Najbolji sportaš Slavonskog Broda i Brodsko-posavske županije, hrvatski boksački reprezentativac Gabrijel Veočić, otputovao je u talijanski Assisi, gdje će do 18. kolovoza kroz međunarodne sparing-pripreme brusiti formu za Europsko prvenstvo u Sofiji. Pred Brođaninom je pritom mnogo više od još jednog velikog natjecanja jer upravo počinje razdoblje u kojem će svaki nastup i svaki osvojeni bod imati važnost na dugom kvalifikacijskom putu prema Olimpijskim igrama u Los Angelesu 2028. godine.
Vrijeme za odmor u životu vrhunskog sportaša obično traje kratko, a Gabrijel Veočić već je okrenut novim izazovima i natjecanjima koja bi u sljedeće dvije godine mogla odrediti još jedno veliko poglavlje njegove sportske karijere. Hrvatski boksački reprezentativac od 9. do 18. kolovoza boravi u talijanskom Assisiju, gdje sudjeluje na međunarodnim sparing-pripremama koje predstavljaju važan dio završnog rada uoči Europskog prvenstva, čiji je početak zakazan za 15. rujna u Sofiji.
U Assisiju se okupila iznimno jaka međunarodna konkurencija boksača iz brojnih europskih i svjetskih zemalja, zbog čega će Veočić tijekom desetak dana imati priliku odmjeravati snage s protivnicima različitih stilova i boksačkih škola. Upravo su takve pripreme jedan od najboljih načina za podizanje natjecateljske forme jer sparinzi s kvalitetnim protivnicima omogućuju provjeru svega što je prethodno napravljeno na treninzima, ali i otkrivanje detalja na kojima još treba raditi prije izlaska u ring na velikom prvenstvu.
Sljedeća velika postaja bit će Sofija, gdje 15. rujna počinje Europsko prvenstvo, no ovogodišnje natjecanje za Veočića ima i širi značaj od borbe za još jednu veliku medalju. Pred njim je početak novog olimpijskog ciklusa tijekom kojega će kontinuitet rezultata na najvećim međunarodnim natjecanjima imati važnu ulogu u stvaranju što bolje pozicije na putu prema Olimpijskim igrama u Los Angelesu 2028. godine.
Prema novom sustavu World Boxinga, rezultati ostvareni na velikim međunarodnim natjecanjima donose bodove za rang-listu koja će imati važnu ulogu u kvalifikacijskom procesu, pa svaki uspješan nastup dobiva dodatnu težinu. Boksači koji tijekom kvalifikacijskog razdoblja budu ostvarivali najbolje rezultate i prikupljali najveći broj bodova ulazit će u naredna velika natjecanja s boljim pozicijama, zbog čega će kontinuitet vrhunskih rezultata biti gotovo jednako važan kao i forma na pojedinom prvenstvu.
Posebno značajna trebala bi biti 2027. godina, tijekom koje Veočića očekuju dva velika međunarodna izazova – Svjetsko prvenstvo u Kazahstanu i Europske igre u Istanbulu. Završni plasmani na tim natjecanjima bit će među ključnim koracima prema ostvarivanju olimpijske norme, što znači da pripreme koje se danas odrađuju u Assisiju zapravo predstavljaju početak mnogo duljeg puta koji bi, bude li sve išlo prema planu, trebao završiti u olimpijskom ringu u Los Angelesu.
Na tom zahtjevnom putu Gabrijel ponovno ima ljude koji ga najbolje poznaju, a uz njega je i u Assisiju njegov otac i trener Pero Veočić, koji od samih početaka prati njegov sportski razvoj i sudjeluje u stvaranju karijere koja je od slavonskobrodske boksačke dvorane stigla do najvećih europskih, svjetskih i olimpijskih ringova. Dio stručnog tima je i klupski trener Drago Mijić iz Boksačkog kluba Brod, čiji zajednički rad s Gabrijelom i Perom Veočićem predstavlja kontinuitet na kojemu su tijekom godina građeni brojni međunarodni uspjesi.
Rezultati koji su Veočića doveli među najbolje hrvatske boksače nisu nastali preko noći, nego su posljedica godina treninga, brojnih međunarodnih turnira, sparinga, putovanja i svakodnevnog rada koji ostaje daleko od očiju javnosti. Upravo se u takvim razdobljima, poput aktualnih priprema u Italiji, stvaraju temelji za nastupe koji kasnije donose medalje i ostaju zapisani u sportskoj statistici.
