojicom 16-godi&...
01.07.2025. u 08:13
Slavonski Brod sprema se za jedan od najiščekivanijih ljetnih događaja &n...
30.06.2025. u 20:00