insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Život

VLADA UDARA NA KLADIONICE: Stroža pravila, veći porezi i zabrane

Autor: 035portal Datum objave: 08.03.2025. u 14:00

VLADA UDARA NA KLADIONICE: Stroža pravila, veći porezi i zabrane

Vlada je na sjednici u petak uputila u saborsku proceduru konačni prijedlog izmjena i dopuna Zakona o igrama na sreću, kojim se uvode stroža pravila za priređivače igara na sreću, ograničava oglašavanje i povećavaju porezi. Jedna od najvećih promjena odnosi se na uklanjanje samoposlužnih terminala za klađenje, tzv. kladomata, koji su do sada bili dostupni u ugostiteljskim objektima diljem Hrvatske. Prijelazno razdoblje za prilagodbu na ovu zakonsku odredbu traje do 1. siječnja 2026. godine.

Borba protiv ovisnosti o kockanju i zaštita mladih

Potpredsjednik Vlade i ministar financija Marko Primorac naglasio je kako su ključni problemi u području igara na sreću povećana dostupnost klađenja, agresivno oglašavanje, sudjelovanje maloljetnika i rastući broj ovisnika. Prema istraživanjima, oko 5% odrasle populacije i čak 6% mladih odraslih ima ozbiljan problem s kockanjem, dok 73% srednjoškolaca barem jednom u životu sudjelovalo u nekoj vrsti klađenja.

Zbog toga se novim zakonskim mjerama uvodi obavezna identifikacija svih igrača u zemaljskim poslovnicama, kao i registar isključenih igrača, koji će voditi Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ). Cilj je onemogućiti pristup igrama na sreću osobama koje su već prepoznate kao problematični igrači.

Ograničavanje oglašavanja i zabrana promocije od strane influencera

Velika promjena odnosi se i na oglašavanje igara na sreću, koje će biti značajno ograničeno. Zabranjuje se oglašavanje od 6 do 23 sata putem interneta, u radijskim i televizijskim programima te u elektroničkim publikacijama. Također, više neće biti dopušteno oglašavanje u tiskanim medijima, na javnim površinama, a smanjuje se i vanjska vidljivost poslovnica za igre na sreću.

Jedna od ključnih novosti je zabrana angažiranja poznatih osoba i influencera za promociju igara na sreću. Sponzorsko oglašavanje i dalje je dopušteno, ali se mora svesti isključivo na naziv tvrtke, logo i naziv brenda, bez ikakvih dodatnih promotivnih poruka koje bi poticale na klađenje.

Veći porezi i naknade za priređivače igara na sreću

Zakonske izmjene donose i značajno povećanje poreza i godišnjih naknada za priređivače igara na sreću. Porez na dobitke sada će se primjenjivati prema sljedećim stopama:

  • Dobici do 100 eura – 10% poreza na klađenje (lutrijski dobici ostaju neoporezivi)
  • Dobici od 100 do 1.500 eura – 10% poreza
  • Dobici od 1.500 do 4.000 eura – 15% poreza
  • Dobici od 4.000 do 70.000 eura – 20% poreza
  • Dobici iznad 70.000 eura – 30% poreza

Povećane su i godišnje naknade za poslovnice igara na sreću. Zemaljska kasina sada će plaćati 100.000 eura po objektu (umjesto 66.000 eura), dok će internet kasina plaćati 600.000 eura (umjesto 398.000 eura). Naknade za internet klađenje također se povećavaju s 265.400 na 400.000 eura godišnje.

Ograničavanje rada poslovnica i pitanje udaljenosti od škola

Po uzoru na ograničenja rada trgovina, poslovnice igara na sreću smjet će raditi samo 16 nedjelja godišnje. Osim toga, iako se ovim zakonom ne mijenja propis o udaljenosti poslovnica od škola i vjerskih objekata, Primorac je napomenuo kako velik broj kladionica više neće ispunjavati uvjete nakon isteka važećih licenci 2025. godine. Očekuje se da će između 50 i 60% postojećih kladionica morati zatvoriti svoja vrata zbog nesukladnosti s postojećim propisima.

Plenković: "Ovim zakonom šaljemo političku poruku kakvo društvo želimo"

Predsjednik Vlade Andrej Plenković izjavio je kako su ove izmjene zakona usmjerene na zaštitu mladih i smanjenje ovisnosti o igrama na sreću, te kako se radi o važnom političkom potezu koji definira smjer u kojem Hrvatska želi ići.