Veočić iza sebe već ima međunarodnu karijeru kakvom se može pohvaliti malo hrvatskih boksača njegove generacije, s europskim uspjesima, medaljama sa svjetske scene i nastupom na Olimpijskim igrama, zbog čega u novi olimpijski ciklus više ne ulazi kao mladi boksač koji tek traži svoje mjesto među najboljima, nego kao dokazani reprezentativac od kojega se s razlogom očekuju visoki dometi.
Iskustvo velikih prvenstava pritom bi moglo biti jedan od njegovih najvećih aduta jer Veočić dobro zna koliko malo prostora za pogrešku postoji na najvišoj razini, gdje jedan loš trenutak, izgubljena runda ili nekoliko sudačkih bodova mogu odrediti sudbinu višemjesečnih priprema. Novi sustav kvalifikacija dodatno naglašava važnost kontinuiteta, pa će se put prema Los Angelesu graditi postupno, kroz niz velikih natjecanja na kojima će svaki rezultat imati svoje mjesto u konačnoj računici.
Assisi je zato mnogo više od još jednog pripremnog kampa, baš kao što Europsko prvenstvo u Sofiji neće biti samo još jedno natjecanje u Veočićevoj bogatoj sportskoj biografiji. Pred najboljim sportašem Slavonskog Broda i Brodsko-posavske županije počinje novo razdoblje karijere u kojemu će se tijekom sljedeće dvije godine slagati rezultat po rezultat, bod po bod i prvenstvo po prvenstvo, sve s jednim jasno postavljenim ciljem.
Los Angeles 2028.
Slavonski Brod i Brodsko-posavska županija već godinama prate put boksača koji je iz domaćeg kluba stigao na najveću svjetsku sportsku pozornicu, a pred Gabrijelom Veočićem sada je prilika napraviti još jedan veliki korak i izboriti nastup na svojim drugim Olimpijskim igrama. Put do Kalifornije bit će dug i zahtjevan, vodit će preko europskih i svjetskih ringova, a njegovo prvo ovogodišnje ozbiljno brušenje forme već je počelo u Assisiju, odakle će pogled vrlo brzo biti usmjeren prema Sofiji i prvom velikom ispitu novog olimpijskog ciklusa.
Koliko su Brođanke bile blizu pobjedničkog postolja najbolje pokazuje podatak da...
07.08.2026. u 15:00
Ljubitelji trčanja i aktivnog odmora i ove će godine imati razlog posjetiti Novs...
28.07.2026. u 07:30
Proteklog vikenda u Zagrebu je održano Pojedinačno prvenstvo Hrvatske za seniore...
27.07.2026. u 20:00
Biti vrhunski u jednom sportu zahtijeva veliki talent, rad i odricanje. Biti usp...
27.07.2026. u 17:30
Nogometni tereni NK Amater na Jelasu ovog će vikenda biti u znaku velikog sports...
22.07.2026. u 20:00
Prvog vikenda kolovoza, 1. i 2. kolovoza 2026. godine, Slavonski Brod bit će sre...
22.07.2026. u 12:30
Brodski atletičari još su jednom pokazali da mogu ravno...
14.07.2026. u 07:30
Slavonski Brod ponovno ima razlog za ponos na međunarodnoj sportskoj sceni. Ples...
07.07.2026. u 15:00
SLAVONSKI BROD – Boksački klub Radnički iz Slavonskog Br...
01.07.2026. u 10:00
Mlada slavonskobrodska atletika ponovno ima razloga za slavlje. Proteklog vikend...
24.06.2026. u 20:00
Mladi hrvatski reprezentativac i član Boksačkog kluba Brod, Juraj Tutundžić, nas...
23.06.2026. u 07:30
U Slavonskom Brodu jučer se ponovno veslalo za bodove, medalje...
21.06.2026. u 16:00
SLAVONSKI BROD – Stadion „Stanko Vlajnić Dida“ ovoga će vikend...
18.06.2026. u 20:00
Mlada članica kluba osvojila srebro i broncu na Prvenstvu Hrvatske u Zagrebu, do...
16.06.2026. u 17:30
Dok mnogi već odbrojavaju dane do ljetnih praznika, mladi natjecatelji slavonsko...
15.06.2026. u 15:00
Mladi boksači Boksačkog kluba Brod nastavili su skupljati isku...
15.06.2026. u 10:00