U Gradu Slavonskom Brodu, Povjerenstvo za ravnopravnost spolova ima svrhu promicanja ravnopravnosti i zaštite žena, no gledajući posljednje događaje i reakcije, pitanje je tko tu kome daje primjer i na koji način. Od trenutka kada je vijećnicu Slavicu Lemaić njezin kolega Stribor Valenta usred rasprave prozvao “kokoškom” – incident iz 24. rujna, koji bi trebao zapaliti vatru rasprave o jednakosti – u Gradskom vijeću i njegovom Povjerenstvu za ravnopravnost spolova traje potpuna tišina.
U međuvremenu, mi smo, u potrazi za odgovorima, saznali kako je Maja Jarić odstupila s funkcije predsjednice, a nakon tjedan dana upita i izbjegavanja odgovora, stigla je vijest da je nova predsjednica Tanja Krajina. Krajinin komentar još uvijek čekamo, a ovo Povjerenstvo, izgleda, funkcionira samo na papiru.
Sastav Povjerenstva uključuje dvoje članova iz redova Gradskog vijeća i ostale članove iz nevladinih udruga i institucija, no većina ih, sudeći prema njihovom "djelovanju", radije šuti i povlači naknade. Jedini konkretni odgovor koji smo dobili od Grada odnosi se na naknade – 40 eura po sjednici, koje se održavaju samo “po potrebi”, bez ikakvog kalendara ili plana aktivnosti.
Nerazumljiva šutnja i licemjerje u redovima Povjerenstva
Podsjetimo, Valentin ispad prema vijećnici Lemaić nije izoliran slučaj. Godinama omalovažava i vrijeđa žene, uključujući Marinu Opačak Bilić, nekadašnju predsjednicu Županijske organizacije SDP-a, koju su članovi Gradske organizacije SDP-a, s Valentom na čelu, optuživali i ponižavali daleko izvan granica političke rasprave. Posljednji Valentin sramotan komentar na društvenim mrežama pokazao je da očito ima problem s poštovanjem žena uopće, ne samo političarki – nazivajući pobjednicu Zlatnih žica “NATO snašom” i uvredljivo kritizirajući njen izgled i porijeklo.
A gdje su članice Povjerenstva za ravnopravnost?
Šutnja Gordane Matanović, članice iz udruge Brod koja se financira iz gradskog proračuna, posebno je razočaravajuća. Unatoč odgovornoj poziciji u nevladinom sektoru i izravnoj povezanosti s pravima žena, Matanovićka nije reagirala ni na jedan od ovih seksističkih ispada, čime daje dojam da joj je važnija podrška gradskim strukturama nego stvarna zaštita žena. Tu je i Ružica Bobovečki, članica Povjerenstva iz redova upravnih i stručnih institucija, koja je i sama bila žrtva omalovažavanja i seksističkih napada – nazivana je “karikaturalnom Ružom bez stava i uvjerenja”, a zbog čega je zatražila i nakon sudskog procesa dobila odštetu, no očito nije smogla hrabrosti zauzeti se za druge žene u politici i društvu.
Preostala članica ovog besmislenog Povjerenstva, Nataša Buntić, također šuti. Buntić, predložena od strane gradonačelnika također nije pokazala interes ni inicijativu da se izjasni protiv ispada i javno zauzme za prava žena.
Članovi Povjerenstva primaju naknade za svoje “sudjelovanje”, no umjesto aktivnog angažmana, promatramo sve licemjerniji stav – šutnju prema otvorenim seksističkim ispadima, pasivnost, nepostojanje stvarnog plana rada i održavanje sjednica samo “po potrebi”. Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Grada Slavonskog Broda trebalo bi predstavljati moralnu i profesionalnu odgovornost, ali ovako funkcionira samo kao još jedno sredstvo političke birokracije. Gromoglasna šutnja koje traje od rujanskog incidenta dokazuju da ovo Povjerenstvo, više od svega, treba temeljitu reformu.
PRETHODNA VIJEST