Ministar zdravstva Vili Beroš istaknuo je ohrabrujuće rezultate u smanjenju lista čekanja na dijagnostičke preglede te naglasio potrebu za zajedničkom borbom za zdravlje pacijenata, bez mjesta političkim igrama i osobnim interesima.
Beroš je istaknuo da liste čekanja nisu problem stvoren preko noći te da, unatoč želji da se problem riješi brzo, zahtijeva vremenski napor. Silazni trend od 146 dana, prosječno zabilježen na listama čekanja na dijagnostičke preglede za nehitne pacijente krajem prošle godine, rezultat je dugotrajnih napora kroz višegodišnji period i brojnih sastanaka s ravnateljima zdravstvenih ustanova te predstavnicima Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO).
Ministar Beroš je također istaknuo potvrdu predstavnika Europske komisije o značajnom napretku, što ukazuje na sve bliže ostvarivanje ciljeva Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO). Ipak, naglasio je da posao nije gotov te da Vlada, Ministarstvo zdravstva, zdravstvene ustanove i HZZO nastavljaju borbu za daljnje smanjenje listi čekanja.
U priopćenju iz Ministarstva zdravstva dostupni su novi detaljni podaci o čekanju za dijagnostičke preglede. Na primjer, čekanje na MR dijagnostičke preglede za nehitne pacijente u prosjeku iznosi 86 dana, pri čemu se najduže čeka na MR sijalografiju (171 dana). Za CT dijagnostičke preglede, čeka se u prosjeku 54 dana, najduže na CT mijelografiju (91 dan). Transparentnost procesa naručivanja i rezervacije termina olakšana je korištenjem aplikacije za eNaručivanje kod liječnika primarne zdravstvene zaštite.
Ministar Beroš istaknuo je i inicijative u zdravstvenim ustanovama, poput novih modela rada, dvosmjenskog rada, dodjeljivanja termina vikendom i drugih organizacijskih koncepata kako bi se maksimalno iskoristili kapaciteti i zadovoljile potrebe lokalnog stanovništva.
Uz sve navedeno, naglasak je i na reformskim mjerama, poput onkoloških uputnica, koje su pokazale ohrabrujuće rezultate u brzom dolasku pacijenata na pregled kod specijalista u bolnicama. Ministar Beroš najavio je daljnje napore kako bi se do kraja godine smanjile bolničke liste čekanja na 270 dana.
SLAVONSKI BROD – Dok su danas na slavonskobrodskom Korzu traja...
18.05.2026. u 20:00
SPLIT / SLAVONSKI BROD – Znanje, brzina reakcije, smirenost pod pritiskom...
18.05.2026. u 15:00
ZAGREB / NOVA GRADIŠKA – Tjednik Nacional objavio je kako je do&sca...
18.05.2026. u 12:30
Nakon nestabilnog i kišovitog vikenda, stanovnike Bro...
18.05.2026. u 07:30
Idući u milovidno Brodsko Vinogorje, u svoje brižno njegovane vinograde i...
17.05.2026. u 20:00
Policijski službenici Policijske uprave brodsko-posavske nastavljaju sa preventi...
17.05.2026. u 16:00
Zvuci limene glazbe koji su se u ranim jutar...
16.05.2026. u 16:00
Zbog najavljenog pogoršanja vremena, koncert Željka B...
15.05.2026. u 15:00
SLAVONSKI BROD – Iako su brojni Brođani subotnje poslijepodne planirali pr...
15.05.2026. u 07:30
SLAVONSKI BROD – Građani koji nemaju riješeno stambeno pitanje, a ž...
14.05.2026. u 20:00
Grad Slavonski Brod i ove će godine svoj Dan grada obilježiti bogatim dvodnevnim...
14.05.2026. u 12:30
Postoje večeri koje prođu kao običan izlazak, a postoje i one koje ostanu u pamć...
13.05.2026. u 17:30
NOVA GRADIŠKA – Preventivna akcija simboličnog naziva „5 do 1...
13.05.2026. u 07:30
Dok se institucije međusobno dopisuju, pozivaju na tajnost postupka i izbjegavaj...
11.05.2026. u 12:30
Stanovnike Brodsko-posavske županije u tjednu od 11. do 17. svibnja očekuje izra...
11.05.2026. u 07:30
Svojedobno, to je bila najživlja brodska ulica pa stoga i ova usporedba starih B...
10.05.2026. u 20:00