U Hrvatskoj godišnje oko 3500 ljudi preuranjeno umre zbog onečišćenja zraka, što znači da svaki dan deset osoba izgubi život zbog loše kvalitete zraka. Slavonski Brod, zajedno sa Zagrebom, Siskom i Kutinom, spada među gradove s najlošijim zrakom, pokazali su podaci Zavoda za zaštitu okoliša i prirode.
Aljoša Duplić, ravnatelj Zavoda, ističe da je loša kvaliteta zraka ozbiljan javno-zdravstveni problem o kojem se premalo govori. “Prekoračenja razine lebdećih čestica PM10 i PM2,5, osobito zimi, čine naš indeks kvalitete zraka lošim, vrlo lošim ili iznimno lošim,” upozorava Duplić. Glavni izvori onečišćenja uključuju promet, industrijske procese i kućna ložišta, dok starost automobila i veliki broj dizelskih vozila dodatno pogoršavaju stanje.
Slavonski Brod već godinama vodi borbu s lokalnim zagađenjem i prekograničnim emisijama iz rafinerije u Bosanskom Brodu. Građanima se savjetuje smanjivanje aktivnosti na otvorenom kad je zrak loše kvalitete, a osobe s narušenim zdravljem trebaju izbjegavati izlazak pri vrlo lošim uvjetima. U zimskim mjesecima situaciju dodatno otežavaju stabilni vremenski uvjeti bez vjetra, koji povećavaju broj dana s visokim koncentracijama lebdećih čestica.
Problem nije specifičan samo za Slavonski Brod. U cijeloj Hrvatskoj, ali i Europi, onečišćenje zraka uzrokuje alarmantne posljedice za zdravlje. Prosječna starost vozila u Hrvatskoj, koja iznosi između 13 i 14 godina, doprinosi problemu, a u urbanim područjima promet ostaje glavni izvor zagađenja.
Unatoč dugogodišnjim pokušajima, sustavno rješenje problema onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu još uvijek izostaje. Duplić ističe kako je ključno podizati svijest o ovom problemu i hitno provoditi mjere koje će smanjiti emisije i poboljšati kvalitetu zraka. Lokalni i nacionalni napori moraju biti usmjereni prema konkretnim rješenjima, jer brojke jasno pokazuju da je u pitanju ozbiljan javno-zdravstveni problem.
U ranim jutarnjim satima, dok većina građana još spava, gradom se odvijaj...
03.04.2026. u 20:00
Nakon promjenjivih i vjetrovitih dana, vrijeme se napokon smiruj...
03.04.2026. u 17:30
Dok statistika bilježi rast inflacije, građani to najjasnije osjećaju – u...
03.04.2026. u 12:30
Dok su gradske ulice Slavonskog Broda navikle na svakodnevnu vrevu automobila i...
03.04.2026. u 10:00
Veliki petak u kršćanskoj tradiciji zauzima posebno, go...
03.04.2026. u 07:30
Na 12. međunarodnom natjecanju tamburaša u Požegi, održan...
02.04.2026. u 15:00
Dok stanovnici upozoravaju na moguće nepropisno odlaganje opasnog otpada na podr...
02.04.2026. u 12:30
Veliki četvrtak, dan Isusove posljednje večere, označava ulazak...
02.04.2026. u 07:30
Grad Slavonski Brod pokrenuo je anketu o priuštivom stanovanju – po...
01.04.2026. u 12:30
Proljeće u Slavonskom Brodu i ove će godine biti obilježeno smij...
31.03.2026. u 20:00
Dok svakodnevica često prolazi u rutini, djelatnici Sveučilišta u Slavons...
31.03.2026. u 17:30
Nakon naglog ulaska u proljetno računanje vremena i promjenjiv...
30.03.2026. u 07:30
Za razliku od proslavljenog sina grada Broda, povjesničara, svećenika i prvog re...
29.03.2026. u 20:00
U sivom i kišovitom subotnjem jutru, dok je vjetar prolaz...
29.03.2026. u 08:00
U noći sa subote na nedjelju kazaljke se ponovno pomiču unaprije...
28.03.2026. u 20:00