Unatoč trenutačno niskim cijenama svinjetine koje su obradovale brojne kupce, iz Hrvatske poljoprivredne komore stižu upozorenja da bi ovakva situacija mogla biti kratkog vijeka. Kilogram prasetine, koji je u prosincu dosezao cijenu od devet eura, sada se u trgovačkim centrima može pronaći za samo 4,49 eura u Lidlu, 4,99 u Kauflandu, 5,05 u Metrou i 6,39 eura u Konzumu. Svinjski but prodaje se već za četiri eura po kilogramu, dok je carsko meso dostupno za svega tri eura.
Ova značajna sniženja rezultat su trgovinskih poremećaja u EU, među kojima se ističu blokade Kine i nagli porast uvoza svinjetine na hrvatsko tržište. Kako navode iz Hrvatske poljoprivredne komore, cijene bi mogle dodatno pasti, čak i do jednog eura po kilogramu. No, takav razvoj događaja nosi ozbiljne posljedice. "Bez hitnih kompenzacijskih mjera naši proizvođači suočeni su s mogućnošću zatvaranja gospodarstava. Takvo smanjenje proizvodnje može dugoročno dovesti do skoka cijena koje si potrošači više neće moći priuštiti", poručuju iz HPK-a, ističući kako se protive zamrzavanju cijena osnovnih namirnica.
Jedan od najvećih uzgajivača svinja u Đakovu, Mirko Kolić, koji godišnje proizvede oko 20.000 tovljenika, tvrdi da situacija nikada nije bila teža. "Ovo je gore nego 2010. godine. Tada sam mogao poslati radnike na biro i vratiti ih nakon nekoliko mjeseci, ali sada smo duboko u kreditima i EU projektima, pa to više nije opcija. Sada radimo s minusom i čekamo uzlaznu putanju," kaže Kolić, čije gospodarstvo trenutno broji 7000 svinja.
Iako trgovci posljednjih tjedana masovno najavljuju sniženja, proizvođači upozoravaju da će to neminovno dovesti do smanjenja domaće proizvodnje i, u konačnici, ponovnog rasta cijena. Svinjski vrat i mljeveno meso već su pod vladinim mjerama zamrzavanja cijena, ali to nije dovoljno za očuvanje domaće proizvodnje, upozoravaju iz sektora.
Sezona kolinja, koja se tradicionalno povezuje s većom potražnjom i stabilnim cijenama, ove bi godine mogla donijeti suprotan scenarij – nestašicu svinja i još veće cijene na policama trgovina. Kupci trenutno uživaju u povoljnim cijenama mesa, no pitanje je koliko će dugo ta pogodnost trajati i hoće li idući mjeseci donijeti financijski udar na obiteljske budžete.
Gradonačelnik Grada Slavonskog Broda raspisao je Javni poziv za predlaganje kand...
22.01.2026. u 15:00
Iako se prekogranični šoping Slavonaca u Bosni i Hercegovini ni pet godin...
22.01.2026. u 12:30
Nakon objave neslužbene informacije o policijskoj prisutnosti u obrazovnoj ustan...
22.01.2026. u 07:30
Tijekom današnje nastave u obrazovnoj ustanovi Libar u Slavonskom Brodu o...
21.01.2026. u 20:00
Tema onečišćenog zraka u Slavonskom Brodu proteklog je tj...
21.01.2026. u 17:30
Ciljane policijske akcije na hrvatskim cestama, osobito onima s...
21.01.2026. u 10:00
SLAVONSKI BROD – Ono što je prošle godine započelo potpisiva...
20.01.2026. u 15:00
Grad Slavonski Brod, u suradnji sa Savjetom mladih Grada Slavonskog Broda, i ove...
20.01.2026. u 10:00
U godini u kojoj franjevački red obilježava veliki jubilej – 800 godina od...
19.01.2026. u 20:00
Na graničnom prijelazu Svilaj, na granici s Bosnom i Hercegovinom, Carinska upra...
19.01.2026. u 09:57
Nakon razdoblja stabilnog, ali zimskog vremena, stanovnike Brodsko-posavske župa...
19.01.2026. u 07:30
Kada je bila jako ljuta, ovako bi prijeteći podviknula nama djeci i moja baka. D...
18.01.2026. u 20:00
Policijska uprava brodsko-posavska, u suradnji s Policijskom upravom osječko-bar...
17.01.2026. u 12:00
Državna mjera povrata poreza za mlade koji kupuju ili grade svoju prvu nekretnin...
17.01.2026. u 08:00
Klizište na Brlićevom putu, zbog kojeg je prometnica zatvorena još...
16.01.2026. u 20:00
Prema posljednjim podacima Ministarstva zaštite okoliša i zelene t...
16.01.2026. u 17:17