insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Život

Stara fotografija otkriva: Kriket se u Slavonskom Brodu igrao već prije sto godina

Autor: 035portal Datum objave: 25.10.2024. u 10:00

Stara fotografija otkriva: Kriket se  u Slavonskom Brodu igrao već prije sto godina

Malo tko bi pomislio da u srcu Slavonskog Broda postoji povijesna poveznica s kriketom, sportom koji je nacionalna strast u Indiji, Pakistanu i zemljama bivšeg Britanskog Carstva. Stara crno-bijela fotografija, koja se čuva u Muzeju Brodskog Posavlja, svjedoči o tome kako je ovaj sport, premda malo poznat u Hrvatskoj, imao svojih trenutaka u prošlosti. Premda ne znamo točno kako je kriket stigao u Brod, povijest nam otkriva da su ga u Hrvatsku donijeli engleski vojnici tijekom Napoleonskih ratova, posebno na otok Vis, gdje je engleska mornarica organizirala prve igre. No, ova slika sugerira da je kriket možda pronašao put i do slavonskih livada.

Na staroj fotografiji iz ranog 20. stoljeća vidimo grupu od osam osoba, među kojima je jedan muškarac u uniformi, okružen djevojčicama u dugim haljinama. Oni stoje na ograđenoj livadi, s kućama i krovištima u pozadini, očito sudjelujući u nekoj vrsti igre s palicama. Iako je teško s apsolutnom sigurnošću reći, može se pretpostaviti da je riječ o kriketu ili nekoj njegovoj inačici. Ovo je fascinantan prizor koji otvara nova pitanja o sportskim aktivnostima i društvenom životu u Brodu u to doba. Je li kriket tada bio omiljena zabava među lokalnim stanovnicima? Ili je možda bio uvod u nešto što će tek u modernom vremenu zaživjeti?

Zanimljivo je da kriket nije ostao samo dio povijesnih anegdota i slika iz prošlosti. Danas, u modernom Slavonskom Brodu, ispred dvorane Vijuš, ali i na livadi između Doma zdravlja i graničnog prijelaza, prolaznici često mogu svjedočiti nečemu što je većini Brođana možda nepoznato – igri kriketa! Skupina od petnaestak stranih državljana, većinom iz Indije, Nepala i Pakistana, redovito se okuplja tri puta tjedno kako bi zaigrali kriket, sport koji ih povezuje s domovinom i daje im osjećaj pripadnosti čak i na tisuće kilometara udaljenosti od kuće.Za one manje upućene, kriket je sport sličan bejzbolu, gdje igrači udaraju lopticu palicom i zarađuju bodove na temelju uspješnih udaraca. Iako je možda malo poznat u Hrvatskoj, kriket je globalno drugi najveći i najrašireniji sport na svijetu, odmah nakon nogometa.

Premda se u Hrvatskoj kriket rijetko igra, veza sa slavonskom poviješću intrigira. Povratak sporta kroz imigrantske zajednice u Brodu može se promatrati kao nastavak one nejasne, ali fascinantne sportske niti koja počinje s engleskim vojnicima i mornaricom u Napoleonskim ratovima, a prelazi u igru na travnatim površinama ovog slavonskog grada.

Za mnoge strane radnike, kriket u Slavonskom Brodu nije samo način rekreacije – to je kulturni most koji ih povezuje s domovinom. Na istim livadama, gdje su nekad vođeni neki drugi sportovi i igre, danas se nastavlja tradicija sporta koja spaja prošlost i sadašnjost.


Zabava
Jedan klik dijeli Novu Gradišku od titule Najljepšeg Adventa u Hrvatskoj

Krenulo je glasovanje za Najljepši Advent u Hrvatskoj, a...

27.12.2025. u 08:00

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Štefo sa štrikom

Hvala Ti na svemu mila! Ej, lako meni, sele, Doći k Teb' obilnom ručku –...

26.12.2025. u 20:00

Udruge
Slavonski Brod ispisao tiho, ali važno poglavlje u borbi protiv raka

Humanitarni rad Lige protiv raka Brodsko-posavske županije ponov...

26.12.2025. u 16:00

Grad to su ljudi
Prkačin: Smatram da sam najveća žrtva brodskog ugostiteljstva

Na društvenim mrežama posljednjih se dana intenzivno dijeli reel s gostov...

26.12.2025. u 12:00

Radar
Otvaranje prozora postalo luksuz: Slavonski Brod danima u crvenoj zoni

Slavonski Brod ponovno je među gradovima s najlošijom kvalitetom zraka u...

26.12.2025. u 08:00

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Virtuozna glazbenica, naše gore list (III)

Uz naporni rad gospođa Zlata Fuks (kojoj je, kao i svima drugima koji su nosili...

25.12.2025. u 20:00

Zabava
Što poručuju čelnici županije i gradova za Božić?

Dok se domovi diljem Brodsko-posavske županije pripremaju za božićne blagdane, ž...

25.12.2025. u 16:00

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Virtuozna glazbenica, naše gore list (II)

Uspostavom Nezavisne Države Hrvatske dr. Vladimir Fuchs postaje sudac Kotarskog...

24.12.2025. u 20:00

Koncerti
Glazbeni poklon za Valentinovo: Lexington stiže u dvoranu Vijuš!

Nakon dvogodišnje pauze, jedan od najpopularnijih bendova regionalne pop...

23.12.2025. u 20:00

Događanja
Božić u mraku: Nepoznati počinitelj prerezao lampice na kući s viralnom porukom

Dok se u Slavonskom Brodu godinama toleriraju ozbiljni komunalni, sigurnosni i d...

23.12.2025. u 12:21

Radar
Kontrolirano 754 vozila, sankcionirano više od pola vozača

Policijski službenici Policijske uprave brodsko-posavske, prošli tjedan (...

23.12.2025. u 10:00

Događanja
Građani pozvani na besplatan blagdanski doručak – evo gdje i kada

Badnjak u Slavonskom Brodu i ove će godine započeti ondje gdje s...

23.12.2025. u 07:30

Radar
Blagdani nikad skuplji, građani nikad oprezniji

Dok se gradovi kite lampicama, a iz izloga stižu poruke blagdanskog obilja, stva...

22.12.2025. u 20:00

Udruge
Advent kakav se pamti: Lovčić ispisao još jednu božićnu priču

Na obroncima Dilja, u pitoresknom selu Lovčić, skrivenom između Brodskog Stupnik...

22.12.2025. u 10:00

Radar
Hoće li biti snijega za Božić?

Stanovnike Brodsko-posavske županije u razdoblju od 22. do 28. prosinca 2025. oč...

22.12.2025. u 07:30

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Virtuozna glazbenica, naše gore list (1)

- Od profesora, jedino nju nikada nismo oslovljavali s „drugarice profesor...

21.12.2025. u 20:00

;