Prijeko potrebna i dugo očekivana obnova Trga "Cipelić" privodi se kraju, a novi dizajn, iako moderan i funkcionalan, doima se hladnim i jednostavnim – nastavkom dosadašnjih nespretnih urbanističkih rješenja na koja smo već navikli. Od popločavanja Korza 2005. godine do danas, ovaj projekt zadržava taj prepoznatljivi pravac u kojem forma dominira nad sadržajem, bez suptilnog razumijevanja identiteta prostora i njegove povijesne uloge.
Centralni element Trga bit će nova funkcionalna fontana, čije bi minimalno oblikovanje trebalo zadovoljiti kriterije suvremenosti, dok će klupe i tek posađena stabla pružati osnovne uvjete za odmor građana. Pohvalno je što su stabla konačno uključena u dizajn, no trebat će godine da krošnje izrastu i pruže prijeko potreban hlad tijekom sve vrućih ljeta kakva nas pogađaju posljednjih godina.
Osvježena funkcionalnost ili još jedna propuštena prilika?
Jedna od značajnijih promjena jest ukidanje "silaženja" na Cipelić, čime je trg konačno izjednačen s okolnim površinama. Iako to omogućuje nesmetan pristup svima, prostor i dalje djeluje bezličnim, kao da je osmišljen prema generičkom katalogu urbanističkih rješenja.
I dok se Grad hvali raznovrsnijom ponudom roba i usluga, stvarnost je znatno drukčija. Većina izloga poslovnih prostora na trgu zjapi prazna pa umjesto živahnog gradskog središta, Cipelić zasad nudi prizore praznine i nedorečenosti.
Projekt vrijedan 424 tisuće eura
S proračunom od 424 tisuće eura, preuređeni Trg "Cipelić" služit će kao dodatak sličnim zahvatima u središtu grada, koji često promašuju priliku za stvaranje dugoročno prepoznatljive i ugodne gradske vizure. Hladni minimalizam, usmjeren na osnovne funkcionalne aspekte, zamijenio je povijesnu toplinu prostora – još jednom pokazujući kako se urbanistička rješenja često kreću linijom manjeg otpora.
Hoće li ovaj novi trg zaživjeti u srcima građana ili ostati tek još jedno mjesto za prolazak, ostaje za vidjeti. Građanima zasad ostaje nada da će stabla s vremenom unijeti barem malo prirodne ugodnosti u ovaj hladni urbani prostor.
Treći je dan policijskog postupanja u Gradskoj upravi Slavonskog Broda, a crna &...
12.08.2026. u 10:00
Nova Gradiška od sutra ponovno postaje jedna od najvećih ljetnih glazbeni...
11.08.2026. u 20:00
Priča o odbojkaškim terenima na Vijušu, koja je započela pitanjima...
11.08.2026. u 17:30
Malo je situacija u kojima se politički i javni život jednog grada tako naglo su...
11.08.2026. u 12:30
Afera Pijesak ni danas ne miruje. Kako neslužbeno doznajemo iz Policijske uprave...
11.08.2026. u 09:55
Od početka 2023. do posljednje evidentirane isplate u lipnju ove godine Grad Sla...
10.08.2026. u 18:30
Nekoliko sati nakon što su policijski službenici stigli u Gradsku upravu...
10.08.2026. u 15:07
Jutrošnji dolazak policijskih službenika u Gradsku upravu Slavonskog Brod...
10.08.2026. u 11:09
Jutros je u zgradu Gradske uprave Slavonskog Broda stiglo nekoliko policijskih s...
10.08.2026. u 09:57
Tko je pomislio da bi sredina kolovoza Brođanima mogla donijeti barem kratki pre...
10.08.2026. u 07:30
Kada smo pisali o “špilšulu” gđe. Kušić (...
09.08.2026. u 20:00
Gotovo 200 ljudi sudjelovalo je u pripremama, očišćene su tri tone ribe i...
08.08.2026. u 13:00
Slavonskobrodski Korzo sutra će ponovno preuzeti boje, sprejevi i urbana umjetno...
07.08.2026. u 17:30
SLAVONSKI BROD – U vremenu kada Hrvatska iz godine u godinu bilježi zabrin...
07.08.2026. u 07:30
Ozbiljne optužbe za seksualno zlostavljanje maloljetnika potresaju Požešk...
06.08.2026. u 19:00
Najavljeni koncert Marka Perkovića Thompsona u Vukovaru već se opisuje kao događ...
06.08.2026. u 12:30