  • "Problem ovisnosti o igrama na sreću osobito je prisutan kod mladih, i to je jedno od gorućih pitanja današnjeg društva. Svjedoci smo kako kockanje i klađenje sve više prerastaju u ozbiljan problem, a ovim zakonskim izmjenama nastojimo ga suzbiti i zaštititi građane," poručio je Plenković.

Predložene izmjene sada idu u saborsku proceduru, gdje će biti predmet rasprave i eventualnih amandmana prije konačnog usvajanja. No, već sada je jasno da će novi zakon značajno promijeniti industriju igara na sreću u Hrvatskoj, dok će građanima donijeti strože kontrole, manje oglašavanja i veće poreze na dobitke.


101 brodska priča Zvonimira Toldija
Jedno obično brodsko rano jutro

Rijetka fotografija iz 1896. godine prikazuje prometno raskrižje kod male crkve...

11.01.2026. u 20:00

Zdravlje
Zbog zaštite pacijenata uvedene izvanredne mjere

Epidemijski val gripe ponovno je zatvorio vrata bolničkih odjela u Slavonskom Br...

11.01.2026. u 16:00

Zabava
Gospodin Savršeni dobiva Brođanku – Jelena stiže pred kamere

Nova sezona RTL-ova showa Gospodin Savršeni ponovno dolazi u udarni termi...

11.01.2026. u 12:00

Savjeti i trikovi
Ovo je raspored koji će obradovati mnoge građane

Građani Slavonskog Broda i u siječnju imaju priliku izbjeći redove i naknade u b...

11.01.2026. u 08:00

Radar
Stanovnici Brlićevog puta očajni: Cesta se prepolovila, kuće poplavljene, Grad šuti

U poslijepodnevnim satima redakciji 035portala javili su se stanovnici ulice Brl...

10.01.2026. u 18:53

Radar
Znate li gdje je u Hrvatskoj rođeno najviše blizanaca?

U ispunjenoj dvorani doma u Klakaru u petak, 9. siječnja, predstavljena je knjig...

10.01.2026. u 16:00

Radar
Tko je uništio radost djece? Kuća Djeda Božićnjaka potpuno demolirana

Kuća Djeda Božićnjaka, jedno od najposjećenijih i najtoplijih mjesta adventskog...

10.01.2026. u 12:00

Radar
Komunalac ne vozi smeće, ali naplaćuje? Janiševac u 2026. godini

Godina je 2026., a u Slavonskom Brodu i dalje postoji ulica koja zorno pokazuje...

09.01.2026. u 12:30

Škola
Mobiteli pod ključem, roditelji pod nadzorom- novi pravilnik diže prašinu

Je li došao kraj mobitelima u osnovnim školama – i to ne sam...

09.01.2026. u 10:00

Zabava
Snježna razglednica iz Slavonskog Broda

Zima je Slavonski Brod obavila tihom i prepoznatljivom zimskom a...

08.01.2026. u 20:00

Servisne informacije
Alarm iz DHMZ-a: Crveno upozorenje nad Brodsko- posavskom

Zimski uvjeti koji su proteklih dana zahvatili veći dio Hrvatske...

08.01.2026. u 17:30

Događanja
Ispovijest žene koju su svi gledali, a rijetki slušali

U Slavonskom Brodu će se u ponedjeljak, 26. siječnja, u crkvi Bezgrešnog...

08.01.2026. u 10:00

Radar
Tko je očistio, a tko samo objavio status? Čiste li se ceste ili se čisti imidž?

Dok sa stranica društvenih mreža Brodsko-posavske županije  stižu po...

08.01.2026. u 07:30

Radar
Hoće li nakon novih najava napokon proraditi i GP Gradiška?

Iz „Autocesta Federacije BiH“ ovih dana stižu optimističnije najave....

07.01.2026. u 12:30

Servisne informacije
Znaš li kada se odvozi tvoje božićno drvce? Provjeri popis

TD Komunalac d.o.o. obavještava građane Slavonskog Broda da započinje org...

07.01.2026. u 07:30

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Automobilom ne brže od konja u kasu

Kada su se uz glasnu buku, zagušljive ispušne plinove i oblake pra...

06.01.2026. u 20:00

;