insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Život

Uvodi se red u 20-godišnji kaos: Mijenja se Zakon o najmu stanova

Zaštićeni podstanari pet godina zadržavaju status zaštićenog najmoprimca i nakon toga, još pet godina dobivaju državnu subvenciju pri plaćanju tržišne najamnine'

Autor: 035portal Datum objave: 08.02.2018. u 07:59

Uvodi se red u 20-godišnji kaos: Mijenja se Zakon o najmu stanova

 'Vlasnici stanova (najmodavci) dobivaju točan dan kada mogu u potpunosti slobodno raspolagati svojom nekretninom, a do tada im se postupno povećava zaštićena najamnina, smanjujući jaz u odnosu na tržišnu. Zaštićeni podstanari pet godina zadržavaju status zaštićenog najmoprimca i nakon toga, još pet godina dobivaju državnu subvenciju pri plaćanju tržišne najamnine', kažu Hini u Ministarstvu graditeljstva i prostornoga uređenja, piše tportal.hr .

U Ministarstvu navode kako su glavne zamjerke Europskog suda za ljudska prava neograničeno trajanje ugovora o najmu, uslijed čega odnos najma može trajati 'kroz dvije, ponekad čak i tri generacije'; nepostojanje odgovarajućih procesnih jamstava putem kojih bi vlasnici stanova (najmodavci) mogli ostvariti zaštitu vlastitih interesa, odnosno koja bi omogućila postizanje ravnoteže između suprotstavljenih interesa najmodavaca i najmoprimaca te niska najamnina, čiji je iznos u očitom nerazmjeru s visinom tržišne najamnine.

Predloženim izmjenama Zakona o najmu stanova, doznaje se u Ministarstvu, uređuje se postupno povećanje iznosa zaštićene najamnine u razdoblju od pet godina od stupanja zakona na snagu. Nakon tih pet godina prestaje status zaštićenih najmoprimaca. 'Dakle, najmoprimcima će se u razdoblju od pet godina postupno povećavati iznos najamnine, što i dalje nije u visini s tržišnom', ističu u Ministarstvu.

Propisuje se pravo na subvenciju slobodno ugovorene najamnine najmoprimcima i zaštićenim podstanarima čiji je neto dohodak po članu domaćinstva manji ili jednak od polovine prosječne plaće u Hrvatskoj za proteklu godinu.

Uređuje se i obveza plaćanja razlike između slobodno ugovorene najamnine i zaštićene najamnine za korisnike stanova temeljem propisa o pravima hrvatskih branitelja i primatelja stalne socijalne pomoći.

'Dakle, država će se pobrinuti za socijalne slučajeve i nitko neće ostati na cesti. Ostalima će se još pet godina subvencionirati najam drugog stana', naglašavaju u Ministarstvu i kažu kako je to 'kompromisno rješenje: vlasnici dobivaju svoje nekretnine, a podstanari ne izlaze bez ičega'.

Predloženi zakon predviđa pravna zaštitu najmodavca i zaštićenog najmoprimca u slučaju otkaza ugovora o najmu stana.

Ministarstvo graditeljstva navodi da će se predloženim zakonom otkloniti nedostaci postojećeg zakonodavstva kako je to u presudi Statileo protiv Republike Hrvatske utvrdio Europski sud za ljudska prava i otkloniti potencijalne posljedice za RH zbog ne provođenja odluke Europskog suda za ljudska prava.

Riječ je o presudi iz 2014. godine koji je Sergej Statileo podnio protiv Hrvatske Sudu na temelju Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda za povredu vlasničkih prava zbog nemogućnost da naplati odgovarajuću najamninu. Sud je odlučio da mu Hrvatska treba isplatiti 10.550 eura.

Nakon te presude određeni broj vlasnika stanova u kojima su zaštićeni najmoprimci podnio je i tužbene zahtjeve za financijskom naknadom pred hrvatskim sudovima, kažu u Ministarstvu graditeljstva.


Događanja
Od pijeteta do zajedništva – Gornja Vrba priprema dan koji se ne propušta

GORNJA VRBA – Općina Gornja Vrba i ove će godine svečano...

20.05.2026. u 20:00

Događanja
Maturanti stižu u centar, a s njima i privremena prometna regulacija

Slavonski Brod ovog će petka ponovno biti u znaku mladosti, gl...

20.05.2026. u 17:30

Recept
Vozači, pripremite se: Devet dana radova i posebna regulacija prometa

PLETERNICA/BANIĆEVAC – Vozače koji prometuju državnom cestom DC51 idućih d...

20.05.2026. u 07:30

Radar
Rasprodaja državnog zemljišta: Evo gdje možete kupiti građevinsku parcelu za “siću"

Dok cijene nekretnina u većim hrvatskim gradovima ruše...

19.05.2026. u 15:00

Radar
Urušavanje mosta promijenilo sve: Novi granični prijelaz mogao bi proraditi već danas?

Djelomično urušavanje mosta na graničnom prijelazu Stara Gradiška...

19.05.2026. u 13:05

Radar
Kolaps prometa nakon puknuća mosta kod Gradiške

Noć s ponedjeljka na utorak pretvorila se u prometni kaos na jednom od najvažnij...

19.05.2026. u 08:34

Radar
Nevjerojatna scena u centru Slavonskog Broda: “Mislili smo da će pasti!”

SLAVONSKI BROD – Dok su danas na slavonskobrodskom Korzu traja...

18.05.2026. u 20:00

Grad to su ljudi
Brođani oduševili na Poljudu: Treće mjesto za tim Zavoda za hitnu medicinu!

SPLIT / SLAVONSKI BROD – Znanje, brzina reakcije, smirenost pod pritiskom...

18.05.2026. u 15:00

Priče
Radnik iz Nove Gradiške otvorio novu HEP-ovu aferu tešku milijune eura?!

ZAGREB / NOVA GRADIŠKA – Tjednik Nacional objavio je kako je do&sca...

18.05.2026. u 12:30

Servisne informacije
Sunce se vraća u Brodsko-posavsku, ali postoji jedna kvaka

Nakon nestabilnog i kišovitog vikenda, stanovnike Bro...

18.05.2026. u 07:30

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Fanikin križ

 Idući u milovidno Brodsko Vinogorje, u svoje brižno njegovane vinograde i...

17.05.2026. u 20:00

Priče
Sirene, motocikli i dječji osmijesi: Policija izazvala oduševljenje među mališanima

Policijski službenici Policijske uprave brodsko-posavske nastavljaju sa preventi...

17.05.2026. u 16:00

Događanja
Slavonski Brod danas slavi svoj 782. rođendan

  Zvuci limene glazbe koji su se u ranim jutar...

16.05.2026. u 16:00

Koncerti
Odgođen veliki koncert Željka Bebeka!

Zbog najavljenog pogoršanja vremena, koncert Željka B...

15.05.2026. u 15:00

Događanja
Zbog najavljenog nevremena odgođeni programi na Korzu

SLAVONSKI BROD – Iako su brojni Brođani subotnje poslijepodne planirali pr...

15.05.2026. u 07:30

Savjeti i trikovi
APN sutra zatvara prijave: Slavonski Brod među gradovima s najviše nekretnina

SLAVONSKI BROD – Građani koji nemaju riješeno stambeno pitanje, a ž...

14.05.2026. u 20:00

;